akinom71
10.08.09,09:26
ahoj, chcem poprosiť o radu. Mám došlú faktúru, ktorú sme uhradili predfaktúrou, lenže táto bola na vyššiu sumu. Napr. predfaktúra bola na 100 € /aj zaplatená/, ale riadna faktúra len na 80 €. Vznikol preplatok 20 €, ktoré nám dodávateľ vrátil bankovým prevodom. Keď cez interný doklad chcem zlikvidovať riadnu faktúru, dovolí mi program zlikvidovať len vo výške riadnej faktúry. Ako odpočítate zálohu vy? :confused:
ja bežne účtujem:
Úhrada zálohy: 314/221 (spárujem s nahodenou zálohovou fa)
Prijatá faktúra: 5.../321 (+ rozpis DPH)
ID na odpočet zálohy: 321/314 (týmto zápisom zároveň zlikvidujem riadnu faktúru)

ďakujem
Zuzka
10.08.09,07:48
úhrada zálohy: 314/221 100 €
prijatá faktúra: 5.../321 80 €
ID započít. zálohy: 321/314 80 €
vrát. preplatok: 221/314 20 €
babi2
10.08.09,11:16
ahoj, chcem poprosiť o radu. Mám došlú faktúru, ktorú sme uhradili predfaktúrou, lenže táto bola na vyššiu sumu. Napr. predfaktúra bola na 100 € /aj zaplatená/, ale riadna faktúra len na 80 €. Vznikol preplatok 20 €, ktoré nám dodávateľ vrátil bankovým prevodom. Keď cez interný doklad chcem zlikvidovať riadnu faktúru, dovolí mi program zlikvidovať len vo výške riadnej faktúry. Ako odpočítate zálohu vy? :confused:
ja bežne účtujem:
Úhrada zálohy: 314/221 (spárujem s nahodenou zálohovou fa)
Prijatá faktúra: 5.../321 (+ rozpis DPH)
ID na odpočet zálohy: 321/314 (týmto zápisom zároveň zlikvidujem riadnu faktúru)

ďakujem
Neviem prečo odpočet faktúry robíš cez ID, zálohovú faktúru ak mám v evidencii tak potom pri ostrej faktúre idem cez ZÁZNAM - Zálohové faktúry - potom si dám Preniesť do dokladu, tam mu zadáš čiastku, ktorú chceš preniesť v tomto prípade tých 80 EUR. Na BV by som spárovala ten prijatý rozdiel so zbytkom na zálohovej faktúre.
Ešte pridávam, že ak účtujem o ostrej faktúre, pri ktorej potrebujem odpočítať zálohovú faktúru tak ju účtujem cez položky dokladu