Kalmanka
10.08.09,10:06
Ahojte, prosila by som o radu, či účtujete platbu odvodov najprv do KZ ako iný záväzok napr. k 1.8.2009 so splatnosťou do 8.9.2009 a potom keď odvody zaplatím ako úhradu tohto záväzku ako VOZD alebo len do PD keď platbu uskutočním? Účtujeme v JÚ.

A ešte jedna otázka. Ak mám so SP dohodu o splátkach poistného za minulé obdobie a oni mi to rozpísali na istinu a úrok, účtujem to ako úver/ pôžičku/ alebo istinu ako platbu poistného VOZD - odvody a úroky osobitne tiež ako VOZD - réžia? a Tak isto mám tento záväzok rozpísať do KZ a úhrady robiť cez KZ?

Voprad ďakujem za rady.:confused:
Lianka
10.08.09,08:16
Ahojte, prosila by som o radu, či účtujete platbu odvodov najprv do KZ ako iný záväzok napr. k 1.8.2009 so splatnosťou do 8.9.2009 a potom keď odvody zaplatím ako úhradu tohto záväzku ako VOZD alebo len do PD keď platbu uskutočním? Účtujeme v JÚ.

Do knihy zaväzkov zaevidujes predpis, ja to robim k poslednemu dnu v mesiaci, napr. 31.7.2009, splatnost 8.8.2009. Davam samostatny cisleny rad PO09001 (PO ako poistne).

Uhrada - na zaklade bankoveho vypisu - uhrada VOZD, sparujes so zapisom v evidencii zaväzkov.


A ešte jedna otázka. Ak mám so SP dohodu o splátkach poistného za minulé obdobie a oni mi to rozpísali na istinu a úrok, účtujem to ako úver/ pôžičku/ alebo istinu ako platbu poistného VOZD - odvody a úroky osobitne tiež ako VOZD - réžia? a Tak isto mám tento záväzok rozpísať do KZ a úhrady robiť cez KZ?

Voprad ďakujem za rady.:confused:


A kde mas zauctovany povodny predpis odvody do SP? Mal by ti figurovat v zaväzkoch.
Anna B
10.08.09,08:21
Ak máš podnikateľa, ktorý platí pravidelne - trvalý príkaz, tak odvody si nemusíš dávať do KZ. Ak je neporiadny a platí kedy ho napadne, resp.keď má peniaze, tak si radšej daj všetky odvody do KZ, aby si v tom nestratila prehľad. Čo sa týka splát.kalendára, to nie je úver. Istinu zaúčtuješ do VOZD - fondy a úroky so pre istotu dala do VNZD, lebo som si nie istá. Možno ešte niekto poradí ohľadne úrokov. Mne to pripadá ako úroky-penále z omeškania.
macula
10.08.09,08:22
Tie úroky by som tiež dala do VNZD.
Kalmanka
10.08.09,08:25
Áno, ja som predpisy účtovala do KZ, len som si to chcela overiť, pár mesiacov sme nezaplatili odvody do SP - nevydalo, potom sme požiadali o splát. kalendár, oni ho vystavili tak ako som napísala a teraz neviem, ako ho zaevidovať, lebo tam budem mať tie odvody do SP uvedené 2 krát- aj ako nezaplatené záväzky z minulých mesiacov a aj ako Splátkový kalendár. Tak neviem, či to dať ako splácanie už uvedených záväzkov, alebo ako nový záväzok a čo potom s tými predpismi za nuhradené mesiace. Ďakujem
Tamila
10.08.09,08:27
Ja si myslím, že to treba dať určite ako splácanie už uvedených záväzkov.
tuta
10.08.09,08:28
Oneskorená platba = úrok z omeškania VNZD.
Kalmanka
10.08.09,08:30
Ano, pôvodne predpisy som zapisovala do KZ. Niekolko mesiacov sme nezaplatili - nevydalo - a potom sme požiadali o SPK. Oni ho vydali a neviem, či ho teraz znovu zapísať do KZ , lebo sú tam už tie predpisy sa nezplatené mesiace a teda tie odovy tam budú 2 krát zapísané - aj ako predpis a aj v SPK. Tak neviem čo s tým SPK?
Ďakujem
Kalmanka
10.08.09,08:35
Áno, pôvodne predpisy som účtovala do KZ, len som si overovala, či to robím správne. Tie mesiace, čo sme nezaplatili /nevydalo/ mám zapísané v KZ ako neuhradené záväzky, oni vystavili SPK a neviem, či ten mám opäť zapísať do KZ, lebo tie odvody tam budú potom figurovať 2 krát.
Ďakujem
Tamila
10.08.09,09:22
Áno, pôvodne predpisy som účtovala do KZ, len som si overovala, či to robím správne. Tie mesiace, čo sme nezaplatili /nevydalo/ mám zapísané v KZ ako neuhradené záväzky, oni vystavili SPK a neviem, či ten mám opäť zapísať do KZ, lebo tie odvody tam budú potom figurovať 2 krát.
Ďakujem
Ja by som to nedávala 2x do KZ. Daj to ako úhradu záväzkov.