Karuša
08.08.09,20:54
Pekný večer všetkým, prosím poraďte poraďáci :
Máme v práci skoro otvorený boj kvôli zaokrúhľovaniu. A pretože nikto z nás nie je expert a naši nadriadení sú Česi, čiže tomu nerozumejú, nevieme sa dopátrať pravdy. Hľadala som všade možne, ale dostupné info o zaokrúhlovaní bolo vždy KORUNA - EURO.
My máme opačný problém. Ceny, ktoré prídu s tovarom, máme nahraté iba v Eurách. Cenovky robíme Euro/Koruna.
Prosím, ako na cenovkách zaokrúhliť cenu v korunách?
Vďaka.
Rozalka
08.08.09,19:03
Matematicky.
Stefan2005
08.08.09,19:04
Pekný večer všetkým, prosím poraďte poraďáci :
Máme v práci skoro otvorený boj kvôli zaokrúhľovaniu. A pretože nikto z nás nie je expert a naši nadriadení sú Česi, čiže tomu nerozumejú, nevieme sa dopátrať pravdy. Hľadala som všade možne, ale dostupné info o zaokrúhlovaní bolo vždy KORUNA - EURO.
My máme opačný problém. Ceny, ktoré prídu s tovarom, máme nahraté iba v Eurách. Cenovky robíme Euro/Koruna.
Prosím, ako na cenovkách zaokrúhliť cenu v korunách?
Vďaka.

... žial, na tvoju otázku neviem jednoznačne odpovedať (asi som ju nepochopil úplne), možná ti pomôže preštudovanie materiálov uvedených na
http://www.euromena.sk/dualne-zobrazovanie-cien-tovarov-a-sluzieb/9432s
Karuša
08.08.09,19:28
Dík, ale zas je tam ten problém / Koruna - Euro /. Nikde sa nepíše, ako je to v prípade Euro - Koruna. Aká suma na cenovke má byť v korunách a koľko des. miest tam treba uvádzať.
Napr :
9,90 Eur = 298,2474 Skk
alebo
9,90 Eur = 298,24 Skk
alebo
9,90 Eur = 298,25 Skk
alebo
9,90 Eur = 298 Skk

Fakt neviem.
Jana2004
08.08.09,19:37
Naozaj dobrá otázka. Asi by som zaokrúhľovanie upravila internou smernicou a zaokrúhľovala by som na 2 desatiné miesta matematicky.
Karuša
08.08.09,19:45
No veď práve, interná smernica by to vyriešila, lenže než by som sa toho od nášho vedenia dočkala, tak bude Nový rok a nebude to treba.
V podstate ide iba o to, že ak trebárs nabehne SOI, tak aby nebol problém. Asi sa budem musieť obrátiť priamo na nich. Lebo ak nás budú chcieť biť, palicu...
Tak aby to mali čierne na bielom, keď by som mala v ruke ich vyjadrenie.
mzdarka renca
09.08.09,08:51
Dík, ale zas je tam ten problém / Koruna - Euro /. Nikde sa nepíše, ako je to v prípade Euro - Koruna. Aká suma na cenovke má byť v korunách a koľko des. miest tam treba uvádzať.
Napr :
9,90 Eur = 298,2474 Skk
alebo
9,90 Eur = 298,24 Skk
alebo
9,90 Eur = 298,25 Skk
alebo
9,90 Eur = 298 Skk

Fakt neviem.
matematicky na 2 desatinné miesta.
mzdarka renca
09.08.09,09:05
Ale veď hádam aj LOGICKY na najmenšiu (naposledy) platnú mincu .
Ako by si vydala / zinkasovala / zinventuvala v pokladni sumu, ktorú NEVIEŠ fyzicky (v mincovej forme ) ukázať, lebo taká malá minca nie je ?

čo chceš vydávať? koruny?

veď ide len o cenovky, resp. duálne uvádzanie cien EUR/SKK
marjankaj
09.08.09,10:49
Renka.

A zákazník bude radosťú, že vie, že to by v korunách stálo 298,25 Skk celý bez sám seba :D . (logicky )

Ak si si nevšimol, tak minulý rok menšie mince ako 50 hal neboli a ceny sa uvádzali napr. 29.90 Sk. Tak z toho nerob vedu. Namiesto toho prilož nejaký zákon a paragraf, ktorým je to určené.
marjankaj
09.08.09,11:45
V 7 príspevku so navrhol na desaťhalierniky a v 9 na najmenšiu platnú mincu.
Dá sa z toho vybrať aj bez zákona (na tie 4 mesiace ).


To je síce pekné, ale obchodníci sa musia riadiť podľa zákona a nie tým, čo si si vymyslel ty.
mzdarka renca
09.08.09,11:45
Renka.

A zákazník bude radosťú, že vie, že to by v korunách stálo 298,25 Skk celý bez sám seba :D . (logicky )

Veď je to len informácia a je podľa môjho názoru vhodné, aby zákazník vedel, koľko je to presne v SKK, aj keď pôjde o halier. Je to presne opačný postup, ako keď sa SKK duálne zobrazovali na EUR.

PS: medzi nami, ja si pamätám aj na 5 halierniky, ale to je dávna história:D
mzdarka renca
09.08.09,13:47
Súhlasím.


mimotemy
P.S.
Renka, ja si pamätám aj trojkorunu (kovovú aj papierovú :D) a dokonca aj jednokorunu (papierovú :--- :---).

mimotemyBohužial, ja si papierovú trojkorunu pamätám len z rozprávania:rolleyes::D, ale videla som ju, papierovú. Jednokorunovú som nevidela:mee:, ani trojkorunu kovovú nie.:mee:
mzdarka renca
09.08.09,22:09
Renka.

mimotemy sa mi zdá, akoby som už teba bol býval niekde videl.


Papierovú trojkorunu (modrú ) mám odloženú / kovovú vraj museli vymeniť, lebo pasovala v NSR do mincových automatov miesto 1 marky:D.

Pozrel som do archívnej fľašky a našiel som :
- 25 haliernik
- 1 haliernik - ale veľmi ošúchaný.
mimotemyasi si ma nevidel, lebo ja som tvoju fľašku nevidela:D.

Tak vidíš, aj haliernik máš;):)
Dav
11.08.09,17:49
Veď je to len informácia a je podľa môjho názoru vhodné, aby zákazník vedel, koľko je to presne v SKK, aj keď pôjde o halier. Je to presne opačný postup, ako keď sa SKK duálne zobrazovali na EUR.

PS: medzi nami, ja si pamätám aj na 5 halierniky, ale to je dávna história:D
mimotemyJa si pamätám aj 1 halier, aj 25 haliernik, aj papierovú trojkorunáčku:):---.

K téme : keby zákazník platil kartou, zaplatil by kľudne aj sumu napr. 87,44Sk, pri platbe hotovosťou by sa nákup zaokrúhlil na 87,50 Sk.
http://www.government.gov.sk/index.php?ID=4473
mzdarka renca
11.08.09,18:11
mimotemyJa si pamätám aj 1 halier, aj 25 haliernik, aj papierovú trojkorunáčku:):---.

K téme : keby zákazník platil kartou, zaplatil by kľudne aj sumu napr. 87,44Sk, pri platbe hotovosťou by sa nákup zaokrúhlil na 87,50 Sk.
http://www.government.gov.sk/index.php?ID=4473

máš čistú pravdu, veď keď som platila kartou, bolo to na haliere..........napr. v nemenovanom obchodnom reťazci pri nákupe ovocia a zeleniny, resp. čo bolo na váhu.