kay2s2
10.08.09,10:11
Odkedy sa navysuje dovolenka na 25 dni za rok, ak ma zamestnanec 33 rokov v decembri? Zamestnanec ma pokryte vsetky mesiace od skoncenia skoly ako odpracovane. Cize bud pracoval, alebo bol evidovany na urade prace.
Dakujem za radu.
veronikasad
10.08.09,08:15
Odkedy sa navysuje dovolenka na 25 dni za rok, ak ma zamestnanec 33 rokov v decembri? Zamestnanec ma pokryte vsetky mesiace od skoncenia skoly ako odpracovane. Cize bud pracoval, alebo bol evidovany na urade prace.
Dakujem za radu.
Pozri § 103 Zákonníka práce.

§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

Ak 15 rokov prac. pomeru po 18. roku veku dovrši v decembri, vznikne mu nárok na dovolenku v rozsahu 5 kal. týždňov už za rok 2009.
iriska
10.08.09,18:36
Prosím vás, neviem,či svoju otázku môžem zadať aj sem, ale nahadzujú sa v programe Olymp niekde tieto odpracované roky, aby potom sám dorátal dovolenku do 25 dní, alebo to tam len nahodím ručne, že zamestnanec má nárok na 25 dní dovolenky v tomto roku.
Ďakujem
lucifučik
10.08.09,18:51
Toto zaujíma aj mňa - do tých 15 rokov sa počítajú aj štúdium - stredná a vysoká škola od dovŕšenia 18 rokov veku a materská dovolenka?
ivka70
10.08.09,19:04
Toto zaujíma aj mňa - do tých 15 rokov sa počítajú aj štúdium - stredná a vysoká škola od dovŕšenia 18 rokov veku a materská dovolenka?

Ano
veronikasad
10.08.09,19:08
Prosím vás, neviem,či svoju otázku môžem zadať aj sem, ale nahadzujú sa v programe Olymp niekde tieto odpracované roky, aby potom sám dorátal dovolenku do 25 dní, alebo to tam len nahodím ručne, že zamestnanec má nárok na 25 dní dovolenky v tomto roku.
Ďakujem
Zadávaš do pri vyplňovaní pracovnej zmluvy /v pracovných pomeroch/, úplne dolu máš odpracované roky, dni ...
veronikasad
10.08.09,19:10
Toto zaujíma aj mňa - do tých 15 rokov sa počítajú aj štúdium - stredná a vysoká škola od dovŕšenia 18 rokov veku a materská dovolenka?
5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
majoneza
10.08.09,21:54
Mne zaujima

§ 103 (4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

Co ak zamestnanec nevie to preukazat? Mam na mysli najma pracovnici zo zahranicia, ktori nemaju lahky pristup k dokladom, ktore by preukazali ci maju narok.

Mam skusenost, ze v roznych firmach to fungovalo tak, ze mzdarky dali 5 tyzdnov dovolenky komukolvek cudzincovi (a mozno aj Slovakovi), ktory mal viac ako 33 rokov. Postupovali spravne?
mzdarka renca
10.08.09,22:14
Mne zaujima

§ 103 (4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

Co ak zamestnanec nevie to preukazat? Mam na mysli najma pracovnici zo zahranicia, ktori nemaju lahky pristup k dokladom, ktore by preukazali ci maju narok.

Mam skusenost, ze v roznych firmach to fungovalo tak, ze mzdarky dali 5 tyzdnov dovolenky komukolvek cudzincovi (a mozno aj Slovakovi), ktory mal viac ako 33 rokov. Postupovali spravne?

Nie, nepostupovali správne, ak nemali doklady o tom, že zamestnanec má odpracovaný potrebný počet rokov.......aj v zahraničí ak pracujú legálne, tak majú o tom doklad, aspoň potvrdenie.
majoneza
10.08.09,22:42
Nie, nepostupovali správne, ak nemali doklady o tom, že zamestnanec má odpracovaný potrebný počet rokov.......aj v zahraničí ak pracujú legálne, tak majú o tom doklad, aspoň potvrdenie.

Myslim, ze nemavaju pristup k dokladom zo svojich domacich krajin (kde mozu pracovat), lebo prichadzaju na Slovensku iba s kufrom a nevedia, ze maju tie doklady priniest. Asi by mali priniest nieco zo tamojsej Socialnej poistovne.

Ale zamestnavatel moze darovat zamestnancovi tyzden dovolenky len tak (aspon si myslim), tak situacia je tak, potom, ze ZP sa neporusil, lenze mzdarky neobahovali zaujimov svojich sefov dostatocne?
mzdarka renca
10.08.09,22:46
Myslim, ze nemavaju pristup k dokladom zo svojich domacich krajin (kde mozu pracovat), lebo prichadzaju na Slovensku iba s kufrom a nevedia, ze maju tie doklady priniest. Asi by mali priniest nieco zo tamojsej Socialnej poistovne.

Ale zamestnavatel moze darovat zamestnancovi tyzden dovolenky len tak (aspon si myslim), tak situacia je tak, potom, ze ZP sa neporusil, lenze mzdarky neobahovali zaujimov svojich sefov dostatocne?

Navýšnie dovolenky sa upravuje v Kolektívnej zmluve.........môžno by bolo vhodné, aby zamestnanci napísali minimálne čestné prehlásenie, že majú odpracovaný potrebný počet rokov.
majoneza
10.08.09,23:20
Dakujem, dobry napad.
lucifučik
12.08.09,06:02
Hm, a ak mám z jendého zamestnania zlý zápočet rokov a firma už neexistuje, takže mi to nemá kto opraviť a nasledujúci zamestnávateľ vychádzal z tohto zápočtu a teda aj od neho mám nesprávny zápočet, stačí, ak terajšiemu zamestnávateľovi predložím prehľad zamestnaní a ich dobu trvania od sociálnej poisťovne?
Tweety
12.08.09,06:04
Hm, a ak mám z jendého zamestnania zlý zápočet rokov a firma už neexistuje, takže mi to nemá kto opraviť a nasledujúci zamestnávateľ vychádzal z tohto zápočtu a teda aj od neho mám nesprávny zápočet, stačí, ak terajšiemu zamestnávateľovi predložím prehľad zamestnaní a ich dobu trvania od sociálnej poisťovne?
Áno, postačí.
lucifučik
12.08.09,20:27
Ďakujem, idem to hneď zužitkovať :o)
kay2s2
09.10.09,14:43
K tejto teme mam este otazku: Zamestnanec dovrsil 18 rokov v decembri 1999, v maji 2000 skoncil strednu skolu. Vysoku skolu zacal 1.9.2000. Teraz v nasej firme konci PP.
Zapoctovy list by som mala vystavit od dovrsenia 18-tky, vsak? Ako vsak mam vydokladovat obdobie 12/1999-08/2000? Zatial mam od neho len potvrdenie o studiu na VS. Mam od neho pytat aj potvrdenie o skonceni strednej skoly? Vopred dik za radu.
JuKaS
13.01.10,10:47
Prosím, čas predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenky do 5 rokov veku dieťaťa sa počíta do odpracovaných rokov pre vznik nároku na dovolenku 25 dní ? Vek 33 rokov má splnený. Ďakujem.