vladan
16.07.04,13:31
Milí účastníci Porady - či už aktívni (členovia) alebo neaktívni (hostia).

Zaznela tu reakcia, že keďže sme si všetci rovní (potrebujeme poradiť alebo radi poradíme) bolo by dobré zaviesť všeobecné TY-KANIE (nemyslím hodiniek, ale namiesto zdvorilého vy-kania).

Neberte to v zlom (či už mladšie alebo staršie ročníky), všetci sme zdvorilí, ale aj napriek tomu je (podľa mňa) lepšie (bližšie) človeka oslovovať TY ako VY.

Nemyslíte? A ak by predsa ty-kanie niekomu vadilo, tak navrhujem že ty-kanie = vy-kanie, čiže je jedno ako oslovíme toho-ktorého človiečika.

Prajem pekný deň - tebe, aj tebe, a aj tebe. :-)))
Luckasari
16.07.04,11:44
ja sa pridavam k tomuto navrhu
aj tak som mimovolne asi takmer kazdemu tykala - dufam, ze som nikoho tymto neurazila
Jozef Mihál
16.07.04,12:10
Môj názor je opačný. Anonymita internetu a tykanie je síce navonok pekná vec, ale niekedy prináša veľké nedorozumenia. Preto zo zásady v tomto fóre každému členovi Vykám a vykať budem.
Daniela
16.07.04,12:10
Super nápad, som za, májme úctu k šedinám a tykajme si......Aj ja mám šediny :eek:
Vladimír Ozimý
03.08.04,12:11
Ja takisto súhlasím nemám rád vykanie, ja vyjadrujem zásadne úctu iným spôsobom ale bonton je bonton (či tak nejak si to ľudia nazvali)
andrea
03.08.04,15:37
Ja som tu možno najstaršia, ale pridávam sa k tykaniu.
Pekný deň prajem tebe aj tebe.
luebchenko
18.08.04,10:43
Spomínam si na svojho otca, ktorý ako veľmi nepríjemnú skúsenosť spomínal obdobie, kedy bol ako odborový "funkcionár" (angažoval sa pri organizovaní voľného času zamestnancov - kultúra, výlety, športové podujatia a pod.) nútený Stranou tykať všetkým kolegom - teda aj od neho podstatne starším ľuďom. Cítil sa vtedy vraj veľmi nepríjemne - jednoducho bol vychovávaný k slušnosti a úcte k starším ľuďom. Ktohovie ako by reagoval na internet - žiaľ tu už nie je. Na internete je to jednoduché - ak je tu ktosi identifikovaný zoskupením písmenok - síce všetci vieme, že je za tým konkrétna osoba - ale nevieme (len sa podľa príspevkov môžme domnievať) aký je - starý, mladý, biely, čierny, fešák či Qasimodo, zdravý, chorý, žena, muž........ vtedy mi tykanie nevadí. Ale ak je niekto identifikovateľný (napr. pán Mihál) - už je to konkrétny človek, ktorému mi je zaťažko len tak tykať. Určite to ale je jednoduchšie a rýchlejšie (aj mne sympatické). Ak by tí konkrétne identifikovateľní členovia dali svoj súhlas (napriek inému názoru) budem rada. Takže ako?

