akleda
10.08.09,08:49
Ahojte veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu.
Sme platci DPH a objednali sme si tovar od poľského dodávateľa platca DPH(má pridelené svoje identifikačné číslo pre daň.) V kúpnej zmluve je cena za tovar uvedená napr. 49 900 € bez DPH, platobné podmienky napr:
30%sa uhradí pri podpise zmluvy - 14 970 eur
40% 7 dní pred dodaním zariadenia - 19 960 eur
30% po odovzdaní zariadenia a podpísaní zapisnice o prevzatí - 14 970 eur
Dodanie tovaru a montáž zabezpečí dodávateľ.

Od dodávateľa sme dostali už 1. zálohovú faktúru na sumu 14 970 EUR - táto čiastka je na faktúre rozpísaná:
12 270,49 eur 22% 2 699,51eur spolu 14 970 eur
druhá zálohová faktúra je na sumu 19 960 eur , ktorá je tiež rozpísaná:
16 360,66 eur 22% 3 599,35 eur spolu 19 960 eur
Nie som si istá či dodávateľ vyčíslil správne na faktúry 22%-nú poľskú DPH
keď ide o nadobudnutie tovaru z iného členského štátu spojené s montážou. Podľa toho by sme my ako príjemca mali daň uviesť na výstupu aj súčasne aj vstupe.
Ďkujem za pomoc
Vladimír Ozimý
10.08.09,06:55
Ahojte veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu.
Sme platci DPH a objednali sme si tovar od poľského dodávateľa platca DPH(má pridelené svoje identifikačné číslo pre daň.) V kúpnej zmluve je cena za tovar uvedená napr. 49 900 € bez DPH, platobné podmienky napr:
30%sa uhradí pri podpise zmluvy - 14 970 eur
40% 7 dní pred dodaním zariadenia - 19 960 eur
30% po odovzdaní zariadenia a podpísaní zapisnice o prevzatí - 14 970 eur
Dodanie tovaru a montáž zabezpečí dodávateľ.

Od dodávateľa sme dostali už 1. zálohovú faktúru na sumu 14 970 EUR - táto čiastka je na faktúre rozpísaná:
12 270,49 eur 22% 2 699,51eur spolu 14 970 eur
druhá zálohová faktúra je na sumu 19 960 eur , ktorá je tiež rozpísaná:
16 360,66 eur 22% 3 599,35 eur spolu 19 960 eur
Nie som si istá či dodávateľ vyčíslil správne na faktúry 22%-nú poľskú DPH
keď ide o nadobudnutie tovaru z iného členského štátu spojené s montážou. Podľa toho by sme my ako príjemca mali daň uviesť na výstupu aj súčasne aj vstupe.
Ďkujem za pomoc

jednoznačne ak je dodanie v tuzemsku, máte povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 2 vy ako slovenský platiteľ (to by neplatilo jedine vtedy ak by tu boli registrovaní oni za platiteľov dane). Takže na faktúre nemá čo byť vyčíslená poľská DPH. Vrátiť faktúru a vyčíslovať bez DPH. Vy po zaplatení zálohy vykonáte samozdanenie.
JM1968
10.08.09,07:06
Pekný deň, presunula som sa sem so svojou otázkou, poprosila by som overiť info DÚ..., a konkrétne pre ojazdené úžitkové auto N1, ktoré chce SRO kúpiť v Maďarsku. Na daňovom tvrdili, že keď budeme mať faktúru od predajcu(platca DPH v Maďarsku) bez DPH, v štvrťročnom (nie do 15 dní) daň.priznaní DPH samozdaníme a zároveň si odpočítame DPH....Prosím, nevzťahuje sa to len na nákup nových úžitkových vozidiel? Už zo zvyku všetky rady z DÚ konzultujem na porade. Ďakujem pekne.
akleda
10.08.09,07:27
Ďakujem za pomoc
Vladimír Ozimý
10.08.09,07:30
Pekný deň, presunula som sa sem so svojou otázkou, poprosila by som overiť info DÚ..., a konkrétne pre ojazdené úžitkové auto N1, ktoré chce SRO kúpiť v Maďarsku. Na daňovom tvrdili, že keď budeme mať faktúru od predajcu(platca DPH v Maďarsku) bez DPH, v štvrťročnom (nie do 15 dní) daň.priznaní DPH samozdaníme a zároveň si odpočítame DPH....Prosím, nevzťahuje sa to len na nákup nových úžitkových vozidiel? Už zo zvyku všetky rady z DÚ konzultujem na porade. Ďakujem pekne.

