Mikolajova
09.08.05,06:49
Chcela by som sa spytat moj znami prenajima byt , ktory cely opravoval. Vznikli mu tym samozrejme naklady napr. kuchynska linka . . . a chcel by vediet ci si ich pri roc. zuctovani dani z prijmu moze zohladnit. Je to fyzicka osoba, ktora nepodnika. A este jedna otazocka co vsetko by si este mohol dat do vydajov.
Lulaaa
09.08.05,05:53
Ahoj. Najprv sa treba rozhodnut ci by pre neho nebolo lepsie si uplatnit výdavky vo výške 25% z príjmov, ktoré Ak nie, tak si moze uplatnit výdavky na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, ktoré však musia byt preukazateľne daňové výdavky, musi viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, hmotom a nehmotnom majetku, ktorý može odpisovať. pozri zákon o dani z príjmov §6ods.10,11 a daňové výdavky §19.
Zita5
09.08.05,06:07
Podľa môjho názoru , ak prenajímam byt v OV ako občan , do nákladov si môžem dať bežné platby za užívanie bytu ako je nájom, elektrina , inkaso , plyn , poplatok za TV , poplatok za odvoz odpadov , poistné za byt , SATRO a ďaľšie poplatky respek. doúčtovania za uvedené užívanie bytu .

Ak budem mať vložený byt do majetku firmy a budem s ním podnikať na základe ŽL , tak potom je možné tam dať aj iné výdavky napr. rekonštrukcia / buď priamo alebo forma odpisov záleží od výšky investície / .
Johanka
09.08.05,06:36
"Čistý" prenájom nehnuteľností ( bez poskytovania doplnkových služieb ako raňajky, pranie bielizne ...) už nie je živnosťou. Podľa Zákona o dani z príjmov je to príjem podľa § 6 ods. 3 a je na rozhodnutí daňovníka či uplatní výdavky vo výške 25 % príjmov alebo skutočné výdavky.
Zita5
09.08.05,06:41
Johanka , ak budem vlastníkom 2-izbového bytu a budem ho dávať do prenájmu. V roku 2005 si vymením plastové okná,bytové dvere, kúpim novú linku atď . môžem to dať do nákladov ? Daj prosím jednoznančú odpoveď , pri mojom rozhodnutí uplatniť skutočné výdavky .
Johanka
09.08.05,06:59
Zitka, pozri si §6 ods 11 Zákon o dani z príjmov, tam je uvedené, akú evidenciu je povinný viesť daňovník s príjmami podľa § 6 ods 3 pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkoch. Z toho je jasné, že má daňovník takúto možnosť, keď mu zákon ukladá pri takomto uplatňovaní výdavkov viesť určitú evidenciu.
Zita5
09.08.05,07:12
Zitka, pozri si §6 ods 11 Zákon o dani z príjmov, tam je uvedené, akú evidenciu je povinný viesť daňovník s príjmami podľa § 6 ods 3 pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkoch. Z toho je jasné, že má daňovník takúto možnosť, keď mu zákon ukladá pri takomto uplatňovaní výdavkov viesť určitú evidenciu.
Áno , paragraf 6 ods.11 som pozerala , ale z toho nie je jednoznačná odpoveď . Neviem , neviem , ale mám pochybnosti o tom , že tu ide jasne o výdavky v celej výške pri rekonštrukcii bytu . No neva , počkáme na vyjadrenie ďaľších poraďákov .