Ľuba
Braňo
18.08.04,11:35
Od začiatku tykám....
:-))
rosemary
18.08.04,11:55
Aj ja tykám, asi som si neuvedomila. V práci si nechám tykať aj od ďalekomladších kolegov a podriadených. Cítim sa tak mladšia. Ale mne jeden ctený človek povedal, že tykanie neuznáva, lebo ľahšie sa povie ty bl..., ako vy bl...Ale vstúpili sme do EU a na západe sa vykanie nenosí. Angličan ho ani nepozná. Ale je to na názore.
Janca
18.08.04,12:05
Mne to tiez nevadi, asi aj tak uz dlhsie tykam vsetkym. Citim sa s Vami ako v jednej velkej rodine /ukazkovej/ ako si treba pomahat a stat pri sebe.
Aňa
19.08.04,09:40
Musím sa pripojiť. Veselo sme si tykali, ale keď poniektorí zistili koľko mám rokov, už sa trošku dráhali. Že Vladan? Ale aj tak si myslím, aj keď niektorým môžem byť mamou, že je to v poriadku, aj keď zaznel názor, že ľahšie sa povie ty ..., ako vy...?
luebchenko
19.08.04,10:07
Nadávať si tu vari nebudeme!
vladan
19.08.04,10:26
Musím sa pripojiť. Veselo sme si tykali, ale keď poniektorí zistili koľko mám rokov, už sa trošku dráhali. Že Vladan? Ale aj tak si myslím, aj keď niektorým môžem byť mamou, že je to v poriadku, aj keď zaznel názor, že ľahšie sa povie ty ..., ako vy...?
... no, VERU!!! ... ja som to skôr zobrala z toho uhla, že keď sa poznáme (ako susedy odvedľa), a viem o koľko si "staršia" - no aspoň približne, že či to náhodou nemám zmeniť. Ale ináč v pohode. Ahoj Aňa, ako sa MÁŠ???
Pekný deň
Paula
19.08.04,11:04
Som kruťas v pripustení tykania, pretože mám zlé skúsenosti so zvyšovaním si drzosti, odmietania práce atp., keď nadriadený ponúkol tykanie podriadenému. V našom prípade bezmedzne verím tomu, že si vďačne pomáhame, sme priatelia trpiaci rovnakými stresmi, prepojení pupočnou šnúrou v spleti daňových hrôz, tykanie vidím ako prirodzené. Navyše som optimista - neverím, že by niekto na naše problémy reagoval zámerne zavádzajúcou, nesprávnou informáciou.
luebchenko
19.08.04,11:30
Som kruťas v pripustení tykania, pretože mám zlé skúsenosti so zvyšovaním si drzosti, odmietania práce atp., keď nadriadený ponúkol tykanie podriadenému. V našom prípade bezmedzne verím tomu, že si vďačne pomáhame, sme priatelia trpiaci rovnakými stresmi, prepojení pupočnou šnúrou v spleti daňových hrôz, tykanie vidím ako prirodzené. Navyše som optimista - neverím, že by niekto na naše problémy reagoval zámerne zavádzajúcou, nesprávnou informáciou.Konieckoncov, každý Neveriaci Tomáš si môže cez odkaz na príslušný paragraf info overiť, nietak? Ako tiežoptimista neverím, že by tu dakto mohol mať osoh zo schválnej zlej informácie. I keď blbý lidi taky lidi. Ale takých tu dúfam nemáme. Kto neverí, preverí...
janaGT
19.08.04,11:30
Ja sa pripájam k tykaniu.
Aňa
19.08.04,11:55
Veď sa to tu všetko javí ešte lepšie ako v rodine. Rodinu si nevyberieš, kamarátov a známych môžeš si vybrať. Stále som za tykanie. Dúfam, že sú tu ako som sa zatiaľ uistila inteligentí mladí ľudia. Veď o to tu ide, aby sme si poradili, pokecali a nie sa vyvyšovali a urážali sa. To robia len "inteligenti".
ekin
19.08.04,11:58
suhlasim s nadpisom temy a pripajam svoj vseobecny suhlas pre tykanie smerom k mojej osobe. Len ma mrzi, ze az teraz som si vsimla, ze to ktosi davno navrhol. Tiez mi uz minulo ........hihi najmenej 40, takze snad par starsich odo mna sa tu najde, ci skôr mojich rovesnikov :p
Takze od tejto chvile - zdvorilostne tykanie:D
Aňa
19.08.04,12:08
Ekin, sme na jednej vlnovej dĺžke.
ekin
19.08.04,12:15
Ana, to ma teda tesi, o to zvlast, ze sme z jedneho mesta a nebudem sa citit tak "nestastne opustene staro" medzi mladymi..hihi
A tiez si myslim, ze to stretnutie by malo byt take mensie, lebo ked zacne pár "báb" naraz rozpravat..to bude hluku!!
Uz sa na to tesim, aj ked neviem, ktora tema bude najviac "rozpitvávaná":D
Paula
19.08.04,12:19
Aňa, na tej sme veru vo svojom trápení všetci. Mne minulo 54 a fandím si, že mi to bude akotak mysliesť ešte dlho. Milujem Poradu a teraz som si spomenula na vetu z jednoho mne milého románu, kde manžel vraví svojej polovičke: Ako môžeš povedať, že miluješ čaj, keď miluješ mňa? Pekný deň všetkým prajem.
koalko
19.08.04,12:24
Bola som v nemocnici a ani neviete ako ste mi všetci chýbali. Už som sa tešila kedy si sadnem k počítaču a prepnem si Poradu. No za ten týždeň sa dosť veľa zmenilo, myslím tým že nové zákony len chrlili a chrlili.

