kepso
07.08.09,08:21
Zdravim - mam TPP u zamestanavtela na HPP a chcel by som si zriadit zivnost. Pricom sa jedna o odlisne sektory sluzieb. Nieco ako napr.:/ preadavac v Tescu a zaroven zivnostnik ako obchodny reprezentant stav.firmy/. Chcel by som sa opytat ci to nie je v konfotacii so zakonom - respktive aky zakon upravuje tu normu? Vopred dakujem aspon za neaku odpoved.
veronikasad
07.08.09,06:55
Zdravim - mam TPP u zamestanavtela na HPP a chcel by som si zriadit zivnost. Pricom sa jedna o odlisne sektory sluzieb. Nieco ako napr.:/ preadavac v Tescu a zaroven zivnostnik ako obchodny reprezentant stav.firmy/. Chcel by som sa opytat ci to nie je v konfotacii so zakonom - respktive aky zakon upravuje tu normu? Vopred dakujem aspon za neaku odpoved.
Pozri § 83 Zákonníka práce

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
feron
07.08.09,06:56
Ak máš na mysli súbeh činností, upravuje to zákonník práce, ktorý hovorí, že nemôžeš vykonávať rovnakú činnosť ako tvoj zamestnávateľ, ak ti to písomne nepovolí. T.j. v tvojom príklade, ak by Tesco predávalo stavebný materiál, tak by si na to musel mať súhlas zamestnávateľa, inak je to v rozpore so zákonníkom práce a zamestnávateľ ťa môže sankcionovať. pri inej činnosti by to mohlo ísť aj bez súhlasu zamestnávateľa. Ak sa dá rozumne so zamestnávateľom dohodnúť, je dobré si dať podpísať súhlas so súbehom, najmä ak je diskutabilné, či je to rovnaká činnosť, alebo nie (aj tesco môže predávať tovar považovaný za stavebný), aby sa do toho nikto nestaral, napr. pri výmene nadriadeného alebo inej situácii, keď budú potrebovať na teba niečo vytiahnuť.
jajko50
07.08.09,06:56
Ak máš obavy, tak si zajdi na odd. ľudských zdrojov u zamestnávateľa a daj si potvrdiť, že nemajú námietky proti Tvojej živnosti a potom vybavuj papiere. nemal by byť problem.
kepso
07.08.09,06:58
takze uvedeny priklad /vyssie/ asi nie je možný :/
veronikasad
07.08.09,06:59
takze uvedeny priklad /vyssie/ asi nie je možný :/
Normu som ti priložila, odpoveď ti dá zamestnávatel
kepso
07.08.09,07:29
Normu som ti priložila, odpoveď ti dá zamestnávatel


jasne jasne uz som pochopil - thx