schreiterka
08.08.05,18:18
chcela by som sa spytat, ci FO {ako obcan}, ktora investovala do podielovych fondov a ktora sa teraz stala podnikatelom {zivnostnik}, moze tieto podiel.cp prepisat na firmu?
Ak niekto uctoval takyto pripad, vie mi poradit???

Dakujem
Jano11
08.09.05,12:11
Ja by som sa chcel spýtať, /keď som už narazil na tému podielové fondy / aké
máte skúsenosti s investovaním do podielových fondov? Je to podľa mňa, viac
zaujímavé a občas aj výnosné a hlavne serioznejšie , ako téma ktorá teraz
beží - "Neuveriteľné možnosti".
Ajuška
08.09.05,12:18
Ja by som sa chcel spýtať, /keď som už narazil na tému podielové fondy / aké
máte skúsenosti s investovaním do podielových fondov? Je to podľa mňa, viac
zaujímavé a občas aj výnosné a hlavne serioznejšie , ako téma ktorá teraz
beží - "Neuveriteľné možnosti".
...minimálne serióznejšie....... a pri správnej kombinácii isto aj ... výnosnejšie... zaujímavejšie.....
Chobot
08.09.05,12:26
Jano11,

podielové fondy ni sú ziadny hazard. Je tam síce prítomné investicné riziko, ale pri penazných a dlhopisovch fondoch je nízke.

Z haldiska výnosnosti je urcite výhodnejsie investovat do inv. fondov ako drzat prostriedky na termínovanom úcte. ALE!!! Tých prostriedkov musí byt dostatocne zaujímavé mnozstvo (pre kazdého to moze byt rôzna suma, ale pod 30.000 sa investícia neoplatí, optimálne by bolo tak nad 100 tisíc). Taktiez si treba dat pozor, aby tie prostriedky boli volné min. 2-3 roky. Kratsia investícia totizto nemusí priniest dostatok výnosu, aby sa pokryli vstupné a ostatné poplatky, ktorých nie je málo.

Takze ak más volných dost penazí a nepotrebujes ich v horizonte cca 5 rokov, tak ich kludne môzes dat do inv. fondov. Rozhodni sa len, ci chces istotu a nízky výnos, alebo vyssei výnosy za cenu rizika alebo to daj do zmiesaných fondov, kde je riziko optimálne rozlozené.
Ajuška
08.09.05,12:31
...aj 20.000,- je lepšie odložiť si do správnych fondov, než do pančuchy... na dlho...
Jano11
09.09.05,06:35
Chobot, Ajuška
To ja viem. Obidvaja máte pravdu. Ja som začal investovať do podielových fondov
od marca 2003. Neprišiel som na to sám, volali mi z banky. Ale keď som vtedy počul
slová investovanie do fondov, hneď som si vybavil BMG a pod. Potom ma v banke presvedčili / dlho ma lámali, že je rozdiel medzi BMG a podielovými fondami/, a teraz
neľutujem. Akurát s tým rozdielom, že som sa vykašlal na poradcov v bankách
a investujem svoje peniaze sám, ale to bolo neskôr. To bolo vtedy, keď som zistil,
že všetky informácie si môžem nájsť na internete. Z opatrných počiatočných korunových a dlhopisových fondov som časom prešiel na zmiešané fondy a akciové.
Tam to začalo byť zaujímavé. Chýba mi tu téma o investovaní do podielových fondov,
aké majú skúsenosti poraďaci. Samozrejme je to téma mimo , ako o varení a podobne,
teda téma na voľný čas. Ale skúsenosti by sme si mohli navzájom vymienať,možno
že by túto tému mohol zariadiť Richard. Ale nesmie sa to zvrtnúť tak, že sa v tejto
diskúsii sa objavia sprostredkovatelia podielových fondov, ktorí začnú propagovať
svoj produkt, ako pri téme "neuveriteľné možnosti"...
Palino
09.09.05,07:03
Moji rodičia investovali do podielových korunových fondov dosť vysoké sumy - vlastne všetky úspory. Zatiaľ sú tie peniaze vo fondoch, podiely ešte nepredávali. Dostávajú len výpisy a nie je to ktoviečo. Keď sa pripočítajú poplatky pri predaji a ako som čítal na rôznych internetových fórach aj iné poplatky, ktoré ešte banka odpočíta, tak asi to nebude veľký rozdiel oproti termínovaným vkladom. A pritom tam nie je žiadna ochrana vkladov. Takže ja si nemyslím, že by tento systém investovania peňazí bol veľmi výhodný.
Iste je rozdiel, keď sa investuje do "opatrníckych" korunových fondov, kde sú výnosy zrejme najnižšie alebo človek ide do rizika a investuje ako Jano11. Tam sa dá viac získať, ale aj viac stratiť.
Ja keď budem mať svoje peniaze (to ešte potrvá:) ), tak by som asi kúpil nejaký 2 - 3 izbový byt a prenajímal by som ho. A keby som mal ešte viac peňazí, tak by som postavil administratívnu budovu a prenajímal by som kancelárie - myslím si, že nehnuteľnosti sú najistejšia investícia.
Monika
09.09.05,10:39
Prajem všetkým krásny deň.
V máji tohto roku sme s manželom tiež investovali do podielových fondov nemenovanej banky. Výnosy sú určite zaujímavejšie ako na termínovaných vkladoch, kde sme mali peniaze uložené dovtedy. Vstupné poplatky boli síce dosť vysoké, ale zhodnotením vkladov by sme ich už mali mať späť. Ročne počítame s zhodnotením cca 10-15%, čo na termínovaných vkladoch nie je reálne. Rozhodli sme sa pre dlhopisové aj akciové
trhy, ale s menším rizikom.
Milí poraďáci, mňa by zaujímalo, ako sa potom predané podiely týchto podielových fondov zdaňujú, pretože v banke nám bolo povedané, že si musíme sami podať daňové priznanie, zdaniť ich a daň zaplatiť. Banka, v tomto prípade, túto službu nerobí.
Môžete mi prosím napísať svoje skúsenosti ?
Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.
Monika
bea
12.09.05,06:21
Výnosy z podielových listov si musíš zdaniť v daňovom priznaní. Výnosom je rozdiel medzi pôvodnou investíciou a sumy, ktorú dostaneš po predaji podielových listov. Ale nemusí sa vždy podávať DP, ani nemusí byť celá suma zdanená. Zdaňovanie výnosov zo spätného predaja podielových listov sa riadi ustanoveniami zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Platí, že výnos zo spätného predaja podielového listu je oslobodený od dane, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods.1 písm. a), d) až f), znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima, platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (t.j. k 1.1.2005 to predstavuje 22 900 Sk, pričom nie je potrebné podávať daňové priznanie). Ak úhrn príjmov je vyšší ako päťnásobok sumy životného minima, predmetom zdanenia sa stáva len suma, ktorá presiahla stanovenú hranicu a daňovník si ju zdaní v daňovom priznaní 19%-nou sadzbou dane.