Takže všetci ahojte som rada že som živá a dúfam, že neskôr aj zdravá.
ekin
19.08.04,12:29
vitaj koalko medzi ... živými-zdravými či inak postihnutými :-)

urcite je tuna lepsie ako v nemocnici;)
Paula
19.08.04,12:36
koalko drž sa, každý hlas je vítaný!
Aňa
19.08.04,12:49
Ja si myslím, že začneme účtovníctvom a skončíme pri svojich mužoch. Hi,hi
Beata
19.08.04,17:49
Ja si myslím, že začneme účtovníctvom a skončíme pri svojich mužoch. Hi,hi
Aňa, ak z textu vyberieš to nadbytočné slovíčko "svojich", tak neviem, neviem, či nedojdem do tých Košicoch aj ja :)
Marian
20.08.04,04:48
Beata, môžem sa pridať? Vyzerá to na taký dobrý zájazd...
vladan
20.08.04,05:14
poďte, poďte do Košicoch, u nás je supeeeeer. A aj výletík si urobíte :-)))
ANNA
20.08.04,06:23
Ak zhrniem príspevok od Beaty a Mariana a ešte sa niekto pridá, bude to zaujímavá party. A tuším pôjdem aj ja na ten druhý koniec republiky
Aňa
20.08.04,07:41
Dievčatá príďte pokiaľ je ešte teplo. Veď Vás niekde ubytujeme, nebudete si predsa platiť drahé hotely.
la-dy
14.10.04,16:47
Ja zo zásady každému cudziemu vykám aj mladším /do určitého veku/.Ale nemám nič proti tykaniu, aj keď starším mi to trochu robí problém.A mám dve prýhody.
1.Pracoval som v nitrianskej nemocnici pri zásobovaní.Keď som tam nastúpil mal som 24 rokov a aj keď mladý predsalen už nie "chalan".Vôbec mi nevadilo, že šofér mi tyká a ja jemu vykám.Ale raz som bol trochu nahnevaný a začal som mu tykať a ON sa na mňa osopil, že ako si to dovolujem mu tykať.Prehltol som tú horkú slinu a vykalmu ďalej.Len škoda, že som sa neodhodlal, spýtať sa ho prečo on mňe tyká.
2.Na jar 2002 som absolvoval kurz z úradu práce, pre začínajúcich podnikatelov.Kurz viedol "postarší" pán.A hneď na začiatku nám navrhol aby sme si všetci navzájom tykali, teda samozrejme aj ja jemu.Asi dva dni mi to robilo trocha problém, ale zvykol som si.A aj poskončení keď som ho stretol som mu tykal.Ale dnes ak ho stretnem tak mu zas vykám.
Ten šofér je odo mňa asi o 15 rokov starší a ten inštruktor o viac ako 25. Tak vidíte.
Ale som za.
M3G
14.10.04,17:08
Môj názor stále rovnaký - vykám seniorom...
bepo
14.10.04,17:15
senior=stary dedko alebo aj mladsi?
vladan
14.10.04,17:17
M3G, ja som síce senior!, ale keďže od teba mladšia, tak kľudne tykaj :-)
Richard
14.10.04,17:50
V tomto sa mi páči anglina,

aj keď sa bavím s neviem ako dôležitým človekom, môžem mu tykať :-)