v tomto prípade má správca dane pravdu. Na ojazdené auto sa pozeráme ako na tovar, ktorý bol nadobudnutý z inej krajiny EU. takže samozdanenie vykonáte za to zdaňovacie obodbie za ktoré ste auto objednali a uvediete to do daňového priznania do riadkov, 7,8 - výstup a riadok 19 vstup.
JM1968
10.08.09,07:32
v tomto prípade má správca dane pravdu. Na ojazdené auto sa pozeráme ako na tovar, ktorý bol nadobudnutý z inej krajiny EU. takže samozdanenie vykonáte za to zdaňovacie obodbie za ktoré ste auto objednali a uvediete to do daňového priznania do riadkov, 7,8 - výstup a riadok 19 vstup.
Ďakujem veľmi, pekný deň prajem:)
akleda
10.08.09,10:11
Ešte sa chcem spýtať ak vrátime zálohové faktúry nebudeme mať doklad a počkáme až kým pošlú opravené a vtedy vykonáme samozdanenie?
Vladimír Ozimý
10.08.09,13:08
Ešte sa chcem spýtať ak vrátime zálohové faktúry nebudeme mať doklad a počkáme až kým pošlú opravené a vtedy vykonáme samozdanenie?

ak ide o dodanie tovaru s montážou, povinnosť zdaniť nevzniká na základe faktúry ale na základe prijatej platby ( v tomto prípade sa rešpektuje aj dátum odoslania platby odberateľom, pretože máte povinnosť vykonať samozdanenie) Takže vykonáte samozdanenie ku dňu odoslania zálohovej platby, pričom nárok si uplatňujete na základe § 49 ods. 2 písm b) a následne § 51 ods. 1 písm. b). Nikde nenajde uvedený pojem faktúra. To znamená, v čase kedy vám vznikne povinnosť odviesť daň a zaevidujete to do evidencie podľa § 70 zákona, vám automaticky vznikne aj nárok na odpočítanie DPH bez ohľadu na to či faktúru máte alebo nie...
ivako
11.08.09,09:35
Dnes som našla na stole tri fa z Čiech za dodávku tovaru. Dátum vystavenia na všetkých 5.8.2009. Pri tom pripnuté CMR-ky, na ktorých je dodaný tovar vo februári, marci, apríli a máji 2009. Ku mne sa vôbec nedostali, takže o dodávke som nevedela. Volala som do Čiech, prečo vystavili fa až teraz. Bolo mi povedané, že tovar zasielali na skúšku a po dohode s riaditeľom našej firmy fakturovali až teraz. Teraz neviem, či mi vznikla daňová povinnosť 15-tym dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po nadobudnutí tovaru, keďže nebola vystavená fa, alebo je tam nejaká výnimka, keďže to bol tovar na skúšku?
Vladimír Ozimý
11.08.09,09:43
Dnes som našla na stole tri fa z Čiech za dodávku tovaru. Dátum vystavenia na všetkých 5.8.2009. Pri tom pripnuté CMR-ky, na ktorých je dodaný tovar vo februári, marci, apríli a máji 2009. Ku mne sa vôbec nedostali, takže o dodávke som nevedela. Volala som do Čiech, prečo vystavili fa až teraz. Bolo mi povedané, že tovar zasielali na skúšku a po dohode s riaditeľom našej firmy fakturovali až teraz. Teraz neviem, či mi vznikla daňová povinnosť 15-tym dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po nadobudnutí tovaru, keďže nebola vystavená fa, alebo je tam nejaká výnimka, keďže to bol tovar na skúšku?

zákon nepozná výnimky....daňová povinnosť vznikla 15 dňom nasledujúceho mesiaca...ale ak tak sa treba s nimi dohodnúť a nech to urobíte tak že to bolo dodané v auguste...pretože u nich musí nastať takisto problém čo sa týka súhrnného výkazu...
ivako
11.08.09,09:46
zákon nepozná výnimky....daňová povinnosť vznikla 15 dňom nasledujúceho mesiaca...ale ak tak sa treba s nimi dohodnúť a nech to urobíte tak že to bolo dodané v auguste...pretože u nich musí nastať takisto problém čo sa týka súhrnného výkazu... len aké doklady budem mať o preprave?
Vladimír Ozimý
11.08.09,09:49
len aké doklady budem mať o preprave?

ja viem ale ak toho tovaru nebolo veľa môžte sa tváriť že ste si tovar doviezli osobne :). Inak v tvojom prípade to nie je taký problém lebo v podstate ide o samozdanenie s nárokom na odpočítanie dane predpokladám takže dopad na daňovú povinnosť je nulový...horšie to vnímam u nich pretože u nás ak by to takto posúdili tak by platili stráááášne pokuty za nepodanie súhrnného výkazu...(predpokladám že ho nepodali keď si vystavujú faktúru leda bolo...)
Gabi03
11.08.09,09:57
ja viem ale ak toho tovaru nebolo veľa môžte sa tváriť že ste si tovar doviezli osobne :). Inak v tvojom prípade to nie je taký problém lebo v podstate ide o samozdanenie s nárokom na odpočítanie dane predpokladám takže dopad na daňovú povinnosť je nulový...horšie to vnímam u nich pretože u nás ak by to takto posúdili tak by platili stráááášne pokuty za nepodanie súhrnného výkazu...(predpokladám že ho nepodali keď si vystavujú faktúru leda bolo...)

