vanilka4
07.08.09,13:52
Dobrý deň, mám jeden taký problém a neviem, či sa to môžem spýtať aj vás, lebo som nenašla žiadnu rubriku na môj problém.
Dostala som výpoveď pre nadbytočnosť a mám ešte 14 dní dovolenky, ale nerada by som si ju vyberala, radšej by som si ju dala preplatit. V zmluve mám napísane "ku dňu skončenia pracovného pomeru Vám vznikne nárok na 14 dní dovolenky za kalendárny rok." Majiteľ firmy mi zatial nepovedal nič o tom, že si ju musím vybrať. Môže mi povedať deň pred začiatkom termínu dovolenky, že si ju musím začať čerpať? Alebo je nejaka lehota, kolko dní predtým mi to má dať vediet.
Ďakujem za odpoveď
vanilka4
Nutricia
07.08.09,11:57
Nie je to nikde napísané kolko dní predtým len v §111 ZP je uvedené Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadat na úlohy zamestnávatela a na oprávnené záujmy zamestnanca.
katka50
07.08.09,11:59
Dobrý deň, mám jeden taký problém a neviem, či sa to môžem spýtať aj vás, lebo som nenašla žiadnu rubriku na môj problém.
Dostala som výpoveď pre nadbytočnosť a mám ešte 14 dní dovolenky, ale nerada by som si ju vyberala, radšej by som si ju dala preplatit. V zmluve mám napísane "ku dňu skončenia pracovného pomeru Vám vznikne nárok na 14 dní dovolenky za kalendárny rok." Majiteľ firmy mi zatial nepovedal nič o tom, že si ju musím vybrať. Môže mi povedať deň pred začiatkom termínu dovolenky, že si ju musím začať čerpať? Alebo je nejaka lehota, kolko dní predtým mi to má dať vediet.
Ďakujem za odpoveď
vanilka4
Zákonník práce § 111 ods.3
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
vanilka4
07.08.09,20:34
Katka50, dakujem ti za odpoved a chcem sa este spytat, ci som spravne porozumela: teraz by som mala totiž pracovat este 3 dni a potom uz by som mala mat dovolenku, ale ked mi majitel doteraz nepovedal, ze musim na nu nastupit a povedal by mi to az o tie tri dni, mozem odmietnut na nu ist s tym, ze mi to mal povedat pred 14 dňami a ze budem teda robit este 14 dní?
dakujem za odpoved
vanilka4
10.08.09,10:33
prosiiiim, uz o chvilu mam hovorit so sefom
Tweety
10.08.09,10:44
Dobrý deň, mám jeden taký problém a neviem, či sa to môžem spýtať aj vás, lebo som nenašla žiadnu rubriku na môj problém.
Dostala som výpoveď pre nadbytočnosť a mám ešte 14 dní dovolenky, ale nerada by som si ju vyberala, radšej by som si ju dala preplatit. V zmluve mám napísane "ku dňu skončenia pracovného pomeru Vám vznikne nárok na 14 dní dovolenky za kalendárny rok." Majiteľ firmy mi zatial nepovedal nič o tom, že si ju musím vybrať. Môže mi povedať deň pred začiatkom termínu dovolenky, že si ju musím začať čerpať? ÁNo, môže, dovolenku určuje zamestnáv. po dohode so zamestnancom. Alebo je nejaka lehota, kolko dní predtým mi to má dať vediet. [B] Ďakujem za odpoveďNie,vanilka4
Odpovede v texte.
Chobot
10.08.09,10:44
prosiiiim, uz o chvilu mam hovorit so sefom

Ak ti zamestnávateľ povie, že zajtra máš nastúpiť na dovolenku, teoreticky síce môžeš odmietnuť nastúpiť. Ale budeš sa kvôli tomu hádať a trucovať? Nie je aj pre teba lepšie vyčerpať si teraz dovolenku a mať pokoj? Chceš tam chodiť ešte 2 týždne a byť tŕňom v oku, lebo si odmietla nastúpiť na dovolenku? Ak áno, tak odmietni a pracuj ďalej.

Ale možno ti neprikáže nič, budeš pracovať ďalej a dovolenku ti preplatia. Uvidíš....
Chobot
10.08.09,10:47
Odpovede v texte.

Tweety, myslím, že ustanovenie § 11 ods. 3 sa týka dovolenky všeobecne, nie len hromadnej dovolenky, takže ak chce zamestnávateľ prikázať čerpanie dovolenky, mal by to urobiť 14 dní vopred, pokiaľ sa nedohodli inak:

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
pupavka11
06.10.09,07:32
Je zaujimave, ze vacsina zamestnancov vie, ze zamestnavatel, ked chce nariadit dovolenku, musi to, zo zakona, urobit dva tyzdne pred dovolenkou, ale nikdy sa tato info nedostane k zamestnavatelovi, aby ju respektoval.:rolleyes:
Chobot
06.10.09,08:33
Je zaujimave, ze vacsina zamestnancov vie, ze zamestnavatel, ked chce nariadit dovolenku, musi to, zo zakona, urobit dva tyzdne pred dovolenkou, ale nikdy sa tato info nedostane k zamestnavatelovi, aby ju respektoval.:rolleyes:

Zamestnanec môže odmietnuť nastúpiť na nariadenú dovolenku, pokiaľ nebola nariadená 2 týždne vopred. Ak s tým ale súhlasí, tak je to v súlade zo ZP, lebo v § 111 ods. 3 sa uvádza:


(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.