adaz
10.08.09,07:56
Dobrý deň. Som SZCO a som neplatca DPH, nakupujem tovar z ČR a k 23.7.2009 som nakúpila tovar za 390.000,-sk. Dnes sa chcem ísť zaregistrovať ako Platiteľ DPH. Môžem teraz ihnd už po zaregistrovaní sa objednať tovar z CR v hodnote cca.100 tis? Alebo musím počkať kým mi z danového poslú IC DPH a až potom môžem objednávať tovar. A ak si ho objednám môžu mi poslať ešte faktúru na tovar aj s DPH, /už mi to prekročí tých 420 tis/, alebo musím čakať kým mi pridelia to číslo, ja ho pošlem do čiech a oni mi potom vyfaktúrujú bez DPH.
Viem že je v tom zmätok, ale hádam pochopíte.
dakujem
ada
Vladimír Ozimý
10.08.09,06:25
Dobrý deň. Som SZCO a som neplatca DPH, nakupujem tovar z ČR a k 23.7.2009 som nakúpila tovar za 390.000,-sk. Dnes sa chcem ísť zaregistrovať ako Platiteľ DPH. Môžem teraz ihnd už po zaregistrovaní sa objednať tovar z CR v hodnote cca.100 tis? Alebo musím počkať kým mi z danového poslú IC DPH a až potom môžem objednávať tovar. A ak si ho objednám môžu mi poslať ešte faktúru na tovar aj s DPH, /už mi to prekročí tých 420 tis/, alebo musím čakať kým mi pridelia to číslo, ja ho pošlem do čiech a oni mi potom vyfaktúrujú bez DPH.
Viem že je v tom zmätok, ale hádam pochopíte.
dakujem
ada

no objednať si ho môžte ale na to aby došlo k oslobodeniu a prenosu daňovej povinnosti na Vás, potom sa musíte preukázať IČDPH slovenskám inak vám český platiteľ vystaví faktúru s českou daňou a zbytočne...takže ja odporúčam počkať...ak teda môžte počkať...
adaz
10.08.09,06:36
no ved ide o to, že čakať naozaj už nemôžem, lebo tovar súrne potrebujem na predajnu. Takže český dodávateľ mi kludne môže vystaviť faktúru s DPH /na moju škodu, no nič/. A nevadí že sa mi budú prekrívať dátumy? To znamená že hranicu 420 tis.prekročím, ale ešte nebudem mať číslo z dan.úradu len budem mať podanú žiadosť o registráciu?
A potom budem musieť aj nejako spätne odviesť tú 19% dan, nášmu danovému úradu? to znamená od sumy 420 tis. už začnem odvádzať dan, aj napriek tomu že budem mať na dodáv.faktúrach uvádzanú českú DPH?
A vlastne do kedy sa musí odviesť tá 19% daŇ? je to mesačné, alebo kvartálne?daka
Vladimír Ozimý
10.08.09,06:48
zákon v § 7 ukladá povinnosť len podať žiadosť o registráciu nie je uvedené že nemôžte objednávať tovar ďalej. To znamená, že ak si objednáte tovar ešte ako neplatiteľ DPH potom nedochádza k prenosu daňovej povinnosti a vy z daňového hľadiska nebudete nič robiť. Ja osobne by som však sa dohodol so správcom dane či sa to nedá urýchliť. No v § 77 máte riešené zdaňovacie obdobia. Základným je mesiac pričom ak neprekročíte obrat za kalendárny rok v hodnote 331939,19 EUR, potom zdaňovacím obdobím je kvartál. Môžte však požiadať že chcete byť mesačným platiteľom (predpodkladám že to asi nechcete). Následne ste povinná podávať daňové priznanie podľa § 78 a to do 25 dní po ukončení zdaňovacieho obdobia (ak ste platiteľom). T.j. teraz je tretí kvartál a podávať daňové priznanie sa bude do 25.10. Iné varianty riešiť nebudem lebo vy ste požiadali o reigstráciu za platiteľa dane.
adaz
10.08.09,07:11
dakujem, je mi to jasné.
adaz
13.08.09,09:07
Zdravím, od zajtra 14.8. ma zaregistrovali ako platcu DPH. Na sklade mám tovar za cca 500 tis, ktorý som nadobudla ešte ako neplatca z českej republiky. Od zajtra budem musieť všetok tovar predávať aj s DPH /teda aj ten tovar ktorý som nadobudla ako neplatca/.

Otázka: Môžem si nejako odpočítať už zaplatené DPH z nakúpeneho tovaru ešte ako neplatca v ČR, alebo ho budem musieť ešte raz odviesť z tovaru ktorý teraz predam už s DPH? Predávam ešte staré zásoby z čias neplatcu....