unidat
08.08.09,12:04
Sused aj ja máme vlastný internet (aDSL, modem/router), každý 2-3PC.
Teraz robíme niečo spolu a chceli by sme, aby sa tieto "minisiete" navzájom videli (napr. zdieľané súbory a tlačiarne ). Dá sa to vraj prepojením oboch routrov (4-portové). Je to tak?
Charon
09.08.09,16:01
Čiastočne by Ti mohol pomôcť príspevok od alla66 http://www.porada.sk/t117182-internet-a-dva-pocitace.html
kde ponúka možnosti vytvorenia rôznych sietí. Ale mám obavu, že Tvoj problém je o spojení dvoch nezávislých sietí, čo bez špeciálneho software nepôjde ...
pistik71
10.08.09,07:17
No, zas tak velky problem to nie je. Staci ak budete obidvaja na rovnakej podseti a roytre vzajomne prepojis cez LAN porty. Len pozor, aby obidva routery (pripadne aj pocitace) nemali rovnake IP adresy. Budete mal lokalnu siet napr. pre Win aplikacie, akazdy bude mat nastavenu inu branu, dns atd. podla svojho routera.
Lacnejsie by ale bolo, ak by ste si nechali len 1x DSL pre obidvoch (budete sa skladat) a date si tam switch. Ak extremne nestahujete, jedno DSL v pohode vystaci aj pre 10 pocitacov.
Flinstone
10.08.09,07:23
No, zas tak velky problem to nie je. Staci ak budete obidvaja na rovnakej podseti a roytre vzajomne prepojis cez LAN porty. Len pozor, aby obidva routery (pripadne aj pocitace) nemali rovnake IP adresy. Budete mal lokalnu siet napr. pre Win aplikacie, akazdy bude mat nastavenu inu branu, dns atd. podla svojho routera.
Lacnejsie by ale bolo, ak by ste si nechali len 1x DSL pre obidvoch (budete sa skladat) a date si tam switch. Ak extremne nestahujete, jedno DSL v pohode vystaci aj pre 10 pocitacov.
k tomu doplním, že nielen IP adresy routrov a PC nemôžu byť rovnaké ale aj názvy sietí musia byť rozdielne.
pistik71
10.08.09,08:04
k tomu doplním, že nielen IP adresy routrov a PC nemôžu byť rovnaké ale aj názvy sietí musia byť rozdielne.

Nechcem ta opravovat :-) , ale nazvy sieti (ak si myslel pracovnu skupinu) rovnake byt mozu (aspon ich Win, ak ho pouzia, lepsie najde), avsak nemozu byt rovnake nazvy pocitacov.
Flinstone
10.08.09,09:30
Nechcem ta opravovat :-) , ale nazvy sieti (ak si myslel pracovnu skupinu) rovnake byt mozu (aspon ich Win, ak ho pouzia, lepsie najde), avsak nemozu byt rovnake nazvy pocitacov.
Mas pravdu... môžu, ale niekedy win s tým má celkom nepochopiteľne problém. Hlavne ak každá sieť má vlastné pripojenie na net.
Fero11
10.08.09,13:57
Ja osobne som to nikdy neskusal, ani len teoreticky, samozrejme ak sa to spravne nastavi, tak by to mohlo fungovat
Vezmime si situaciu, konektivita s modemu sa dostava na router, na ktorom je dhcp server, ktory caka na nejake zariadenie aby mu mohol pridelit IP adresu, ak to zariadenie je dalsi router, tak co mu prideli ?? ked na nom je dalsi dhcp a robi to iste
Ja osobne fakt nemam potuchy :)
pistik71
10.08.09,20:30
Ja osobne som to nikdy neskusal, ani len teoreticky, samozrejme ak sa to spravne nastavi, tak by to mohlo fungovat
Vezmime si situaciu, konektivita s modemu sa dostava na router, na ktorom je dhcp server, ktory caka na nejake zariadenie aby mu mohol pridelit IP adresu, ak to zariadenie je dalsi router, tak co mu prideli ?? ked na nom je dalsi dhcp a robi to iste
Ja osobne fakt nemam potuchy :)

Facha to bez problemov. V jednej sieti mozes mat aj viac bran, aj viac DHCP serverov. Samozrejme to nemoze byt nastavene "harakiri".
Router obvykle nema IP cez DHCP, takze tvoja situacia by nemala nastat, ale moze - tym padom by na druhom routri bola vnutorna IP pridelena DHCP serverom, teda by mal "nestalu" IP a teda by bol problem sa cez neho pripojit na internet.
Ak by boli dva DHCP, tak pridelije adresu ten, ktoreho skor poziada pocitac.
marco2233
18.08.09,10:53
nazvy sieti musia byt rovnake... musia byt v jednej lokalnej sieti inak sa neuvidia :)
pistik71
18.08.09,11:44
nazvy sieti musia byt rovnake... musia byt v jednej lokalnej sieti inak sa neuvidia :)

nemusia byt rovnake, a obcas sa nevida aj ked su rovnake ;)