O samozdanenie by išlo, ak by mali nadobudnutie tovaru v tom Augusrte, teda po vzájomnej dohode.

V opačnom prípade by museli podať dodatočné DP za tie mesiace (k 15. dňu ....) a odpočet by vznikol až teraz v Auguste.

Alebo sa mýlim? :rolleyes:
ivako
11.08.09,10:01
O samozdanenie by išlo, ak by mali nadobudnutie tovaru v tom Augusrte, teda po vzájomnej dohode.

V opačnom prípade by museli podať dodatočné DP za tie mesiace (k 15. dňu ....) a odpočet by vznikol až teraz v Auguste.

Alebo sa mýlim? :rolleyes:
Tiež si to myslím a na jednej fa je cca 4800 EUR.
Vladimír Ozimý
11.08.09,10:25
O samozdanenie by išlo, ak by mali nadobudnutie tovaru v tom Augusrte, teda po vzájomnej dohode.

V opačnom prípade by museli podať dodatočné DP za tie mesiace (k 15. dňu ....) a odpočet by vznikol až teraz v Auguste.

Alebo sa mýlim? :rolleyes:

ano máš pravdu som si neuvedomil že faktúra bola obdržaná až v auguste. t.j. odviesť daň treba k 15 dňu a nárokovať za august. Takže sa ospravedlňujem :)

inak samozdanenie neznamená to že výstup vstup ale to že je na mňa ako príjemcu prenesená daňová povinnosť a som povinný sám zdaniť nadobudnutie či už služby alebo tovaru vo svojom daňovom priznaní. Následne uplatňujem nárok podľa § 49 a 51.
Gabi03
11.08.09,10:36
ano máš pravdu som si neuvedomil že faktúra bola obdržaná až v auguste. t.j. odviesť daň treba k 15 dňu a nárokovať za august. Takže sa ospravedlňujem :)

inak samozdanenie neznamená to že výstup vstup ale to že je na mňa ako príjemcu prenesená daňová povinnosť a som povinný sám zdaniť nadobudnutie či už služby alebo tovaru vo svojom daňovom priznaní. Následne uplatňujem nárok podľa § 49 a 51.

mimotemy Myslím, že pojem samozdanenie nie je nikde v zákone, ale je zaužívaný v praxi. A ja to chápem práve tak, že je sám zdaňujem nadobudnutie ale aj mám nárok na odpočet. Ak je to v jednom období, potom hovoríme o samozdanení.

... Má niekto ešte nejaký iný názor?
JM1968
13.08.09,12:14
Zdravím, prosím zase potrebujem poradiť : Dostali sme fa z ČR za softvér na 50ks CD,ktoré tu na Slovensku predáme. Dodávateľ (platca DPH v ČR) vyčíslil faktúru bez DPH, ale nie je tam odvolávka na žiadny §. Je mi jasné, že robím samozdanenie, len neviem, či je to tovar podľa §11 (riadky 7,8 a odpočet 19,21) alebo § 69 (riadky 9,10 a odpočet 19,21). Ďakujem.
JM1968
17.08.09,09:20
Zdravím, prosím zase potrebujem poradiť : Dostali sme fa z ČR za softvér na 50ks CD,ktoré tu na Slovensku predáme. Dodávateľ (platca DPH v ČR) vyčíslil faktúru bez DPH, ale nie je tam odvolávka na žiadny §. Je mi jasné, že robím samozdanenie, len neviem, či je to tovar podľa §11 (riadky 7,8 a odpočet 19,21) alebo § 69 (riadky 9,10 a odpočet 19,21). Ďakujem.
prosím, nevie mi niekto poradiť? Ten softvér ma mätie....Ďakujem
JM1968
18.08.09,11:02
Zdravím, prosím zase potrebujem poradiť : Dostali sme fa z ČR za softvér na 50ks CD,ktoré tu na Slovensku predáme. Dodávateľ (platca DPH v ČR) vyčíslil faktúru bez DPH, ale nie je tam odvolávka na žiadny §. Je mi jasné, že robím samozdanenie, len neviem, či je to tovar podľa §11 (riadky 7,8 a odpočet 19,21) alebo § 69 (riadky 9,10 a odpočet 19,21). Ďakujem.
Tak som sa rozhodla, že softvér je služba (na tých CD je aktualizácia už existujúceho sofvéru) a dám to do riadkov 9 a 10 a odpočet len 19.