damien11
07.08.09,13:07
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s odvodmi, mzdou a všetkými náležitostiami, ak som denný študent vysokej školy a chcem sa zamestnať na polovičný pracovný úväzok.

Platím nejaké odvody?
Dostanem mzdu zrazenú o odvody alebo celú?
Zarátavajú sa mi roky do dôchodku?
Výhody alebo nevýhody takéhoto zamestnania?
Je výhodnejšie byť na dohodu alebo na polovičný?
Ako sa ruší pracovný pomer?
Aké náležitosti musí obsahovať pracovná zmluva?
Zrušenie pracovného pomeru treba nahlásiť na úrad práce?
Ako je to s prídavkami na nezaopatrené deti /keďže som študent a rodičia ich dostávajú/, budú zrušené?
Komu, kam a akým spôsobom to treba oznámiť?

Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky informácie a rady.
mzdarka renca
07.08.09,11:43
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s odvodmi, mzdou a všetkými náležitostiami, ak som denný študent vysokej školy a chcem sa zamestnať na polovičný pracovný úväzok.

Platím nejaké odvody? áno
Dostanem mzdu zrazenú o odvody alebo celú? zníženú o odvody
Zarátavajú sa mi roky do dôchodku? áno
Výhody alebo nevýhody takéhoto zamestnania? pri dohode napr. neplatíš odvody, pri PZ áno....ale, ak potrebuješ voľno, alebo budeš PN pri PZ to budeš mať zaplatené, pri dohode nie
Je výhodnejšie byť na dohodu alebo na polovičný? ty sa rozhodni
Ako sa ruší pracovný pomer? buď dobou určitou, v skúšobnej dobe, alebo výpoveďou
Aké náležitosti musí obsahovať pracovná zmluva? napr. miesto výkonu práce, výška mzdy, úväzok.......
Zrušenie pracovného pomeru treba nahlásiť na úrad práce? ak si študent denného štúdia, tak nie
Ako je to s prídavkami na nezaopatrené deti /keďže som študent a rodičia ich dostávajú/, budú zrušené? budú ich dostávať aj naďalej+daňový bonus, ak má jeden z rodičov príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy (MM 295,50€)
Komu, kam a akým spôsobom to treba oznámiť?

Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky informácie a rady.

odpoveď v texte
majoneza
08.08.09,19:46
"Výhody alebo nevýhody takéhoto zamestnania?"

Hlavny rozdiel je vas zamestnavatel musi platit okolo 35 percent navyse do poistovni, a ty 14 percent.

Aby sme blizsie radili, musime vediet ci tvoj zamestnavatel by ti dal to 35 percent alebo nie pri brigade. Ak nie tak vyber PP. Ak ano tak brigadu, dovody:

Na priklad, mas na vyber 300 EUR v PP (co stoji viac ako 400 EUR pre zamestnavatela), alebo 400 EUR ako brigade (teda mas cenu prace, tzv. super-hrubu mzdu rovnaku, a musis vybrat ako tie peniaze ti maju byt zaplatene).

V brigade, platis dan 19 percent, zo sumy, ktora presiahne 335 EUR, teda 12,35 - dostanes 387,65 EUR na ucet.

V PP, platis okolo 14 percent zo celej sumy, teda okolo 40 EUR, ostava ti 260 EUR. Ale mas nasledujuce vyhody z tych peniaze (tieto percenta su mozno 2 roky stare, ale zaklady su nezmenene),

42 EUR idu na zdravotne (vratane tie peniaze od zamestnavatela). Keby si bol tzv. dobrovolne nezamestnana osoba (a mal si na vyber inu pracovnu dohodu alebo PP), musel by si tie peniazi platit sam, ak si bez PP. Ak studenti si aj tak poisteny tak tieto su vyhodene peniaze.

8,40 EUR ide do nemocenske poistenia. Ak budes chory, dostanes 55 percent, teda pri tomto priklade 165 EUR mesacne na maximalne jeden rok, ak ti so zamestnavatelom ste zaplatili uz jeden rok (teda spolu ste uz platili odvody okolo 140 EUR mesacne uz jeden rok). Tak, aj pri chorobe, ktora zacina presne 1.1.2010, nedostanes ovela viac ako si uz zaplatil.

