vgabka
08.08.09,07:41
Prosím o radu. Moja dcéra v roku 2006 uzatvorila so Slovanetom písomnú zmluvu na užívanie internetu, pretože išlo o zvýhodnenú akciu pre študentov. Uvedená zmluva ukončila svoju platnosť v máji 2008. V uvedenom čase sa nám ozvala pracovníčka Slovanetu, či chceme túto zmluvu predĺžiť. Súhlasili sme s tým, ale zmluvný vzťah bol uzatvorený len telefonicky. Nič sme nepodpisovali. Tento vzťah mal ukončiť v decembri 2009. Podmienkou užívania internetu bolo aj užívanie pevnej linky a viazanosť na pevnú linku. Lenže čo čert nechcel, telefón bol na manželovo meno a aj napriek tomu, že som ho po rozvode platila ja, telefónnu linku mi bez môjho vedomia zrušil. Tým som porušila podmienky zmluvy a dostala som pokutu. Moja otázka však znie. Je zmluva uzatvorená telefonickým spôsobom platná? V liste, ktorý som od Slovanetu dostala sa odvolávajú na číslo zmluvy, ktorá je už neplatná. Čo teraz? Ďakujem za info.
Watson
08.08.09,05:56
Idete na to rozumne - písomne dojednané zmluvy sa môžu meniť iba písomne. Zmluvu možno dojednať aj telefonicky, ale musí byť dodatočne vyhotovená a uzavretá aj písomnou formou.
vgabka
08.08.09,06:13
A mohli by ste mi napísať aj číslo §, kde sa to píše? Aby som to mohla uviesť v odvolaní. Ďakujem.
Watson
08.08.09,06:51
A mohli by ste mi napísať aj číslo §, kde sa to píše? Aby som to mohla uviesť v odvolaní. Ďakujem.

Zákonmi Vás nejdem zaťažovať, ak ste presvedčená, že k písomnému dodatku o predĺžení zmluvnej viazanosti nedošlo a nedali ste súhlas so zaznamenaním svojho rozhovoru pri dojednávaní zmluvy, tak Vám dám do pozornosti Všeobecné obchodné podmienky Slovanetu:

http://www.slovanet.sk/data/slovanet_vseobecne_podmienky_internet.pdf

Z nich vyberám:

Článok IV
Zmluva o pripojení- postup pri uzavieraní zmluvy
1. Zmluva sa uzaviera na základe žiadosti záujemcu. Formulár na podanie žiadosti je k dispozícii v sídle Slovanetu, v jeho
pobočkách, u zmluvných predajcov a je tiež zverejnený na internetovej stránke www.slovanet.sk.
2. Po podaní žiadosti Slovanet pripraví návrh zmluvy a po podpísaní ho v dvoch vyhotoveniach predloží záujemcovi. K návrhu
pripojí špecifikáciu služby, tieto všeobecné podmienky a tarifu, ako aj zoznam dokladov, ktoré je záujemca povinný zabezpečiť
pre jednotlivé spôsoby pripojenia. Slovanet je návrhom zmluvy viazaný 21 dní odo dňa jeho predloženia záujemcovi.
3. Predložený návrh zmluvy podpisuje záujemca sám alebo jeho splnomocnený alebo zákonný zástupca. Splnomocnený
zástupca je povinný preukázať svoje oprávnenie písomným plnomocenstvom. Zákonný zástupca je povinný preukázať sa
originálom alebo kópiou rozhodnutia príslušného orgánu. V mene právnickej osoby návrh zmluvy podpíše štatutárny orgán
zapísaný v obchodnom alebo inom zákonom určenom registri alebo iné osoby na to oprávnené podľa príslušných právnych
predpisov, prípadne osoby nimi písomne splnomocnené.
4. Podpísanú zmluvu záujemca (jeho zástupca) v jednom vyhotovení bez zbytočného odkladu doručí Slovanetu. Dňom
doručenia je zmluva uzavretá a týmto dňom nadobúda aj účinnosť, ak nie je výslovne dojednané, že účinnosť nadobúda
neskorším dňom. Ak účastník nepredloží spolu so zmluvou aj doklady, ktoré je povinný zabezpečiť pre jednotlivé spôsoby
pripojenia, účinnosť zmluvy sa odkladá do času predloženia týchto dokladov.
5. Zmluvu o pripojení možno uzavrieť aj inak ako v písomnej forme, najmä telefonicky. Ak účastník súhlasí s uzavretím zmluvy
telefonicky, dáva tým zároveň súhlas, že z dôvodu právnej istoty bude rozhovor zaznamenávaný a že ho možno použiť ako
dôkaz v prípade reklamácie alebo v prípadnom spore. K uzavretiu zmluvy o pripojení dôjde aj zriadením služby na základe
žiadosti záujemcu alebo na základe ponuky Slovanetu.
6. Postup podľa odsekov 1 až 5 platí, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak.
vgabka
08.08.09,09:10
Ďakujem pekne. Len teraz nemám istotu, či sme nedali pri predĺžovaní zmluvy súhlas k zaznamenaniu hovoru. Ale ešte raz ďakujem.