yahman
08.08.09,14:18
Čaute poraďáci. Mám trošku guláš v nasledovnej problematike:

Mám živnosť, pracujem na stavbách. Chcem začať podnikať v autodoprave. Na začiatok by som si chcel kúpiť ojazdené auto do 3,5 tony na leasing, tak cca. do 10 000 €.

Nie je mi celkom jasné, aký je rozdiel v tom, či je živnostník platcom dph, alebo nie.

Napríklad, úžitkové autá v autobazároch sú uvedené v cene bez dph. Ak by som nebol platcom dph, tak by som nezaplatil dph za to auto? Asi by som neplatil ani dph za poskytované služby zákazníkom. Ale čo ak by som napríklad natankoval naftu na čerpacej stanici? Akú cenu by som platil? S dph, alebo bez dph???

Ak by som bol platcom dph, tak predpokladám že v tom bazáre by som navyše zaplatil aj dph. Alebo by som tú dph zaplatil daňovému úradu? Zrejme by som aj odvádzal dph z príjmov za poskytované služby. A ako by to bolo napríklad s kúpou tej nafty???

Vravím, mám v tom guláš a potreboval by som trošku poradiť, čo by bolo pre mňa kvázi výhodnejšie. Vopred vďaka!
ivka70
08.08.09,12:29
Vzdy a vsade platis cenu z DPH, pokial ten kto predava je platcom DPH a fakturuje teda s DPH.

Ty ako platca DPH si potom mozes zaplatenu DPH vyziadat spat od statu.
Lianka
08.08.09,12:40
yahman
08.08.09,12:59
Ak nie som platiteľom dph a spravím pre niekoho službu(prepravím tovar) za určitú sumu, tak ako je to potom s platením dph?
Lianka
08.08.09,13:06
Ak nie si platitel DPH, tak o DPH vobec neuvazujes.

Pri nakupe ta zaujima konecna cena s DPH (to je vstupna cena pre teba). Pri predaji, resp. poskytnuti sluzby svoju cenu o DPH nenavysujes.
yahman
08.08.09,13:16
Čiže ak som to správne pochopil:
ak som platiteľom dph: zaplatenú dph za nákup si môžem vyžiadať späť, faktúrujem ceny s dph a v určitých pravidelných intervaloch odvádzam daň štátu. Mám nižšie náklady(môžem odpočítať dph) ale v cene služby je zahrnutá dph (čiže buď vyššie ceny alebo lepšie povedané nižšia marža).
ak nie som platiteľom dph: kupujem ceny za takú sumu akú mi predávajú, dph ma nezaujíma. platím kolko pýtajú, nič nedostanem od štátu, nič mu neplatím. cena pre koncového užívateľa je bez dph.

Pochopil som to správne?
yahman
08.08.09,13:25
Čiže ak som to správne pochopil, tak ak som platcom dph tak nakupujem cenu s dph, ale potom si dph môžem vyžiadať späť od štátu. ak poskytujem služby, tak je cena už s dph, ktorú štátu odvediem.
Ak nie som platcom dph, tak nakupujem s dph, ale nič mi štát nevráti, lebo mu nič nezaplatím. Moje služby sú bez dph. Pochopil som to správne?

Lenže čo ak nebudem platcom dph a budem chcieť prepravovať pre firmu, ktorá je platcom dph?
Lianka
08.08.09,13:28
Ano, spravne si porozumel. Zakon o DPH ma aj vela nestandardnych zalezitosti (pri vyvoze, dovoze, oslobodene sluzby a pod.), ale z hladiska pochopenia principu DPH to chapes dobre.


Mám nižšie náklady(môžem odpočítať dph) ale v cene služby je zahrnutá dph (čiže buď vyššie ceny alebo lepšie povedané nižšia marža).

Toto nemusi byt celkom tak. Byt platitelom DPH nemusi znamenat, ze si automaticky drahsi, prave naopak. Dost zalezi do toho, kto su tvoji klienti. Ak ide o firmy - platitelov DPH, v kazdom pripade je pre nich vyhodnejsie, ak si aj ty platitelom DPH = si pre nich lacnejsi, nakolko oni si dan, ktoru im vyfakturujes, odpocitaju zo svojej danovej povinnosti.

Treba si k tomu urobit kalkulaciu, prepocitat to na svoje ceny a marzu, ktoru pouzivas.