Navyše mám takto k ľuďom hneď kúsok bližšie a osobne nie som na formality, ale preferujem priateľskejší prístup.
To sa mi páči napr. na prístupe ku klientovi v USA. Nie sú samá formalita, radšej sa snažia zaujať priateľský postoj. U nás mám pocit, že sa každý hrá na "dôležitého" a v biznise sa tvári strašne formálne. Mám rád priateľskejšie typy ale rešpektujem ak si niekto na formalitky potrpí.
M3G
14.10.04,18:55
Seniori=dôchodci

Vladan: Ahoj Vladan ja som Robo. Si mladšia o riadny kus veku...:)

Richard: Súhlasím s tou anglinou, tiež sa mi z tohoto hľadiska viac páči ako slovenčína, aj keď slovenčina je naj!
Keď už rozprávame o tých dôchodcoch, môj príspevok, ktorý som chcel pôvodne umiestniť sem, ale hodí sa sem
http://www.porada.sk/showthread.php?p=16257#post16257
Paula
15.10.04,08:37
Oproti anglicky hovoriacim je naša krásna slovenčina v nevýhode najmä v písomnom styku (kedy napísať malé či veľké ty,Ty,vy,Vy..pre niekoho generálny problém). Oni si všetci "tykajú", lebo na to majú len jedno slovíčko. A keď z úcty chcú akože vykať, oslovia dotyčného priezviskom či titulom. Takže tak....
Hlinkovx
15.10.04,09:28
A nedalo by sa teda... žeby si každý z porady určil.. či sa mu má tykať..alebo vykať...
napr. pri member.. by bolo tykanie..alebo vykanie... čo uprednostňuje...
bolo by po probléme..ja osobne uprednostňujem tykanie.. ale ak chce niekto, aby sa mu vykalo... nemám s tým problém....
len keby som vedela kto?!
lenkak
15.10.04,15:17
Ahojte všetci, ja som tiež za tykanie, aj keď starším ľudom sa neopovážim tykať. Ale som za. Lenka
Hlinkovx
15.10.04,19:13
Problém je v tom, že tu nevieš, kto je starší..a kto mladší od teba
Paula
17.10.04,08:04
V bežnom živote mám radšej vykanie, ale pri tejto našej komunikácii (absolútne sa teraz nechcem dotknúť fundovanejších poradcov!) sa cítim ako v škole medzi spolužiakmi. Tu sa mi tykanie páči.
Čo mne občas robí problém - neviem,akému pohlaviu odpovedám...
la-dy
17.10.04,09:45
V bežnom živote mám radšej vykanie, ale pri tejto našej komunikácii (absolútne sa teraz nechcem dotknúť fundovanejších poradcov!) sa cítim ako v škole medzi spolužiakmi. Tu sa mi tykanie páči.
Čo mne občas robí problém - neviem,akému pohlaviu odpovedám...
Už som raz na túto temu odpovedal. Ale presne, aj mne robí problém podla prezívky uhádnuť, ktoje to /muž či žena/.Mohlo by sa s tym niečo urobiť? Napríklad pridať k prezívke ikonu podla pohlavia, napr. tvár, alebo simboli.
M3G
17.10.04,10:05
A pridal by som aj ikonu, z ktorého kraja ten človek zhruba pochádza, aj keď....


...z niektorých príspevkov sa dá takmer jednoznačne určiť, že ich tvorcovia nepochádzajú zo západného Slovenska :) :) ;). Tým som sa nechcel nikoho dotknúť, iba priateľsky podpichnúť....
Jozef Mihál
17.10.04,11:10
la-dy : Na Vás sa to presne hodí...človek aby si pozrel všetky Vaše príspevky, aby pochopil, či debatí so ženou alebo mužom :D .

Inak, vážení priatelia, podľa môjho názoru sami sebe škodíte, ak vo svojom profile neuvediete odkiaľ ste (aspoň okres), čo ste zač, aký máte softvér...
vladan
17.10.04,13:35
A pridal by som aj ikonu, z ktorého kraja ten človek zhruba pochádza, aj keď....


