adriana126
07.08.09,13:02
Susedka prenajíma byt, je riadne prihlásená na DÚ. Od januára do mája mala nájomníka, ten však neplatil, tak sa musel vysťahovať, odhlásila sa z DÚ, lebo ešte nevedela, či ho bude aj naďalej prenajímať. V júli byt vymaľovala a urobila potrebné opravy po nájomníkovi. Od augusta tam má novú nájomníčku. Môže si výdavky upaltniť, keď boli v čase, keď nebola prihlásená na DÚ?
Lianka
07.08.09,13:42
Skus pozriet niektoru z tem: http://www.porada.sk/search.php?searchid=8825610, o prenajmoch sa tu toho popisalo vela.

Z uvedeneho dedukujem, ze uplatnujes skutocne, nie pausalne, vydavky.
adriana126
10.08.09,05:20
uplatňujú sa skutočné výdavky, ďakujem pozriem si to
adriana126
10.08.09,05:24
príspevky som čítala, ale žiadnu odpoveď na moju otázku som nenašla
Mária.K.
10.08.09,15:18
Susedka prenajíma byt, je riadne prihlásená na DÚ. Od januára do mája mala nájomníka, ten však neplatil, tak sa musel vysťahovať, odhlásila sa z DÚ, lebo ešte nevedela, či ho bude aj naďalej prenajímať. V júli byt vymaľovala a urobila potrebné opravy po nájomníkovi. Od augusta tam má novú nájomníčku. Môže si výdavky upaltniť, keď boli v čase, keď nebola prihlásená na DÚ?
Môj názor je taký, že tieto výdavky si bude môcť uplatniť len v prípade predaja bytu.
adriana126
11.08.09,05:42
ďakujem za názor. Byt určite nechce predať, asi potom bude lepšie uplatniť si paušálne výdavky.
veronkaj
11.08.09,05:46
prosím ako je to ked chcem dať byt do prenájmu, musím sa prihlásiť na DU ako že budem prenajímať byt a aké sú to a čo tie paušálne výdavky. ??? Bola tam nejaká hranica po ktorú nemusím priznávať príjem za prenájom. ako to je???
Lianka
11.08.09,06:58
Ano, musis sa, veronka, registrovat na svojom miestne prislusnom DU podla miesta trvaleho bydliska (aj keby nehnutelnost bola v inom okrese). Ak si uz registrovana z ineho dovodu (mas DIC), tak si len rozsiris registraciu. Staci to urobit listom, DU ziadaju aj kopiu najomnej zmluvy.

Su to prijmy podla § 6, ods. 3, pozri aj ods. 10 a 11.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#6

Od prijmu (a vydavkov) mas narok si odratat 5nasobok zivotneho mininma. Ak je prijem nizsi ako 5nasobok zivotneho minima, nemusis ho uvadzat v danovom priznani.
veronkaj
11.08.09,07:15
lianka

nie som evidovaná na DU takže sa budem musieť zaevidovať a predložiť im nájomnú zmluvu,
- podľa sumy kolko dostanem za obdobie 1.1.-31.12. sa potom urobí DP kde odrátam 5 násobok živ. minima - a z toho zaplatím daň???
- aké výdavky tam môžem dať, ked ja som vlastník bytu a budem ho prenajímať???
Lianka
11.08.09,07:33
veronka, pozri aj link v mojom prvom prispevku - temy ohladom prenajmu, je tu vela tem.

Prenajimatel si povinny sa registrovat do 30 dni odo dna zacatia prenajmu.

Mozes si uplatnovat skutocne (vedies evidenciu) alebo pausalne vydavky (40%) - vsetko ma svoje za a proti, napr. Ak uctujes o skutocnych vydavkoch, majetok sa stava obchodnym majetkom (podla § 2 m)). Pripadny prijem z predaja obchodneho majetku je oslobodeny az po 5 rokoch po jeho vyradeni, t. j. po 5 rokoch od skoncenia prenajimania.

V danovom priznani je pod tabulkou vysvetlenie, ako si prijem a vydavky z ohladom na uplatnenie 5xZM vypocitat.

V danovom priznani FO sa uvedu vsetky prijmy (zo vsetkych §), ktore FO mala. Z uhrnu prijmov si uplatni nezdanitelnu cast na danovnika (ak ma na nu vzhladom na vysku zakladu dane narok).
veronkaj
11.08.09,09:30
lianka tak to som paf z toho,

je mi jasné, že ked spíšem s niekým zmluvu o prenájme môjho súkromného bytu a nie som podnikateľ ale bežný občan, pôjdem sa zaevidovať.

- dostanem pridelené dič

- na základe nájomnej zmluvy mi budú platiť za prenájom.

na konci roka to spočítam a vyplním DP
- ale stále nechápem aké výdavky si môžem evidovať, mojimi výdavkami sú vlastne ceny energii a nájomného tak ako platím teraz, poprípade opravy v byte.

- to mám začať viesť na to účtovníctvo kvôli prenájmu bytu??? a tam evidovať príjmy z prenájmu a výdavky na energie a opravy???
- dnes asi nechápem prosím polopote
Lianka
11.08.09,09:52
Pozri § uvedeny v jednom z predchadzajucom linku.

Najjednoduchsie riesenie je uplatnenie 40% nepreukazatelnych vydavkov.

Pozri aj temy "prenajom skutocne vydavky": http://www.porada.sk/search.php?searchid=8841140, je tu toho vela, veronka.
Mária.K.
11.08.09,09:55
lianka tak to som paf z toho,

je mi jasné, že ked spíšem s niekým zmluvu o prenájme môjho súkromného bytu a nie som podnikateľ ale bežný občan, pôjdem sa zaevidovať.