Tým , ale nechcem zatracovať Tvoju odpoveď .
Johanka
09.08.05,07:18
Aj pri týchto preukázateľne vynaložených výdavkoch treba dodržiavať ostatné ustanovenia Zákona o dani z príjmov. Teda rozlišovať čo je a čo nie je daňovým výdavkom, vrátane pravidiel o odpisoch. A samozrejme ,tak ako je na Slovensku dobrým zvykom, čo najviac dať do výdavkov z titulu obyčajnej opravy, výmeny ... bez zvyšovania parametrov:)
durisovad
09.08.05,14:30
Novu linku, plastove okna a dvere by som rozhodne do nakladov nedavala. Pod pojmom naklady na prenajimanie bytu ja skor myslim, ze su napr. oprava vodovodnej baterie, oprava odtoku z umyvadla a vane, malovanie bytu atp.
Ak tieto naklady nedosiahnu vysky 25 % prijmov, odpocitala by som naklady radsej tymto pausalom.
KEJKA
09.08.05,18:52
Chcela by som sa spytat moj znami prenajima byt , ktory cely opravoval. Vznikli mu tym samozrejme naklady napr. kuchynska linka . . . a chcel by vediet ci si ich pri roc. zuctovani dani z prijmu moze zohladnit. Je to fyzicka osoba, ktora nepodnika. A este jedna otazocka co vsetko by si este mohol dat do vydajov.
ak menil kuch. linku a nová stála menej ako 30000 Sk, dala by som to ako výdavok.
výmena okien a iné záasahy - v dalsich prispevkoch som čítala iných výdavkoch _ by som spočítala. Určite je to viy ako 30000. Pridala by som tam aj kuch. linku ak bola drahšia. Toto je technické zhodnotenie bytu. Ak ten byt bol kupovaný za vysokú cenu - treba počítať odpisy. Odpisy aj z tho tech. zhodnotenia. Odpis musí byť vypočítaný v súlade so zakonom o DP
Ročný odpis+ročné vydavky na energie+daň z bytu = daňový výdavok. Ak je iac ako 25% z príjmov za byt, tak treba ísť touto cestou - uplatniť skutočné výdavky. Ešte by som zvažovala príkaznú zmluvu ale to inokedy.
Ak je to menej, tak potom uplatniť 25% z príjmov a zvyšok zdaniť.
lesklee
01.03.07,08:50
potrebujem poradiť v podstate v tej istej veci, ale po prejdení celej témy mi nie je jasný JEDNOZNAČNÝ záver.
Svokra prenajíma byt ako fyzická osoba a v roku 2006 vymenila v byte staré okná za plastové. Dôvod bol aj ten, že staré okná boli v zlom technickom stave, a jedna sklenená tabuľa na jednom okne bola prasknutá. Cena komplet bola cca 23.000 SKK. Nič viac sa v danom roku na byte neopravovalo. Svokra má doklady o výdavkoch (SIPO) aj príjmoch (sú poukazované priamo na jej osobný účet).
Otázka 1: môže si uplatniť skutočné výdavky (nie paušálne) s uvedenými dokladmi? (SIPO, výpisy z účtu)
Otázka 2: môže do nákladov zahrnúť aj výmenu starých okien za plastové?

Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
Mirkaska
21.03.07,05:47
Aj ja by som mala jednu otázku:
- fyzická osoba občan prenajíma byt. v bytovom dome majú založené SVB, do ktorého platí mesačne platby, ktoré sa skladajú zo záloh na energie a ostatné služby, správu a samozrejme príspevok do fondu opráv a údržby.

Občan si chce uplatniť tento rok preukázateľné výdavky. je takýmto výdavkom celá platba SVB, alebo len časť po odpočítaní príspevku do fondu opráv?

Mám pochybnosť kvôli tomu, či tento príspevok do FOU je výdavok vynaložený za účelom dosiahnutia príjmu, lebo len časť z neho je použítá na nejaké opravy bytového domu, zostatok zostáva nasporené na účte do budúcnosti.

Vyššie v tejto téme boli uvedené dva názory na preukázateľné výdavky ako výmena okien, nová kuchynská linka, ...., či sa dajú uplatniť alebo nie ako výdavok prislúchajúci k príjmu z prenájmu. ak by sa mohol ešte niekto k tomu vyjadriť, prosím.

Ďakujem za rady.
sta
21.03.07,05:57
Ja len pripomínam §9 ods. 1 písm. h) Zákona o DzP a to, že príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený do výšky 5-násobku životného minima a to je k 1.1.2007 vo výške 4.980 x 5 = 24.900,-. Samozrejme v rovnakom pomere sú oslobodené aj výdavky.

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,