karpis
09.08.05,09:28
Prosím o radu:

Zahraničný zákazník z EU nám uhradil zálohu na tovar 20.7. k skutočnému prebratiu tovaru došlo 1.8.2005 aký má byť dátum zdaniteľného plnenia. Ja si myslím že 1.8. Ak vietie poradte prosíííííííííím
karpis
09.08.05,07:39
prosim poradte mi potrebujem súrne
Bunny
09.08.05,07:44
ahoj ahoj... a s akým dátumom bola vystavená faktúra??
Bunny
09.08.05,07:48
inak asi takto.... daňová povinnosť, teda dátum dodania (dátum zdan. plnenia bol do 30/04/2004) ti vzniká 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená pred týmto 15. dňom. takže 01.08.2005 sa uskutočnilo nadobudnutie, tak ti teda daň. povinnosť vzniká 15/09/2005. Keby bola fakúra vyhotovená medzi 01/08/2005 - 15/05/2005 vzniká ti daňová povinnosť (ten tvoj dátum zdaniteľného plnenia :) ) dňom vyhotovenia faktúry... :)
Johanka
09.08.05,07:48
Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daň.povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Bunny, oni tovar predávajú !
Bunny
09.08.05,07:53
to len toto o vzniku daň. povinnosti z prijatej platby ti rieši § 19 zákona o dph. Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzem. rieši samostatné ustanovenie zákona o dph - § 20 a ten ti nič o vzniku daňovej povinnosti z prijatej platby nehovori...
bea
09.08.05,07:55
Aj podľa mňa daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, tak ako píše Johanka. Je to v zmysle § 19 ods. 4 Zákona o DPH.
Bunny
09.08.05,08:27
???? ale aj pri tovare z EU??? ten je samostatne riešený v § 20 zakona o dph... pozri
bea
09.08.05,08:36
???? ale aj pri tovare z EU??? ten je samostatne riešený v § 20 zakona o dph... pozri§ 20 je o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu. A tu ide o dodanie tovaru do iného členského štátu.
eso
09.08.05,08:50
Jednoznačne je dátum prijatia platby rozhodujúci (§19 ods.4)!
Jana,Za
09.08.05,09:01
rozhodujúci je dátum prijatia platby v tomto prípade, pretože bol skôr ako dátum dodania tovaru
apsgroup
09.08.05,10:19
ja som toho nazoru,ze v suvislosti zo zahranicim zalohy nie su dolezite pre DPH.
Az tovar ,kedy je dodany. Tak to bolo vysvetlene na skoleni o DPH.
Na prijatu zalohu popripade treba vystavit fakturu,ale neuctovat.
bea
09.08.05,11:19
V § 72 ods. 1 zákona o DPH je povedané, že platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. A to do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby. A ako bolo už uvedené skôr, tak podľa mňa je dátum dodania/platby (teda daňová povinnosť) dátum prijatia platby.
Prijatá záloha sa má účtovať ako záloha.
apsgroup
09.08.05,11:23
V § 72 ods. 1 zákona o DPH je povedané, že platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. A to do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby. A ako bolo už uvedené skôr, tak podľa mňa je dátum dodania/platby (teda daňová povinnosť) dátum prijatia platby.
Prijatá záloha sa má účtovať ako záloha.
Fakturu ma vystavit ale len ako zalohu, dodanie tovaru sa este neuskutocnilo, tak do DPH to nepojde. Az pri dodani tovaru. V ramci tuzemska je to tak,ako
pises.
bea
09.08.05,11:31
Fakturu ma vystavit ale len ako zalohu, dodanie tovaru sa este neuskutocnilo, tak do DPH to nepojde. Az pri dodani tovaru. V ramci tuzemska je to tak,ako
pises.Ak je to tak, neviem nájsť nikde na základe čoho by to malo byť inak ako v tuzemsku. Veď uvedený § 72 je o faktúre pri dodaní tovaru do iného členského štátu.
apsgroup
09.08.05,11:59
Paragraf 72 hovori o tom,co ma obsahovat faktura, alle nie o vzniku danovej povinnosti.
Tak to bolo vysvetlene. V nejakej inej teme sa tu viedla diskusia,kde treba tu fakturu
uctovat. Niektori tvrdili ze v podsuvahe, ini, že neuctovat. Do DPH, podla mojich vedomosti, a tak to aj robim, az ked je tovar odoslany a prepraveny .Dufam, ze sa nemylim, viackrat som sa na to pytala, a vzdy to bolo tak vysvetlene.
karpis
09.08.05,12:06
Dakujem apsgroup aj všetkým ostatným odpovede overila som si to na DU a den danovej povinnosti je den ked bol tovar odovzdaný zákazníkovi.
apsgroup
09.08.05,12:11
Dakujem apsgroup aj všetkým ostatným odpovede overila som si to na DU a den danovej povinnosti je den ked bol tovar odovzdaný zákazníkovi.
Som rada ,ze som sa nemylila a ze to robim dobre. Lebo mi mame tych zaloh dost a tie faktury si vystavujem len tak pre seba, lebo nikto zo zahranicia ich nepotrebuje./Myslim,teda tie z prijatej platby/ Ani mne teda nikto zo zahranicia nevystavi fakturu, ked zaplatim zalohu za tovar. Vzdy mam len fakturu s tovarom.
bea
09.08.05,12:52
O.K., keď to povie DÚ. Ja si myslím, že v § 72 je to napísané doslova, že je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Možno je niekde nejaké usmernenie, ale ja som ho nečítala a hlavne, ani to nepotrebujem. Tak mám po probléme.:D