...z niektorých príspevkov sa dá takmer jednoznačne určiť, že ich tvorcovia nepochádzajú zo západného Slovenska :) :) ;). Tým som sa nechcel nikoho dotknúť, iba priateľsky podpichnúť....Robo, takže treba udeliť embargo na východniarčinu - aspoň tú moju? :-))) ... ale keď mne to tak sem-tam prebehne po rozume a tlačí sa to na Poradu a tlačí ... :-)))
Ibaka
17.10.04,14:46
Nie som najmladší ale preferujem tykanie. Pri prvom nástupe do zamestnania mi ponúkli tykanie kolegovia ktorí mali tesne pred dôchodkom, naša spolupráca bola lepšia v mnohých ohľadoch.
Paula
18.10.04,05:13
:) Týmto smajlíkom môže uzavrieť príspevok žena, ;) týmto muž a hneď budeme v obraze o pohlaví......len tak ma napadlo
Oldi
18.10.04,07:39
Príjemný deň všetkým!

Rád by som pridal k diskusii. Osobne sa tiež prikláňam k variante tykania.
Patrí k tej mladšej generácii a v bežnom živote mám úctu k starším, dokonca mi robí problém tykať starším, i keď mi to sami navrhnú. No ako tu už odznelo, na tejto porade je to trošku iné, tykanie je príjemnejšie.
Týmto sa chcem verejne ospravedlniť všetkým poradcom, ktorým som bez ich súhlasu tykal, bez váhania to napravím. Dúfam, že som nikoho neurazil. Plne chápem pána Mihála, v istých ohľadoch je vykanie nevyhnutné. Je to každého právo a úcta k iným, bez ohľadu na vek, či postavenie by mala byť samozrejmosťou. Navrhoval by som, aby pri komunikácii si ľudia vzájomne dali najavo, či si tykanie želajú, alebo nie.
Čo sa týka označenia pohlavia, odznelo to tu už viackrát, bolo by vhodné, keby pri registrácii bola možnosť zadať to. Toť odkaz administrátorovi :-)
Páči sa mi aj návrh Pauly s tými emotikonami, akurát že otázka znie, prečo muži budú stále žmurkať ? http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
maja
18.10.04,08:36
Chodím sem po rady a ani si neuvedomujem, či si vykáme, alebo tykáme. Ako už bolo napísané pripadám si ako v škole, kde si všetci navzájom radíme. Od maturity my už ubehlo pekných 20 rokov,ale ako vravím spolužiaci by si mali tykať. A na to, že niekedy cítiť odkiaľ sme "šak to take šumne, ta ňe vychodňare?!"
Paula
18.10.04,13:24
Oldi, ksichtíky pre pohlavie som vybrala náhodne z tých, čo sa ponúkajú. Tak vyšlo.... ale páči sa mi aj ten rehotajúci sa.
M3G
18.10.04,19:30
Robo, takže treba udeliť embargo na východniarčinu - aspoň tú moju? :-))) ... ale keď mne to tak sem-tam prebehne po rozume a tlačí sa to na Poradu a tlačí ... :-)))
Tvoja východniarčina je úplne v pohode, sú aj horšie :)).
Nie vážne, nedávno sme sa viacerí ľudia na stretnutí hádali, že ktorá oblasť Slovenska používa najspisovnejšiu reč. Nemohli sme sa dohodnúť tak sme si spravili taký testík:

Ja som bol za západné slovensko.
Mali sme zástupcu aj z Bratislavy, z východu, z okolia Banskej Bystrice a Oravy.