- dostanem pridelené dič

- na základe nájomnej zmluvy mi budú platiť za prenájom.

na konci roka to spočítam a vyplním DP
- ale stále nechápem aké výdavky si môžem evidovať, mojimi výdavkami sú vlastne ceny energii a nájomného tak ako platím teraz, poprípade opravy v byte.

- to mám začať viesť na to účtovníctvo kvôli prenájmu bytu??? a tam evidovať príjmy z prenájmu a výdavky na energie a opravy???
- dnes asi nechápem prosím polopote
Príjmy z prenájmu nehnuteľností sú príjmy podľa § 6 ods. 3 ZDP. Máš možnosť uplatniť si k nim výdavky jedným z troch nasledujúcich spôsobov:
I. Percentuálne výdavky: § 6 ods. 10 ZDP:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, /33/ ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
II. Skutočné výdavky, pri ktorých sa nestávaš účtovnou jednotkou: § 6 ods. 11 a 12 ZDP:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu. /34/
III. Výdavky podľa riadne vedeného účtovníctva-stávaš sa účtovnou jednotkou a musíš striktne postupovať podľa zákona o účtovníctve a príslušných postupov účtovnia: § 6 ods. 13 ZDP:
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, /1/ je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Rozhodnutie, ktoré výdavky si budeš uplatňovať, je na tebe.
veronkaj
11.08.09,10:47
idem pozerať ten link,

ďakujem
veronkaj
11.08.09,11:08
no som jeleň.

stále nechápem aké výdavky môžem uplatniť teda čo pod ne spadá, ja napríklad dostanem za nájom 300,00 Eur čo je vrátane poplatkov za byt - voda, elektrina...

a ked sa zaevidujem tak potom urobím nabudúci rok DP
a tam napíšem príjmy s prenájmu a dám mínus 40 % z tých príjmov a to bude suma na výpočet základu dane???

- problém je že som zamestnanec a ešte mám aj dohodu v inej firme, takže potom na jednom DP budem mať 3 druhy príjmov???
-- na aký typ DP to všetko dám??
- kam na DU keď zamestnávateľ má DU mimo BA pretože tam má sídlo spoločnosti, tam kde mám dohodu tak frima má sídlo DU v Ba a ja som tiež z BA????

prosím a mám otázku
ak sa s polovičkou vezmeme, je SZčo - platca dph tak by to malo nejaký dosah na neho, keď ja prenájímam svoj súkr. byt nadobudnutý pred svadbou v BA a bývať budeme mimo ba?
Lianka
11.08.09,11:13
Fyzicka osoba moze mat viac druhov prijmov, preto ma DP 10 stran. Vsetky jeho prijmy sa uvedu v jednom danovom priznani - DP typu B. Kedze je u vas len zamestnancom, DP si bude podavat sam, zamestnavatel mu nebude robit RZD.

Zamestnavatela vobec neriesi - pojde sa registrovat na DU podla toho, kde ma on ako FO trvaly pobyt.

Tvoj sukromny majetok ostane aj po svadbe len tvojim majetkom, nestane sa sucastou BSM, t. j. manzel na nom nebude mat podiel. Prenajom tvojho majetku na jeho podnikanie a na jeho DPH nema ziadny vplyv. Je to tvoj prijem, ktory si budes zdanovat vo svojom danovom priznani.

Veronka, klud, mas este cas, kludne si vsetko prestuduj.
veronkaj
12.08.09,06:30
lianka
ďakujem za odpoveď,
bobcat61
01.02.10,12:30
Prosím Vás, pomôžte mi niekto. pretože na daňovom úrade mi poradiť nevedeli.

prenajal som byt minulý rok od sept-dec. 4 mesiace. popri tom mám prácu.

Ročné zúčtovanie si musím robiť sám, alebo mi ho môže urobiť zamestnávateľ ?
príjmy z prenájmu boli 330 mesačne. 4 mesiace. v nájomnej zmluve to mám rozdelené na dve sumy, 180 nájomne + 150 preddavky na energie. ja to teda chápem tak, že príjmy - výdavky = menej ako 5 x násobok živ.minima / za ten prenájom /. takže nemusím nič riešiť ? a ročné zúčtovanie mi spraví zamestnávateľ ? prosím, poraďte niekto kompetentný.

roman
Lianka
01.02.10,12:50
Prosím Vás, pomôžte mi niekto. pretože na daňovom úrade mi poradiť nevedeli.

prenajal som byt minulý rok od sept-dec. 4 mesiace. popri tom mám prácu.

Ročné zúčtovanie si musím robiť sám, alebo mi ho môže urobiť zamestnávateľ ?
príjmy z prenájmu boli 330 mesačne. 4 mesiace. v nájomnej zmluve to mám rozdelené na dve sumy, 180 nájomne + 150 preddavky na energie. ja to teda chápem tak, že príjmy - výdavky = menej ako 5 x násobok živ.minima / za ten prenájom /. takže nemusím nič riešiť ? a ročné zúčtovanie mi spraví zamestnávateľ ? prosím, poraďte niekto kompetentný.

roman

Pozri aj ine temy, je ich tu neurekom, tvoj prijem je 180+150 = 330 x 4 mes. = 1 320 EUR, co je viac ako 5xZM, z toho vyplyva, ze riesit musis, a to podanim danoveho priznania. Zo zamestnania vypytas potvrdenie o prijme. Podavas si DP sam, DP typu B.