Ten neplatitel je v poriadku (nepouzivala by som pojem, ze pre koncoveho zakaznika je to bez DPH - ale co sa tyka principu, je to ok).
Lianka
08.08.09,13:30
Lenže čo ak nebudem platcom dph a budem chcieť prepravovať pre firmu, ktorá je platcom dph?

Plati, co som napisala vyssie - pre tvojho odberatela bude tento obchod nevyhodny, budes pre neho drahy. Ako neplatitel DPH o DPH neuvazujes, nevycislujes ju.
yahman
08.08.09,13:32
Takže asi dosť záleží na tom, kto budú moji zákazníci. Či to budú firmy(platitelia dph) alebo trebárs fyzické osoby...
Lianka
08.08.09,13:32
Čiže ak som to správne pochopil, tak ak som platcom dph tak nakupujem cenu s dph, ale potom si dph môžem vyžiadať späť od štátu. ak poskytujem služby, tak je cena už s dph, ktorú štátu odvediem.

Keby sme chceli ist do detailov:
dan na vystupe = DPH z tovarov a sluzieb, ktore vyfakturujes,
dan na vstupe = DPH z tovaru a sluzieb, ktore nakupis od platitelov DPH a pri ktorych si mozes odpocitat dan.

tvoja danova povinnost = dan na vystupe minus dan na vstupe

Toto sa deje stvrtrocne alebo mesacne, DPH vysporaduvas v danovom priznani DPH.
yahman
08.08.09,13:43
Čiže teoreticky sa môže stať aj to, že moja daňová povinnosť bude mínusová?
Lianka
08.08.09,13:49
Ale to nemusí platiť. Veď ja môžem cenu mojej služby prispôsobiť situácii, - budem mať nižšie náklady na naftu a účtovníctvo, čiže cenu môžem stanoviť tak, aby som nebol drahý. Alebo sa mýlim?

Cenotvorba je na tebe. Ak mas nizsie naklady ako konkurencia, je to pre teba len vyhoda. Platitelia DPH preferuju spolupracu s platitelmi DPH, prave pre moznost odpoctu DPH.
Lianka
08.08.09,13:50
Čiže teoreticky sa môže stať aj to, že moja daňová povinnosť bude mínusová?

Ano, moze. Hovori sa tomu "nadmerny odpocet DPH". Tento nadmerny odpocet si odratas v nasledujucom zdanovacom obdobi od svojej danovej povinnosti. Ak je danova povinnost nizsia ako nadmerny odpocet, rozdiel ti danovy urad vrati.
yahman
08.08.09,13:58
Takže predpokladám, že na začiatok si musím spraviť niečo ako podnikateľský plán-definovať prostredie, zákazníkov, konkurenciu, odhad nákladov, a tak ďalej.
Čo sa týka tej dph, ešte by ma zaujímala jedna vec: Začínajúci podnikateľ, neplatca dph, ktorý ponúkne firme-platcovi dph cenu, ktorá je oproti konkurencii(platca dph) nižšia presne o 19 %, bude pre danú firmu rovnako/viac/menej výhodný ako konkurencia?
Lianka
08.08.09,14:07
Takže predpokladám, že na začiatok si musím spraviť niečo ako podnikateľský plán-definovať prostredie, zákazníkov, konkurenciu, odhad nákladov, a tak ďalej.

:)


Čo sa týka tej dph, ešte by ma zaujímala jedna vec: Začínajúci podnikateľ, neplatca dph, ktorý ponúkne firme-platcovi dph cenu, ktorá je oproti konkurencii(platca dph) nižšia presne o 19 %, bude pre danú firmu rovnako/viac/menej výhodný ako konkurencia?

Cena vacsinou rozhoduje, ale nemusi to byt vzdy len cena. Uvidis, ako sa pri rokovani s tebou postavi k tvoje ponuke potencialny zakaznik, odberatel.
yahman
08.08.09,14:08
Ešte jedna vec. Na porade som našiel takýto inzerát:

Kúpim faktúru, najlepšie od neplátcu DPH, na jún 2008, na 80000Sk, na autodopravu. Ponúknite, dohodneme sa...

Načo bude dotyčnému taká faktúra???
Lianka
08.08.09,14:12
:eek: To je v rozpore s http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html, zrejme ten prispevok nikto nenahlasil :confused:.

Faktury sa "nekupuju", kupuju sa len tovary a sluzby ;).

Nezatazovala by som sa tym inzeratom.
yahman
08.08.09,14:16
ok. A ďakujem.