Prvý test bol 10 minútový diktát=išlo o počet gramatických chýb.
Druhý test bol preklad z angličtiny.
Hodnotila "nezávislá osoba".
Samozrejme sme sa nedohodli a každý spochybňoval hodnotenia poroty a tak sme v rámci uchovania priateľstva vyhlásili mier hláškou: "Slovenčina je aj tak najkrajší jazyk".
Len taká poznámka: čo sa týka pravopisu - vyhral jednoznačne západ nad východom. Nebolo to síce objektívne, ale ja odvtedy provokujem :)
vladan
19.10.04,04:27
Róbert, asi si mal nesprávnych protivníkov. Ak by som bola za východ súťažila ja... fakt je slovenčina ten najkrajší jazyk. Až teraz si uvedomujem, že "ako dobre", že som mala super súdružku učiteľku slovenského jazyka :-)
M3G
20.10.04,21:18
Asi by som prehral, viem síce perfektne pravopis(iba písať) ale keby sa ma niekto spýtal prečo je to tak? Tak by som mu nevedel na polovicu vecí vôbec odpovedať.
luebchenko
21.10.04,07:44
to m3g - to som rada, že nie som sama! Presne taky tak - diktáty a pod bez chyby, ale prečo je to tak napísané neviem. Jednoducho to vidím, cítim ale synovi gramatiku som nikdy nevedela vysvetliť! Detto v NJ. Ale nech to nevyzerá že sa bohapusto chvastám - sem tam sa chybička vloudí. Hlavne pri písaní na PC často - napriek viacnásobnej kontrole - tie preklepy nevidím. Až keď je to na papieri. Nie je to nejaká porucha?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
M3G
21.10.04,19:13
to m3g - to som rada, že nie som sama! Presne taky tak - diktáty a pod bez chyby, ale prečo je to tak napísané neviem. Jednoducho to vidím, cítim ale synovi gramatiku som nikdy nevedela vysvetliť! Detto v NJ. Ale nech to nevyzerá že sa bohapusto chvastám - sem tam sa chybička vloudí. Hlavne pri písaní na PC často - napriek viacnásobnej kontrole - tie preklepy nevidím. Až keď je to na papieri. Nie je to nejaká porucha?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Preklepy sa akceptujú, to ja nepovažujem za chybu.

Podľa mňa sú chyby takého chibički :) lebo "i" píšem pravou rukou a "y" ľavou a preklep v tomto prípade je pre mňa takmer vylúčený, urobil som jasnú chybu.

Čo sa týka tej gramatiky, tiež proste cítim(intuícia, prax??), že to tak má byť, ale prečo, to je už horšie. Asi preto, lebo ma to nikdy nezaujímalo a slovenčinu som nemal rád.

Inak je dobré, že preklepy nevidíte, podľa psychológov ide vo Vašom aj v mojom a v ďalších prípadoch o čítanie po riadkoch, kdežto pri čítaní po slovách chybu objavíte. A keďže čítate po riadkoch(prípadne po stranách), ste prispôsobená na túto rýchlu dobu :)
luebchenko
22.10.04,05:58
Uf ale mi odľahlo, hneď sa mi bude lepšie DPH-čka robiť. Ale - prečo si vykáme? Odhliadnúc od krutej reality zapísanej v OP a rodnom liste a pase a podobných trápnostiach mám sladkých 17!http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif a je mi dobre. Síce neviem vysvetliť synových 22... ale na nete je všetko možnéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Luba2
22.10.04,06:46
mám sladkých 17a je mi dobre. Síce neviem vysvetliť synových 22... ale na nete je všetko možné...

ja mám síce osemnásť (chcem byť už plnoletá) ale vždy ma vytočí môj 14 ročný syn, keď mi povie: tá pani bola taká stará ako ty...
luebchenko
22.10.04,06:59
Zlá výchova! Skús mu, napríklad keď zaspí, púšťať do uška tak potichu nahrané formulácie typu: "tá kočka bola možno trochu staršia od teba!", "keby tú modelku trochu upravili, vyzerala by skoro tak super ako ty!", "škoda že si sa neprihlásila do súťaže Dievča za milión!".... a pod. Možno mu to takto vryješ do podvedomia a svet bude opäť v poriadkuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Luba2
22.10.04,07:04
Dík za radu, asi to vyskúšam...
Paula
22.10.04,08:25
Pri vašej debatičke som si spomenula na časy minulé, keď som pri návrate domov niečo chcela povedať svojej mamine a vetu som začala: Bola tam stará pani..... Až dodatočne som si uvedomila, že tá stará pani bola evidentne mladšia než moja mama. Pre mňa bola staršou sestrou, jej roky som nevnímala ako u cudzích.
luebchenko
22.10.04,08:42
Správna výchova! Aby som priblížila povahu môjho dieťaťa - jeden príklad. Kedysi dávno pred sto rokmi bol vážne chorý, ležal napojený na všelijaké tie hadičky a prístroje, ledva dýchal... vážne bolo s ním zle. Prišla som za ním, z praktických dôvodov ostrihaná dosť prudko nakrátko. Sestrička ho budila - "Maťko, mamina došla...". Dieťa rozlepilo jedno oko, venovalo mi hodnotiaci pohľad a skonštatovalo: "Aká Mamina? MAMIN!

