TatianaM
07.08.09,08:46
Podnikateľ živnostník v oblasti stavebníctva má dlhšiu dobu zákazky v inom meste ako je miesto podnikania (je predpoklad že tam bude aj naďalej pracovať) Jeho robotníci sú teraz ubytovaní v rôznych ubytovniach. Rozmýšľa však zakúpiť v tomto meste pre ubytovanie robotníkov byt. Ak sa byt zakúpi na meno firmy (byt bude zaradený do DIM a bude sa odpisovať) môže si dať všetky náklady (nájomné, vodné stočné ......) do nákladov?
Má niekto s tým nejaké skúsenosti? Je tam niečo na čo by si mal dať pozor?
Za všetky postrehy vopred ďakujem
Vladimír Ozimý
07.08.09,06:50
Podnikateľ živnostník v oblasti stavebníctva má dlhšiu dobu zákazky v inom meste ako je miesto podnikania (je predpoklad že tam bude aj naďalej pracovať) Jeho robotníci sú teraz ubytovaní v rôznych ubytovniach. Rozmýšľa však zakúpiť v tomto meste pre ubytovanie robotníkov byt. Ak sa byt zakúpi na meno firmy (byt bude zaradený do DIM a bude sa odpisovať) môže si dať všetky náklady (nájomné, vodné stočné ......) do nákladov?
Má niekto s tým nejaké skúsenosti? Je tam niečo na čo by si mal dať pozor?
Za všetky postrehy vopred ďakujem

ak zakúpite byt za účelom poskytovania ubytovania zamestnancom na služobnej ceste potom náklady súvisiace s prevádzkou bytu sú riadnými daňovými výdavkami a rovnako aj odpis je daňovo uznaný.
TatianaM
07.08.09,10:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Teraz už len rozmýšľam dopredu, keby náhodou neskôr ten byt prenajímal, príjmy budú samozrejme príjmami z prenájmu (ide o jednoduché účtovníctvo) je potrebné rozšíriť si živnosť?

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Vladimír Ozimý
07.08.09,10:55
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Teraz už len rozmýšľam dopredu, keby náhodou neskôr ten byt prenajímal, príjmy budú samozrejme príjmami z prenájmu (ide o jednoduché účtovníctvo) je potrebné rozšíriť si živnosť?

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň

§ 4 živnostenského zákona hovorí čo je živnosťou. Ak ide o holý prenájom nejde o živnosť a v takom prípade netreba rozširovať živnosť. Ak by tam však chcel ponúkať iné služby okrem prenájmu ako napr. ubytovacie služby napr. tak potom na to treba živnosť...
simona01
09.10.09,10:11
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na prípad, keď SZČO má trvalý pobyt v BA (aj je registrovaný na úradoch podľa trvalého pobytu), občas vykonáva nejakú prácu v BA, ale preukázateľne má kanceláriu v BS, kde vykonáva väčšinu práce a potrebuje si teda prenajať byt v BS, keďže to neni od BA za rohom. Môže si na základe zmluvy o prenájme bytu uplatniť nájom a náklady s ním spojené (energie) ako daňový výdavok? Je potrebné dať niečo špeciálne do zmluvy? Ďakujem za skorú odpoveď.
bv_alexandra
09.10.09,10:17
áno môže si dať, dôležité aby bolo v zmluve uvedené jeho obch. názov, ičo a dič aby bolo zrejmé že byt si prenajíma ako podnikateľ:)
simona01
10.10.09,16:53
Dakujem za odpoved. Stretla som sa vsak s nazorom dalsich troch uctovnikov, ze tak ako nie su danovo uznatelnym nakladom cestovne nahrady do prace, tak by mi zrejme nepresiel byt ako danovo uznatelny nakladad /na byvanie SZCO, nie ako kancelaria/ a to aj napriek tomu, ze miesto podnikania je od prevadzky /nahlasena na urade/ vzdialene cca 200 km, a teda je absurdne absolvovat kazdy den cestu do prace a z prace pri takejto velkej vzdialenosti. Viete mi niekto k tomu nieco napisat? Dakujem za odpovede.
Brčo
10.10.09,17:24
mimotemyDobrý deň,mal by som niekoľko otázok:
Môže si PO-sro prenajať byt od FO-nepodnikaťeľa a ďalej prenajímať?A ako je to s daňovými nákladmi?
Môže si PO dať do nákladov nájomné,nájom,fond opráv,elektina,plyn,atď. a zároveň FO paušálne náklady 40%?
Ne som si istý,či je to správne...
babi2
10.10.09,18:14
Dakujem za odpoved. Stretla som sa vsak s nazorom dalsich troch uctovnikov, ze tak ako nie su danovo uznatelnym nakladom cestovne nahrady do prace, tak by mi zrejme nepresiel byt ako danovo uznatelny nakladad /na byvanie SZCO, nie ako kancelaria/ a to aj napriek tomu, ze miesto podnikania je od prevadzky /nahlasena na urade/ vzdialene cca 200 km, a teda je absurdne absolvovat kazdy den cestu do prace a z prace pri takejto velkej vzdialenosti. Viete mi niekto k tomu nieco napisat? Dakujem za odpovede.
Neviem či tí Tvoji traja účtovníci nemajú pravdu, pretože zákon o DZP uznáva náklady na ubytovanie ak je činnosť vykonávaná na inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, a keďže Ty hovoríš že má v BS kanceláriu a vykonáva tam väčšinu svoju prácu, tak mi to príde akože má prevádzku v BS.

Zákon o dani z príjmu



Daňové výdavky

§ 19

d) výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 8
TatianaM
21.04.10,13:24
Môže podnikateľ živnostník kúpiť byty na firmu a zároveň prenajať tieto firemné byty svojim zamestnancom? Čo ak jedným z tých zamestnancov je aj priamy rodinný príslušník (dcéra)? Podľa mňa áno, len neviem čo všetko to odnáša a na čo si musí dávať pozor. Nemá s tým niekto priamu skúsenosť?
TatianaM
22.04.10,04:36
Môže podnikateľ živnostník kúpiť byty na firmu a zároveň prenajať tieto firemné byty svojim zamestnancom? Čo ak jedným z tých zamestnancov je aj priamy rodinný príslušník (dcéra)? Podľa mňa áno, len neviem čo všetko to odnáša a na čo si musí dávať pozor. Nemá s tým niekto priamu skúsenosť?



ešte raz Vás poprosím, nevie mi niekto poradiť?
Lukkass
08.10.12,17:44
Stymto poslednym by som potreboval aj ja poradit :)
optimistka
09.10.12,05:30
kúpiť byty môže, môže aj prenajímať komukoľvek
ak je platiteľ dph, treba si dať pozor na to, že pri prenájme nezdaniteľným osobám nie je možnosť rozhodnúť sa zdaňovať alebo nezdaňovať nájom, zo zákona je nájom fakturovaný nezdaniteľným osobám /nepodnikateľom/ oslobodený, z toho vyplýva, že nemôže odpočítať dph na vstupe
čo sa týka dane z príjmov, do výnosov ide nájom a do nákladov odpisy a iné náklady súvisiace s prevádzkou