Ale k podielovým listom by som rada uviedla svoju skúsenosť, aby ste sa prípadne poučili z mojej chyby. Podotýkam, že nie je to tak asi v každej banke. Ja som kúpila podielové listy TABA z korunového PF vo februári. TABA v marci vyplácala dividendy, znížila hodnotu majetku a dividendy som dostala aj ja. Veľmi som sa však divila, že po pripočítaní dividend a ich zdanení (dividendy sa zdaňujú v banke) som mala menej peňazí ako som vložila cca o 500,-- Sk. A podotýkam, že hodnota podielov ešte ani teraz nedosahuje takú hodnotu, ako vo februári, keď som podielové listy kupovala. Nešlo mi to do hlavy, ako sa vôbec také niečo môže stať. V banke mi to vysvetlovali, ako že "to je normálne". Takže z toho mi vyplýva poučenie, že sa podielové listy nemajú kupovať pred výplatou dividend!!!
Na základe tejto skúsenosti som si pozrela vývoj aj napr. vo VÚB, tam som nič podobné nevidela, takže si nemyslím, že je to normálne. Ale asi už len vyčkám, aby som dosiahla aspoň tú sumu, ktorú som vložila a končím s podielovými fondami. Som totiž skôr konzervatívny človek a nemám rada riziko.
babs
09.11.05,08:04
ahojte všetci,

ma otázku ohľadne účtovania investícii do podielových fondov, jedná sa konkrétne o fondy VUB. viete mi niekto poradiť ako to mám účtovať, nemám s tým žiadne skúsenosti..ďakujem pekne
babs
09.11.05,08:46
prosím nevie nikto poradiť...
zelik
27.02.06,08:16
Bea, a čo je výdavkom pri predaji družstevníckych podielnickych listov? Môj klient vraví, že nezaplatil nič, má to ako dedičstvo po otcovi. Teraz ich predal pod cenu, do ktorého riadku danového priznania si to má uviesť, a čo v tomto prípade výdavkom - predal tieto cenné papiere- družstevnícke podielové listy v menovitej hodnote 334000,- uplne pod cenu za 50000,- sk?