dabratranec
10.08.09,09:59
Prosím o radu, idem stavať čiastočne podpivničený dom. Pivničná deka je hotová. Výkop je širší ale nie konštantne po celom obvode budúcich suterénnych stien (raz 30cm, niekde 60cm resp. 10cm). Poraďte ako pokladať zvislú hydroizoláciu+jej ochranu?
1. Je možné použiť nopovú fóliu (fólia a výstupkami)?
2. Ako sa aplikuje? Je len volne priložená (s presahmi) a postupne zasý(í)paná?
3. Čítal som že ako ochranu zvislej hydroiz. možno použiť aj extrudovaný resp. exp. polystyrén.
4. Ďalšia alternatíva o ktorej som čítal je hydroizolačné pásy nataviť a ako ochranu nopovú fóliu alebo ten polystyrén.
Čo je najvhodnejšie?

A čo postup? Moja predstava - najprv stena (bet. tvárnice 40cm) na výšku 3-4 radov. Spraviť hydroiz. Prisypať. Potom zase 3-4 rady tvárnic a pokračovať v izolácii + prisypať a tak sa dostať až na požadovanú výšku steny
Charakter zeminy - výkop 2 m, spodná voda okolo 11m, pôdna vlhkosť - štandard, súdržná zemina bez kamienkov.
ciners
10.08.09,08:19
http://www.anavek.sk/index.php?section=anavek&id=submenu&no=74

Pre konkretnu nopovu foliu si pozri konkretny postup, mozu ma ine detailiky a doplnky. Stenu by som najprv urobil celu, potom na nu natavit hydroizolaciu, aspon 2vrstvy, zavisi od tlaku podzemnej vody.Potom nopovu foliu,podla konkretneho navodu konkretneho vyrobcu,inak sa nemas na co odkazat,ak to urobis inak a chcel by si raz reklamovat. Polystyren nie, to akoze ostry kamen by si ako chcel polystyrenom riesit? Pekne tu nopovu foliu a postupne zasypavat. Moznost je aj primurovka, ale to je uz prezitok :D
Milan.Žiška
10.08.09,10:37
Technologií je viac vyber si pre teba dostupnú. Ochranu HI nedávaj určite EPS ( obyčajný - " nasiakyvý") ale XPS ( nenasiakavý styrodur ).
Štandard je vymurovať celé steny napenetrovať ,nataviť a potom ochrana ( môže byť systém "PLATON" a zásyp. Zásyp rozumne - dá sa aj "bordel" ale ďalej od steny.
mmaarreekk
10.08.09,12:41
Prosím o radu, idem stavať čiastočne podpivničený dom. Pivničná deka je hotová. Výkop je širší ale nie konštantne po celom obvode budúcich suterénnych stien (raz 30cm, niekde 60cm resp. 10cm). Poraďte ako pokladať zvislú hydroizoláciu+jej ochranu?
1. Je možné použiť nopovú fóliu (fólia a výstupkami)?
2. Ako sa aplikuje? Je len volne priložená (s presahmi) a postupne zasý(í)paná?
3. Čítal som že ako ochranu zvislej hydroiz. možno použiť aj extrudovaný resp. exp. polystyrén.
4. Ďalšia alternatíva o ktorej som čítal je hydroizolačné pásy nataviť a ako ochranu nopovú fóliu alebo ten polystyrén.
Čo je najvhodnejšie?

A čo postup? Moja predstava - najprv stena (bet. tvárnice 40cm) na výšku 3-4 radov. Spraviť hydroiz. Prisypať. Potom zase 3-4 rady tvárnic a pokračovať v izolácii + prisypať a tak sa dostať až na požadovanú výšku steny
Charakter zeminy - výkop 2 m, spodná voda okolo 11m, pôdna vlhkosť - štandard, súdržná zemina bez kamienkov.
ahoj,

staviame rovnako - čiastočne podpivničený barák - riešili sme to prímurovkou, penetráciou a izoláciou prímurovky, pristavením DT. Z vonkajšej strany dávame extrudovaný polystyrén a nopovú fóliu.
ciners
10.08.09,13:26
ahoj,

staviame rovnako - čiastočne podpivničený barák - riešili sme to prímurovkou, penetráciou a izoláciou prímurovky, pristavením DT. Z vonkajšej strany dávame extrudovaný polystyrén a nopovú fóliu.

to je zateplenie primurovky? :D :D :D
220870
10.08.09,17:46
Ťažko radiť keď nie je jasná situácia ani projekt.Prikladám pár fotiek domu kde sa k pôvodnému projektu ešte doplnila pivnica.Samostatne oddelená( oddilatovaná )od domu .Tiež sa to má zatepliť polystyrénom DT-čka premrznú, ako nič.
ciners
10.08.09,19:43
Ak tam ma byt hladina podzemnej vody nad urovnou zakladovej spary, nebolo by vhodne chranit TI pred vodou? takto je v podstate polystyren vo vode a potom ide izolacia proti vode a DT.