gotcha
10.08.09,13:26
Zdravim Vas,

potrebujem poradit v nasledujucej situácii. Mam zamestnanca v 3 mesacnej skusobnej dobe. Tato doba konci. Zamestnanca na danej pozícii nemam zaujem dalej zamestnavat, ale rad by som ho vyskusal na inom pracovnom zaradeni. Je mozne urobit mu novu pracovnu zmluvu s dalsou 3 mes skusobnou dobou, alebo ak ho chcem nechat musi uz byt na dobu neurcitu? Alebo je mozne dat mu zmluvu na dobu urcitu? Aku najkratsiu?
wagner
10.08.09,11:34
Zdravim Vas,

potrebujem poradit v nasledujucej situácii. Mam zamestnanca v 3 mesacnej skusobnej dobe. Tato doba konci. Zamestnanca na danej pozícii nemam zaujem dalej zamestnavat, ale rad by som ho vyskusal na inom pracovnom zaradeni. Je mozne urobit mu novu pracovnu zmluvu s dalsou 3 mes skusobnou dobou, alebo ak ho chcem nechat musi uz byt na dobu neurcitu? Alebo je mozne dat mu zmluvu na dobu urcitu? Aku najkratsiu?
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Toľko hovorí Zákonník práce. Nepíšeš akú má pracovnú zmluvu, či na dobu určitú, alebo neurčitú. Pretože aj uzatváranie prac.pomeru na dobu určitú obmedzuje ZP.
gotcha
10.08.09,14:02
Pracovnik ma zmluvu na dobu neurcitu, s 3 mes skusobnou dobou. Ido o to ze ho chcem vyskusat este na inej pracovnej pozicii. Ak sa to legalne neda, tak ho prepustim v skusobnej dobe. Je nejaka legalna moznost ako ho este 3 mes (alebo iny fixny cas) skusat na inej praci? Trebars na novu pracovnu zmluvu?
veronikasad
10.08.09,14:06
Pracovnik ma zmluvu na dobu neurcitu, s 3 mes skusobnou dobou. Ido o to ze ho chcem vyskusat este na inej pracovnej pozicii. Ak sa to legalne neda, tak ho prepustim v skusobnej dobe. Je nejaka legalna moznost ako ho este 3 mes (alebo iny fixny cas) skusat na inej praci? Trebars na novu pracovnu zmluvu?
Urob mu Dohodu o zmene pracovnej zmluvy z doby neurčitej na dobu určitú. Ak sa ti v novej pozícii osvedčí, znovu ju zmeníš na dobu neurčitú alebo predlžiš, ak si firma do 20 zamestnancov.

Skúšobnú dobu nie je možné predlžovať, je max. 3 mesiace ...
majoneza
10.08.09,21:24
Su 3 moznosti, v poradi od najcistejsej do najspinavejsej.

1) PP na urcitu dobu tri mesiace. Ak si ho potom nechcete nechat, nemusite, ale (na rozdiel od klasicekej skusobnej dobe) nemozete s nim skoncit len tak pocas tych troch mesiacov. Mozete zvolit dve mesiace alebo 4 mesiace ak je Vam lepsie takto. Ak mate viac ako 20 zamestnancov da sa to potom predlzit len raz ale potom prejde na PP na neurcity cas. (myslim si ze Veronikasad myli v tom ked hovori ze musi hned byt neurcity cas).

2) Budete sa hrat, ze to nove pracovne miesto je nejaka jednorazova uloha. Podpisujete s nim dohodu o vykonani prace do rozsahu 350 hodin, ktore mozete kedykolvek skoncit. Ak budete s nim spokojny, potom mu das na PP.

3) Ako sa robi v politike po celom svete. Ak clovek chce byt menovany za ministra, najprv musi podat rezignacny list. Predseda vlady si to odlozi. Ked sa mu chce, doplni datum. Ten vas zamestnanec by mohol podpisat dohodu o skonceni PP, pred tym nez nastupi na nove miesto.

Ja by som Vam radil tu prvu moznost.
majoneza
10.08.09,21:33
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.


Kedze ten povodny pracovny pomer bol na neurcity cas, ten PP na urcitu dobu, ktory navrhujeme bude novy, a este nepredlzeny, alebo nie?
Chobot
11.08.09,06:24
Zdravim Vas,

potrebujem poradit v nasledujucej situácii. Mam zamestnanca v 3 mesacnej skusobnej dobe. Tato doba konci. Zamestnanca na danej pozícii nemam zaujem dalej zamestnavat, ale rad by som ho vyskusal na inom pracovnom zaradeni. Je mozne urobit mu novu pracovnu zmluvu s dalsou 3 mes skusobnou dobou, alebo ak ho chcem nechat musi uz byt na dobu neurcitu? Alebo je mozne dat mu zmluvu na dobu urcitu? Aku najkratsiu?

Ja by som to na tvojom mieste spravil veľmi jednoducho. Ukončíš tento PP v rámci skúšobnej doby a ponúkneš mu novú prac. pozíciu z novou prac. zmluvou, napr. aj na dobu určitú a tam môžeš určiť aj novú skúš. dobu.
Chobot
11.08.09,06:25
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.


Kedze ten povodny pracovny pomer bol na neurcity cas, ten PP na urcitu dobu, ktory navrhujeme bude novy, a este nepredlzeny, alebo nie?

Áno, presne tak.
matata77
18.08.09,07:35
Urob mu Dohodu o zmene pracovnej zmluvy z doby neurčitej na dobu určitú. Ak sa ti v novej pozícii osvedčí, znovu ju zmeníš na dobu neurčitú alebo predlžiš, ak si firma do 20 zamestnancov.

Skúšobnú dobu nie je možné predlžovať, je max. 3 mesiace ...
to sa moze? Ked je doba neurcita, zmenit ju dodatkom na dobu urcitu (pre zamestnanca nevyhodnejsiu)? Riesime nieco podobne teraz vo firme, tak by som to potrebovala vediet naisto. dik
Sabadka
18.08.09,07:46
to sa moze? Ked je doba neurcita, zmenit ju dodatkom na dobu urcitu (pre zamestnanca nevyhodnejsiu)? Riesime nieco podobne teraz vo firme, tak by som to potrebovala vediet naisto. dik

je to dohoda dvoch strán, ak za-c dohodu podpíše, teda s ňou súhlasí a dohoda je platná