60 EUR na starobne dochodkove poistenie, z toho 30 EUR na tvoj osobny ucet v druhom pilieri, a 30 do statneho systemu (teda pre tych, ktori su stari teraz). Dostanes aj ty peniaze z druhej generacie - Na Slovensku je priemer 1,2 deti za jednu zenu, tak generacia, ktora nasleduje bude ovela mensia ako nasa. Na zapade Europy sa hovori, ze pravdepodobne budeme mat 70 rokov ked zacneme vidiet tie peniaze, na Slovensku bude tiez takto predpokladam.

18 EUR ti idu na invaliditu. Aby si bol v buducnosti pokryty musis platit aspon 5 rokov z poslednych 10 rokov pred invaliditou, ak budes mat menej ako 28 rokov, tak musis mat polovicu rokov ako dospeli clovek (teda ak mas 24 rokov, tak mas 6 rokov ako dospely a budes musiet mat aspon 3 roky zaplatene). Vyhoda PP je, ze zacnes byt pokryty v mladsom veku ako ini studenti, ktori maju prvy pracovny pomer po univerzite ako 24 rocny.

2,40 Urazove. Zavisi od akeho druhu prace budes vykonovat ci to je dobre alebo nie. Zamestnavatel to plati aj pre brigadnikov

6 EUR Nezamestnanost - asi z toho ti nevyplatia ked si student. Ked si uz starsi ci sa oplati alebo nie zavisi ci mate schopnosti, ktore su velmi ziadane na trhu prace alebo menej ziadane. Ked si v PP je tazsie Vas vyhodit. Ak mas ziadane schopnosti tak to nie je velky problem. Tiez rozmyslajte ci si taky clovek, ktory by cakal na pracovne miesto kde by si mohol pouzivat svoje vzdelanie, alebo ze si clovek, ktory by zacal pracovat v iej sfere, kym caka.

0,75 EUR garancne - ak zamestnavatel ti nevie platit. Zamstnavatel to plati aj pre brigadnikov

8,25 EUR do rezervneho fondu, teda pre terajsich dochodcov.

Ak ti vyplatia davky, vacsinou (pravidla sa lisia) dostanes 55 percent z mzdy (teda 165 EUR), iba na obmedzeny cas (rok alebo iba 6 mesiacov), a iba ak mas uz zaplatene aspon nejaky minimalny cas, napriklad rok. Tak dolezite je uvedomit si, ze v prvom roku nie si aj tak poisteny, a v druhom roku dostanes spat maximalne o trosku viac ako bola celkova suma odvodov v prvom roku, v tretom roku dostanes spat zase maximalne o trosku viac ako si tam platil v druhom roku, prvy rok sa uz nerata (ani prva polovica treteho roku, ak povedzme ochories v juni). V mojej firme, kde vsetci zamestnanci su mladi ludia, ktori chcu pracovat sme uz na SP poslali tisice eur, a nikto este nevidel ani centu spat.

Toto je dovod preco skratenie odvodov musi byt trestny cin. Nikto by nezaplatil vsetko dobrovolne(*), a ked ze ty ako student mas na vyber, ani ty by si nemal to platit. Socialny stat nie je pre ludi ako sme my. V Kosiciach politicka strana, ktora ja za socialny stat dostala 82 percent na sidlisku Lunik IX, a 17 percent na Peresi v Europskych volbach - rozmyslajte ci budes mat zivot ako ti prvi ludia alebo ti druhi ludia.

Ja by som navrhol, aby si ostal ako brigadnik ale kazdy mesiac odlozil tretinu z platu na i-terminovany ucet na jeden rok. Ak o rok budes chory, "davka" ti vrati z terminovany ucet na bezny ucet kazdy mesiac. Ak nahodou nebudes chory o rok, mas kopu peniazi odlozenu na buducnost (vratane na starobu).

*Viem ze su ludia, ktori platia napriklad dobrovolne nemocenske, a to sa im mozno oplati, ale iba preto, ze nemusia zaroven dobrovolne platit do rezervneho fondu, zvysit odvody na zdravotne (za tu istu sluzbu) atd.