rimbaba
10.08.09,10:37
Dobry den,
prosim Vas o radu.
Zamestnankyna skoncila PP 31.3.2009 na dobu urcitu. Dna 27.4. 2009 poziadala o predcasny dochodok. Na zaciatku jula mi dorucila rozhodnutie so SP, v ktorom jej priznavaju predcasny dochodok od 27. 4. 2009.

Otazka je, mozem jej vyplatit odchodne? Ak ano, mozem tak urobit v mesiaci jul 2009, aj ked uz u nas nie je v pracovnom pomere? Tak, ze dam zlozku Odchodne a zrazim jej dan..?

Prosim Vas, poradte mi niekto...

Dakujem
Chobot
10.08.09,08:45
Dobry den,
prosim Vas o radu.
Zamestnankyna skoncila PP 31.3.2009 na dobu urcitu. Dna 27.4. 2009 poziadala o predcasny dochodok. Na zaciatku jula mi dorucila rozhodnutie so SP, v ktorom jej priznavaju predcasny dochodok od 27. 4. 2009.

Otazka je, mozem jej vyplatit odchodne? Ak ano, mozem tak urobit v mesiaci jul 2009, aj ked uz u nas nie je v pracovnom pomere? Tak, ze dam zlozku Odchodne a zrazim jej dan..?

Prosim Vas, poradte mi niekto...

Dakujem

Podľa mňa už nemá nárok na vyplatenie odchodného, pretože priznanie dôchodku nebolo bezprostredne po skočení PP, je tam odstup 27 dní. ZP hovorí jasne, že to musí byť bezprostredne po skončení - § 76 ods. 6:


(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
margaretka71
13.08.09,04:53
Dobrý deň, prosím Vás o radu.

Zamestnankyňa je od r. 2007 v HPP, ktorý stále trvá. Avšak od 28.3.2009 jej priznali starobný dôchodok, čo mi doručila až dnes. Ide o to či má nárok na odchodné ak by u nás končila PP. A ešte sa chcem opýtať či je to treba hlásiť na soc. poisťovňu ako zmenu, že je poberateľom SD. A čo s výkazmi za predchádzajúce mesiace? Je treba ich opravovať? Odpočítateľnú položku neuplatňujem od začiatku roka. Ďakujem.
ľudka
13.08.09,05:08
Dobrý deň, prosím Vás o radu.

Zamestnankyňa je od r. 2007 v HPP, ktorý stále trvá. Avšak od 28.3.2009 jej priznali starobný dôchodok, čo mi doručila až dnes. Ide o to či má nárok na odchodné ak by u nás končila PP pri ukončení PP nárok na odchodné bude mať. A ešte sa chcem opýtať či je to treba hlásiť na soc. poisťovňu ako zmenu áno , že je poberateľom SD. A čo s výkazmi za predchádzajúce mesiace? výkazy sa nemenia, je na to tlačivo, vyplenený vzor priložím v prílohe Je treba ich opravovať? Odpočítateľnú položku neuplatňujem od začiatku roka ktorého? Ak je dôvodom prizanie starobného dôchodku, nárok na odpočítateľnú položku v roku 2009 ešte má, nárok stratí až v roku 2010 ( k 1.1.2009 ešte nebola starobná dôchodkôňa). Ďakujem.
Odpoveď v texte
margaretka71
13.08.09,05:16
Odpočítateľnú položku neuplatňujem od začiatku roku 2009. Som prekvapená, že hovoríš, že má nárok na odpoč. položku v r. 2009. Mohla by si mi nápísať v ktorom zákone to môžem prečítať?
ľudka
13.08.09,05:24
Zákon o dani z príjmov, § 11, ods. 7: Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovníj je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku, alebo predčasného dôchodku.................
ľudka
13.08.09,05:25
Pri starobných dôchodcoch je dôležité, či bol poberateľom dôchodku k 1.1.2009. Ak dôchodok bol priznaný k 2.1., tak dôchodca má nárok na odpočítateľnú položku ešte celý kalendárny rok.
margaretka71
13.08.09,05:34
Ďakujem veľmi pekne za nové poznatky. Pekný deň prajem.