betka
08.08.09,16:15
Ak ide zamestnanec, konatel, spoločník na služobnú cestu, robíme "cesťáky"-vyúčtovanie cestovných výdavkov na pracovné cesty.

Ak si povieme cesťák, automaticky nás napadne účet 512/xxx

Podla mojho názoru, nie správne účtovať cesťáky na účte 512 všetky, alebo ak ano, je potrebná aktivácia.

1. Ak sa uskutoční pracovná cesta v tuzemsku v zahraničí, a je za účelom obstarania DHM, je potrebné účtovať na 042/xxx. Cestovné ako také nie je nákladovou položkou priamo, ale do nákladov sa dostane cez odpisy. Ide o vedlajší náklad súvisiaci s obstaraním dlhodobého majetku. (už som niekde o tom písala)
- alebo aktivujem cestovné: (512/xxx, následne 04x/62x)

2. Ak je cestovné v súvislosti s obstaraním materiálu. Povačšine každý účtuje 512/xxx. Ibaže tento výdavok je vedlajším výdavkom súvisiacim s obstaraním materiálu: 111/xxx.
- Respektívne by sa dal tento vedlajší výdavok aktivovať, teda účtovanie:
- 512/xxx cestovné
- aktivácia 111/622
(jednoduhšie sa mi vidí účtovanie cestovného cez 111/333, ale s takýmto postupom som sa ešte nestretla, takže aktivácia)

3. klasické cesťáky: rokovania....512/xxx

Zamyslime sa, ja sa zamýšlam nad prkotinami, potom neviem, kde je sever. :D
Chrobák v hlave??? :D:D
Audítori, účtovníci aký postup uprednostňujete?:)
liba2
08.08.09,15:19
Audítori, účtovníci aký postup uprednostňujete?
Používam 512 vždy a keď treba aktivujem :)
Stefan2005
08.08.09,16:49
Nie som si istý, či daný postup (teda aktivácia nákladov) je vždy to správne riešenie. Osobne som nikdy zatiaľ neúčtoval cestovné na 04x, 11x (alebo som nemal taký prípad :rolleyes:?).

Napr. v "účtovníckej biblii" (pani Cenigová) sa píše, že na účet 512 nepatria cestovné náhrady, ak sú poskytované iným osobám (teda ako ich vymedzuje §1 zákona o cestovných náhradách. Vtedy možno uvažovať o aktivácii na 04x, 11x, ...

Okrem toho vo svojom vydaní pre rok 2009 píše, že do obstarania na účet 042 nepatria poplatky platené v zmysle zákonných predpisov. Menuje výslovne aj poplatok za pridelenie evidenčného čísla a vydanie EČ vozidla, ktoré definuje už ako náklad spojený s užívaním majetku (teda nie ako sa tvrdí na porade, že je súčasťou 042 :)...).

Teda na prvý pohľad nie je nič také jednoznačné, ako sa zdá.
betka
09.08.09,07:36
Neviem účtovať mechanicky. Vždy rozmýšľam nad konkrétnym prípadom.

Príklad 1: (moj starý prípad)

Chcem kúpiť NA niekde v rámci EU. U nás sa pohybujú ceny (napr. 70 tis. €) A v krajinách EU cca 50 tis.€. Rozhodnem sa sadnúť do OA a idem na služobku, obzrieť NA, s tým cieľom, že nejaký musím doviesť.

Urobím cesťák, a teraz sa takýto cesťák vyšplhá na 2 tis. €. Je to bežný náklad jednorazový?
Ide o výdavok súvisiaci s obstaraním DHM. takže možem účtovať o cestovnom na 512, ale musím "nejakým" spôsobom aktivovať.

ČO je aktivácia? Uvedenie do stavu aktív, do stavu majetku. Musím uviesť do stavu aktív, do stavu majetku toto cestovné? Ano.
Prečo? Nejde o jednorazový náklad, výjazdom mi vznikli vedlajšie náklady....

Z druhého rožka.
Ak si zavolám FY A, aby mi doniesla konk. NA, našla som ho cez internet, dohodla som sa s Nemcom, TAlianom, ....., že može pripraviť KZ a dovezie mi ho FY A.
Firma A mi vyfakturuje ich "cestovné", spojené z dovozom.....(externé služby)
Toto nie je pre mňa aktivácia, ale objednala som si externé služby, kt. sú v súvislosti s obstaraním NA, a účtujem 042/321...



Príklad č. 2:
Potrebujem nutne kúpiť náhradné diely do výroby. Výroba stojí. Nemôžem čakať na dodávku 2 týždne. Musím počítať náklady oportunitné..

Sadnem do OA, idem na služobku s cielom nakúpiť náhradné diely. Cestovné je v tomto prípade výdavkom súvisiacim s obstaraním náhradných dielov. Aktivujem, uvediem do stavu aktív, do stavu majetku.