No nie je divu že sa s takým zmyslom pre humor z toho dostal! Lásky sú to naše najväčšie! Len keby nám tak nestarlihttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Nika
22.10.04,09:01
Netrápte sa vekom. Vnúčatá vám všetko vynahradia. Nedávno mi moja 3ročná vnučka povedala"ty nie si stará". Poteší to.
emily
22.10.04,09:15
Keď ide o vykanie, moja mama mala dobrý dôvod na tykanie. Presťahovali sme sa zo stredného Slovenska na východ na dedinu. Rodičom sme tykali, čo tam nebolo zvykom. Tak ma hneď susedka napadla, ako sa to s mamou rozprávam. Moja mama jej pohotovo odvetila, že keď jej raz budeme chcieť vynadať, lepšie znie (prepáčte ten výraz) Ty sviňa, ako Vy sviňa. To prosím bol asi najhrubší výraz, aký moja mama dokázala povedať.
Paula
22.10.04,09:46
:D Veľmi vtipná pohotovosť (so svinkou), bodaj by všetci mali taký zmysel pre humor.
rosemary
22.10.04,11:39
Lubka, vidím že žiješ so svojimi dospelými deťmi ich život. Mám tiež niekoľkodvadsať ročné deti, tri, jedna je už vydatá. Niekedy si aj pripadám rozumovo a nápadmi ako ich rovesníčka, pokiaľ sa nepozrem do zrkadla. Ja som bola dokonca so synom aj na diskotéke, a aká som tam bola medzi jeho priateľmi vzácna. Preto mám rada tykanie, lebo je to také mladšie slovko.
luebchenko
22.10.04,14:59
Nepozeraj do zrkadla, i tak je tam furt tá istá baba, tak načohttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Krááááásny víkend všetkým.
M3G
22.10.04,20:53
Nie je podstatné koľko máte rokov ale na koľko sa cítite.

Poznám jedneho človeka, ktorý má takmer 80 rokov, pracuje 8 hodín denne a myslí si, že bude žiť večne....no a rovnako poznám 35 ročného invalidného dôchodcu, ktorý už iba čaká, kedy zomrie.


