salieri10
06.08.09,19:11
Chcel by som požiadať o informácie, prípadne poradiť s mojim problémom, ktorý sa týka platieb za rodinný dom po rozvode. S bývalou manželkou sme sa rozviedli a ona zostala bývať v našom rodinnom dome. Problém je v tom, že všetky platby, tzn. plyn, elektrika, TV ako aj pôžičky, ktoré sme brali ešte ako manželia stále platím ja, nakoľko to ona odmieta. Myslím si, že ak uvedený rodinný dom užíva ona, a teda využíva aj všetky energie, mala by tieto platby znášať ona. Rozmýšľal som aj nad tým, že za plyn, elektriku a TV prestanem platiť, teda zruším inkaso, ktoré ide z môjho účtu, len mám strach aby som sa nedostal do nejakých problémov. Čo sa týka pôžičiek, ich splácaniu sa asi nevyhnem nakoľko na zmluvách som vedený ako dlžník a ona ako spoludlžník. Akým spôsobom sa dá títo situácia vyriešiť, pretože dohoda s ňou nie je možná?
ivka70
06.08.09,17:32
Mate uz vysporiadane BSM?

Tam sa deli majetok aj dlhy.
salieri10
06.08.09,17:42
Ešte nie, pretože som sa chcel dohodnúť mimosúdne, ale keďže to nie je možné budem musieť dať žiadosť na súd. Lenže to sa môže vliecť veľmi dlho a čo dovtedy? Nepredpokladám, že to súd vyrieši hneď na prvom pojednávaní. Momentálne som v situácii, že platím dve domácnosti. Moju, aj tú jej a je to finančne dosť náročné.
Xanti
06.08.09,17:45
Myslím si, že ak uvedený rodinný dom užíva ona, a teda využíva aj všetky energie, mala by tieto platby znášať ona. Rozmýšľal som aj nad tým, že za plyn, elektriku a TV prestanem platiť, teda zruším inkaso, ktoré ide z môjho účtu, len mám strach aby som sa nedostal do nejakých problémov. No mal by si určite zrušiť trvalý príkaz, čo sa týka nákladov na užívanie domu. Bude jej rásť dlžoba, a vypnú jej postupne energie ak nezačne platiť. Lebo teraz si je istá, že ty zaplatíš tak s tebou jednať nebude. Ak jej príde upomienka, že nie sú uhradené služby tak hádam sa spamätá a začne s tebou jednať aj čo sa týka rozdelenia BSM.


Čo sa týka pôžičiek, ich splácaniu sa asi nevyhnem nakoľko na zmluvách som vedený ako dlžník a ona ako spoludlžník. Akým spôsobom sa dá títo situácia vyriešiť, pretože dohoda s ňou nie je možná? No a pôžičky radšej splácaj, sú tvoje na polovicu.
Mal by si vyčísliť hodnotu domu a Vášho spoločného majetku, taktiež vyčísliť hodnotu dlhov ( spravených počas manželstva ), rozdeliť to na polovicu a ísť za ex aby ste sa dohodli. Ak nebude súhlasiť, tak potom daj žiadosť na súd aby rozdelil BSM ale dôkladne eviduj platby spoločných pôžičiek čo budeš nadalej platiť. O tieto tebou platené pôžičky sa jej zníži jej časť majetku teda ak splatíš pôžičku 10 000 eur .. a ona neprispeje po rozvode ani eurom , tak hodnota jej majetku sa pri rozsúdení zníži o 5000 eur, kt. Ti bude takto refundovať.
Stanislav 1975
06.08.09,17:47
Xanti, dobre šlapeš-:rolleyes:
Xanti
06.08.09,17:48
Xanti, dobre šlapeš-:rolleyes:
Prosím vysvetli ako to myslíš? Nedochádza mi to ... :D
Flinstone
06.08.09,17:48
môžte ju požiadať, aby začala platiť energie, s tým že inak zrušíte odber... Ak nebudete platiť elektrinu, netreba ani TV (Veď máme zastrčkový zákon) a bez energii si to sotva bude vedieť predstaviť.
Stanislav 1975
06.08.09,17:53
Prosím vysvetli ako to myslíš? Nedochádza mi to ... :D

Myslím to v dobrom- že dobre šlapeš, akože ideš..., chápeš?
Xanti
06.08.09,17:55
Myslím to v dobrom- že dobre šlapeš, akože ideš..., chápeš?
mimotemyAha, díky :D chňapem. mimotemy
Stanislav 1975
06.08.09,17:56
mimotemyAha, díky :D chňapem. mimotemy

Veľký brat ťa vidí všade:D:D:D,papa
Lianka
07.08.09,13:39
S bývalou manželkou sme sa rozviedli a ona zostala bývať v našom rodinnom dome. Problém je v tom, že všetky platby, tzn. plyn, elektrika, TV ako aj pôžičky, ktoré sme brali ešte ako manželia stále platím ja, nakoľko to ona odmieta.

No nechcem rypat, ale ona asi to ako predstavuje? Ze jej budes platit reziu cely zivot?

Okrem toho byva vo "vasom" byte (byt patriaci obom) - tento pravny stav nebude dlhodobo udrzatelny - to si ona neuvedomuje? Ako sa chce k tomuto postavit?

Neber to ako karhanie, teba niet za co karhat, ale mam uz par pripadov v okoli, kedy zeny veci nedomysleli alebo sa nevedia prisposobit novej situacii (riesia veci emocionalne, namiesto toho, aby sa vzchopili a zobrali rozum do hrsti), a nestaci im, ze zmykali z penazi muza pocas manzelstva, zda sa im samozrejme, ze ho budu zmykat z penazi aj po rozvode... Ja sa mnohym chlapom cudujem, ze si svoje manzelky vydrziavaju. Niet divu, ze si na to tie zeny zvykli a ked maju zrazu o par desiatok tisic mesacne k dispozicii menej, nevedia to predychat.
hanelie
07.08.09,13:52
môžte ju požiadať, aby začala platiť energie, s tým že inak zrušíte odber... Ak nebudete platiť elektrinu, netreba ani TV (Veď máme zastrčkový zákon) a bez energii si to sotva bude vedieť predstaviť
súhlas
ty ako majiteľ môžeš zrušiť odberné miesto - na všetky energie - voda, plyn, elektrika -
misomiso
07.08.09,15:08
súhlas
ty ako majiteľ môžeš zrušiť odberné miesto - na všetky energie - voda, plyn, elektrika -

Presne tak. Myslim ze lepsie riesenie ako neplatit za energie je ich rovno odhlasit, nech si ich ona prihlasi na svoje meno.