Ako by to vyzeralo, keby náhradný diel cca 5 tis.€, nemal vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním. Buď mám externú dopravu za 1000€, a účtujem:
- obstaranie dielov: 111/321, externá doprava 111/321, zaradenie v OC 112/111, výdaj zo skladu 501/112

- cestovné 512/333, zúčtujem predpis cestovného voči zamestnancovi 1000€, následne aktivácia 111/622. Aktivácia vnutroorg. služieb.
Ak neurobím aktiváciu, a ostane mi materiál na sklade, je to v súlade s postupmi a účtovníctvom? Nie, pretože nie je dodržaná zásada verného a pravdivého obrazu. (neuviedla som vedlajší výdavok do stavu majetku)

A čo tvorba kalkulácií a rozpočtov?? :)

Štefan, čo sa týka "biblie", nevlastním ju. RAdšej mám v ruke postupy, zákon, a poraďákov na porade. Lebo každý má iný názor, a diskusiu. Nedá sa vyriešiť v jednej knihe (neviem aká hrubá) všetko, s čím sa subjekty stretávajú. Ak by sa riešili podmienky a variabilita jednotlivý účtov, kniha, verím tomu, by mala aspoň min. 3 tis. strán....:)
Stefan2005
09.08.09,08:58
...Chcem kúpiť NA niekde v rámci EU. U nás sa pohybujú ceny (napr. 70 tis. €) A v krajinách EU cca 50 tis.€. Rozhodnem sa sadnúť do OA a idem na služobku, obzrieť NA, s tým cieľom, že nejaký musím doviesť....

otázky k uvedenému príkladu:

a) ak nekúpim NA hneď po prvej ceste, ale takýchto ciest za účelom výberu a objednania urobím 3-4, všetky aktivujem? Ako je to v prípade, ak tieto cesty zasahujú do viacerých účtovných období?

b) nakoniec to NA predsa len nekúpim, našiel som (pod)dodávateľa na výrobu, čo s aktivovanými investíciami?

Lebo ak pôjdeme do dôsledkov, prečo v súvislosti s obstaraním HIM len cestovné aktivovať, ale nie napríklad mzdy a odvody k týmto mzdám prináležajúce k tejto (k týmto) služobnej (ným) ceste (ám), všetky výdavky (telefón, korešpodencia, pohonné hmoty, dialničné nálepky z EU, atď ...) so zabezpečením tejto cesty?
betka
09.08.09,11:20
otázky k uvedenému príkladu:

a) ak nekúpim NA hneď po prvej ceste, ale takýchto ciest za účelom výberu a objednania urobím 3-4, všetky aktivujem? Ako je to v prípade, ak tieto cesty zasahujú do viacerých účtovných období?

b) nakoniec to NA predsa len nekúpim, našiel som (pod)dodávateľa na výrobu, čo s aktivovanými investíciami?

Lebo ak pôjdeme do dôsledkov, prečo v súvislosti s obstaraním HIM len cestovné aktivovať, ale nie napríklad mzdy a odvody k týmto mzdám prináležajúce k tejto (k týmto) služobnej (ným) ceste (ám), všetky výdavky (telefón, korešpodencia, pohonné hmoty, dialničné nálepky z EU, atď ...) so zabezpečením tejto cesty?







§ 35

Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku


(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na

g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.


§ 36

Účtovanie pri vyraďovaní dlhodobého majetku




(6) Pri zrušení prác a trvalom zastavení prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku,
sa suma účtovaná na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku alebo 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku zaúčtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, ak ide o škodu a v ostatných prípadoch na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.


Problém, kt. sa skúma do detajlov, pri tom konkrétnom riešení.

Pre cestovné výdavky je doležité a podstatné sledovať účel pracovnej cesty. Zamestnávatel musí tiež vedieť posúdiť, či bude zbytočne plytvať prostriedkami, aby preplatil, či nepreplatil cestovné. Aký to má, či nemá efekt, či predstavujú tieto náklady efekt z investície, kde je potom "cestovné ako náklad" kritérium pre hodnotenie úspory.
Stefan2005
09.08.09,12:06
Viem si predstaviť (a v prípade potreby aj rozumne obhájiť), ak sa v záujme optimalizácie (v tomto prípade zníženia) nákladov niektoré klasifikovateľné výdavky (mimo tých, ktoré tam jednoznačne patria) aktivujú do obstarania majetku či zásob...
Ale nie za každú cenu si chcem privyrobiť problémy a prácu navyše. Nerád by som dospel do situácie, aby som napr. vstupenku na výstavu (resp. následne všetky ostatné náklady súvisiace s návštevou tejto výstavy), kde sa mimochodom uzatvorila zmluva o nákupe určitého tovaru, aktivoval do obstarávacej ceny tohoto tovaru. Čo patrí do obstarania, treba dať do obstarania, čo sa nemusí, tam nedávam.