Andrea Wagnerová
07.08.09,14:57
Poprosím Vás o radu.
Máme zamestnanca ktorému by sme chceli znížiť mzdu. Pri zadaní práce len naťahuje čas, každú zadanú úlohu robí čo najzložitejšie bez lepšieho výsledného efektu. Ako by som mu mohla znížiž mzdu aby to bolo v súlade s platným Zákonníkom práce?
A mám ešte jeden problém. Zamestnanec mal odrobiť nočnú zmenu z nedele na pondelok a z pondelka na útorok. Na nedeľu aj pondelok si priniesol od lekára papier, že bol na odbornom vyšetrení "platí celý deň". Treba mu zaplatiť prekážku v práci za obidva dni?

Ďakujem
Andrea
ivka70
07.08.09,13:08
na nocnu zmenu snad paragraf nepriniesol?

to uz ludia naozaj vymyslia vselico, paragraf - navsteva lekara - sa predsa neuskutocnuje na pohotovosti a este celu zmenu.
Je to na nevyhnutne potrebny cas.
Ja by som si asi dala od lekara potvrdit jeho ordinacne hodiny a uznala mu len cas, v ktorych sa krizi jeho zmena s ordinacnymi hodinami lekara.

pohotovost je na to, ked sa citim skutocne zle a bud som tam hodinu alebo ma vypisu na PN, ale netrcim tam dve noci.

S tym znizenim mzdy je to horsie, kvoli takymto zamestnancom zvyknu zamestnavatelia delit mzdu na pevnu a pohyblivu cast.
Na pohyblivu potom mozu siahnut.

U neho to skor vidim na pisomne upozornenie, kde mu vypisete chyby, ktore v praci robi a date termin, dokedy to ma napravit.

V pripade opakovania ho znovu upozornite a mozete ho bud prepustit, pripadne ho "pokutovat".
hanelie
07.08.09,13:10
znížiť mzdu mu môžeš len na základe dohody, ale môžeš disponovať s pohyblivými zložkami - ak také sú napr, prémie, odmeny a p.
mzda musí byť vyplatená v takej výške aká bola dohodnutá v pracovnej zmluve
hanelie
07.08.09,13:13
súhlasím s ivkou - pracovný čas mal rozvrhnutý na nočnú zmenu - pokiaľ by mal potvrdenie, že bol v tom čase / od 22.00 - do 6,00 hod / u lekára tak platí náhrada mzdy, inak nie