carmenka
09.08.05,11:09
Kto mi niečo povie o príspevku zamestnancovi na dopravu do zamestnania. Je to v Zák. práce? Naša KZ o tom nič nehovorí. carmenka. Ahojte.
Maňaska
09.08.05,09:13
Pozri zákon 152/1997 o sociálnom fonde, v znení neskorších predpisov.
Hronská Iveta
09.08.05,09:37
Kto mi niečo povie o príspevku zamestnancovi na dopravu do zamestnania. Je to v Zák. práce? Naša KZ o tom nič nehovorí. carmenka. Ahojte.
Z.č.152/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov (Z.č.313/2005)

§7 ods.3 ... zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2;

!!! pozor - táto úprava je platná od 1.9.05, teda sa použije 1.x až za mesiac september 05.

- životné minimum je len pre zaujímavosť 4.730, takže jeho dvojnásobok je 9.460 Sk. Ak teda máte zamestnanca, ktorý má nižší priemerný zárobok, ako 9.460 Sk, tento má zároveň preukázateľné výdavky na dopravu do zamestnania, ktoré Vám musí vydokladovať a tieto sú 200 Sk a viac, v zmysle zákona má nárok na príspevok na dopravu.
kozmar
09.08.05,18:11
Tento príspevok je nejako limitovaný alebo je na zamestnávateľovi, koľko zo SF
prispeje?
Dorka
09.08.05,20:04
A môže sa poskytnúť príspevok aj zametnancovi, ktorý zarába viac. Mám zamestnanca, ktorý má mzdu 15 000. Požiadal konateľa o príspevok na cestovné 600 Skk mesačne. Konateľ mu to schválil a ja neviem čo s tým. Prosím poradťe.
Stina
10.08.05,04:01
môže, lenže to musí byť podchytené v kolektívnej zmluve, teda aj podmienky poskytovania
Hronská Iveta
10.08.05,08:41
Tento príspevok je nejako limitovaný alebo je na zamestnávateľovi, koľko zo SF
prispeje?Príspevok je, dá sa povedať limitovaný.
Novela zákona č.280/1995 Z.z.
§7 ods.1 písm.c)
"c) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok /3/ nepresahuje 7 000 Sk a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b); poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b).".

Novela zákona č.375/1996 Z.z.
§ 3 ods. 1 písm. b) znie:
"b) prídelu vo výške 1. dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0, 5 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo 2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a), najviac však vo výške 0, 5 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, ".


Novela zákona č.313/2005 Z.z.

1. V § 7 ods. 3 písm. a) sa slová „nepresahuje 7 000 Sk“ nahrádzajú slovami „nepresahuje dvojnásobok životného minima3c)“.



Keď to teda zhrnieme pre účinnosť k 1.9.05
§7 ods.1 písm.c)
"c) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima3c a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b); poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b).".

- môže byť teda dohodnutý v kolektívnej zmluve, najviac však môže byť vo výške 0,5% .... (viď.§3 ods.1 písm.b)
H.B.
12.10.05,09:09
Ja by som sa len chcela opýtať, ako zaúčtujete tento príspevok na dopravu v PÚ?
Kirk
19.10.05,07:57
tých 9 460 sk , sa ráta pri 40 hodinovom pracovnom úväzku?
čo s tým ak zamestnanec má 22,5 hodinový prac. úväzok?
:mee: :confused:
Naile
19.10.05,08:23
Tých 2xŽM = 9 460:na počte hodin nezaleží, ide o skutočný mesačný priemerný zárobok.
geka
02.12.05,10:43
Ja by som sa len chcela opýtať, ako zaúčtujete tento príspevok na dopravu v PÚ?

Toto je otázka aj pre mňa a dúfam, že nám ju niekto zodpovie, inak účtujem na 527 alebo 528 - to si ešte rozmyslím.
H.B.
02.12.05,11:05
Ja už som to zaúčtovala takto: tvorba SF 527/472 a čerpanie 472/331. Dúfam, že je to správne.
H.B.
14.12.05,12:54
prosim Vás, ten príspevok patrí zamestnancovi, ktorého HM v danom mesiaci nepresiahne 9.460,-- Sk, alebo jeho priemerný mesačný zárobok nepresiahne 9.460,-- ? Lebo mám taký prípad, že v mesiaci má zamestnanec HM 10.000 korún a program mi dovolí mu dať príspevok.Keď si to ale prerátam cez priemer na dovolenku, tak nárok má.
liba2
11.01.06,07:49
prosim Vás, ten príspevok patrí zamestnancovi, ktorého HM v danom mesiaci nepresiahne 9.460,-- Sk, alebo jeho priemerný mesačný zárobok nepresiahne 9.460,-- ? Lebo mám taký prípad, že v mesiaci má zamestnanec HM 10.000 korún a program mi dovolí mu dať príspevok.Keď si to ale prerátam cez priemer na dovolenku, tak nárok má.Ide o priemerný zárobok - preto ťa program púšťa ďalej.....
dadika
27.01.06,10:18
Príspevok na dopravu prináleží zamestnancovi, ak jeho mzda nepresiahne 9460,-Sk. Ide o priemerný zárobok, ako tu píšete. Zaujímalo by ma, za aké obdobie sa berie. Mám zamestnanca, ktorý je u nás od septembra 2005. Hmmm, ja som to ale v zákone nenašla ako priemerný zárobok.
evae
10.05.06,05:53
ked mam zamestnanca, ktory ma hrubu mzdu 7000 a jeho naklady na autobus (pravidelne dochadzanie) je 422,- Sk. kolko mu mozem prispiet? mozem len so SF alebo mozem aj mimo SF a dat si to do nakladov? dakujem
Janinkaaa
23.07.07,06:58
Ja už som to zaúčtovala takto: tvorba SF 527/472 a čerpanie 472/331. Dúfam, že je to správne.

Presne som hľadala túto tému, aby som sa presvedčila, či účtujem správne - príspevok na dopravné.

Nakoľko nikto neodpovedal H.B., či je to správne účtovanie, dovoľujem sa to opýtať ja.
účtuje sa takto tvorba a čerpanie soc.fondu - príspevok na dopravu ? (Samozrejme ak sú dodržané všetky náležitosti zákona ).
Tvorba 527/472
Čerpanie 472/331
Tweety
23.07.07,07:03
Tvorba do nákladov 527/472, čerpanie 472/333.
Janinkaaa
23.07.07,07:21
Twetty prečo na účet 333 ? A ďakujem.
Tweety
23.07.07,07:27
Môžeš si vybrať 331 alebo 333. Obidva účty sú správne.
JulkaT
11.09.07,07:44
Prosím Vás o radu. :-)
Príspevok na dopravu poskytujeme o mesiac neskôr, máme to tak aj v smernici. Nie každému zamestnancovi končia mesačné lístky na konci mesiaca, takže aby mal čas doručiť ich mzdárke. Ku koncu septembra budú u nás končiť 2 zamestnankyne, ktorým sa tento príspevok poskytuje. V septembrovej výplate im teda prináleží príspevok na D za august. Ale čo so septembrovým? Má sa im vyplatiť tiež v septembrovej výplate? Alebo až o mesiac neskôr? Tých pár korún? Alebo vôbec? Nemala som ešte takýto prípad, takže ďakujem za každú radu.
JulkaT
20.09.07,08:06
Nikto nevie poradiť? prosííííííííím
Chobot
20.09.07,08:24
Prosím Vás o radu. :-)
Príspevok na dopravu poskytujeme o mesiac neskôr, máme to tak aj v smernici. Nie každému zamestnancovi končia mesačné lístky na konci mesiaca, takže aby mal čas doručiť ich mzdárke. Ku koncu septembra budú u nás končiť 2 zamestnankyne, ktorým sa tento príspevok poskytuje. V septembrovej výplate im teda prináleží príspevok na D za august. Ale čo so septembrovým? Má sa im vyplatiť tiež v septembrovej výplate? Alebo až o mesiac neskôr? Tých pár korún? Alebo vôbec? Nemala som ešte takýto prípad, takže ďakujem za každú radu.

Treba najprv pozrieť, podľa akých pravidiel ten príspevok poskytujete - teda ako je upravené v smernici. Či je napr. povinnosť predložiť tie lístky vopred. Alebo nech dajú len kópie tých lístkov a po skončení ich platnosti dodajú originál.

Určite sa nájde riešenie, chce to len vôľu dohodnúť sa medzi nimi a vedením.
kukučka
20.09.07,08:26
Prosím Vás o radu. :-)
Príspevok na dopravu poskytujeme o mesiac neskôr, máme to tak aj v smernici. Nie každému zamestnancovi končia mesačné lístky na konci mesiaca, takže aby mal čas doručiť ich mzdárke. Ku koncu septembra budú u nás končiť 2 zamestnankyne, ktorým sa tento príspevok poskytuje. V septembrovej výplate im teda prináleží príspevok na D za august. Ale čo so septembrovým? Má sa im vyplatiť tiež v septembrovej výplate? Alebo až o mesiac neskôr? Tých pár korún? Alebo vôbec? Nemala som ešte takýto prípad, takže ďakujem za každú radu.

Ak to máš doložené daj im to v septembri. Ak splnili podmienky aj na "tých pár korún" majú nárok, .