Zdravím všetky sedemnástky a osemnástky ;)
aladin
29.12.04,11:36
suhlasim s tykanim...ak je to nevtierave tak ano . Lebo aj vykanim vieme urazit ci dotknut sa toho druheho. Ak som v madarsku tam ti jednoducho nevtieravo uplne cudzi clovek tyka, a nie preto aby ta urazil. Slovencina je specificka a niektorych situaciach si vyzaduje vykanie. Ked niekto xce aby sme mu vykali prosim. Ak ma niekto nema autoritu nebude ju mat ani vtedy ak sa mu tyka, a naopak, ale ked si to nioekto žela...
gabri
29.12.04,11:48
Ja som tu na Porade vcelku junior, ale inak som postjunior (senior este nie-43). Neviem, ale myslim si, že tu by sa tykať malo-mne sa porada páči hlavne preto, že tu cítim takú priateľsku atmosféru a to tykanie som vlastne doteraz ani nespochybňovala... Mne tuto stránku našiel syn a som veľmi rada-stala som sa závisláčkou-všetkých Vás pozdravujem! :D
Zyka
29.12.04,11:51
Pripajam sa a suhlasim s tykanim, specialne v nasom pripade-ked ide o pracovne zalezitosti medzi nebom, zemou a zakonmi, konzultovane na baze anonymity.
Tymto sposobom vam vsetkym dakujem za poucne rady do zivota, ktore tu na mna vzdy cakaju.
:)
helcuj
06.01.05,12:57
Vykať alebo tykať. Ja nemám problém ani z jedným ani z druhým. Myslím, že je to spôsobené výchovou. Svojím rodičom vykám.Vykanie je pre mňa prirodzená vec. Mám známeho s ktorým sa poznám viac ako 20 rokov sme si veľmi blízky a stále si vykame. Všetci okolo Nás stým majú problém, len mi dvaja nie.
Neodmietám tykanie ak ho niekto navrhne, ale ani ho nenavrhujem. Keď som pracovala ako vedúca všetkým som vykala a všetci vykali mne. Som ale toho názoru, že je to vec dohody.
Prajem pekný deň.
babenko1
16.01.05,09:30
Už som raz na túto temu odpovedal. Ale presne, aj mne robí problém podla prezívky uhádnuť, ktoje to /muž či žena/.Mohlo by sa s tym niečo urobiť? Napríklad pridať k prezívke ikonu podla pohlavia, napr. tvár, alebo simboli.A čo keby sa k tomu nášmu nicku dalo srdiečko? žienkám červené, mužom modré? Richard, čo ty na to? Lebo v profile nie je nikde možnosť označiť, či som ženského alebo mužského pohlavia :-)
ajacik
16.01.05,11:18
s tými srdiečkami je to dobrý nápad :-)
sway
16.01.05,12:18
s tými srdiečkami je to dobrý nápad :-)

.......áááno aj ja chcem srdiečko!!! - mne kľudne TYKAJTE !!!!!!!!!

:D :) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ondrejvla
26.07.05,14:53
Jéééééj, ja som o tejto téme vôbec nevedela, a tiež tykám! Aj keď som možno naj-no, najmladšia!
Pepa
26.07.05,15:38
Uch, ja teda každému tykám, ale ako som "vedela", že p. Mihálovi mám vykať to mi je normálne "záhadou".
Téry
26.07.05,15:45
Uch, ja teda každému tykám, ale ako som "vedela", že p. Mihálovi mám vykať to mi je normálne "záhadou".Ja kazdemu tykam, vsak sme na nete
Pepa
26.07.05,15:48
Inak Téry, máš zaujímavý dátum narodenia.
Paula
26.07.05,15:52
veď preto som mu v inej téme prilepila k privítaniu toto
JanaSys
26.07.05,16:10
Ja som tiež každému začala tykať. Koho som urazila, dodatočne sa ospravedlňujem. Takže ja som za tykanie.
lenkak
26.07.05,18:22
Jéééééj, ja som o tejto téme vôbec nevedela, a tiež tykám! Aj keď som možno naj-no, najmladšia!
Vlasti ja som o tejto téme vedela a predsa som Ti dosť dlho vykala. No nedalo mi to.
liba2
26.07.05,18:29
Ja som na porade necelý mesiac - teda nováčik. Prvý deň, keď som sa oboznamovala s tým ako to tu chodí, som pochopila, že všetci si tykajú, len p. Mihálovi sa vyká. Povedala som si "asi je tu taká prax, musím sa prispôsobiť" Pri prvých príspevkoch mi bolo veľmi zaťažko tykať, lebo ja aj mladým ľuďom (17-20 r.) vykám. Zvykla som si a dnes to beriem ako samozrejmosť (ale len na porade). Hoci tu nikoho konkrétne nepoznám mám ku všetkým vzťah ako ku kolegom, ako by som ich už dávno poznala a k nim patrila. Budem ďalej všetkým tykať.
Paula
26.07.05,18:35
Som tu dlhšie Libuška...a súhlasím s tvojimi slovami :)
ondrejvla
26.07.05,19:51
Vlasti ja som o tejto téme vedela a predsa som Ti dosť dlho vykala. No nedalo mi to.
Lenka, vieš, že je to príjemné? Mám pocit, že sme ako rodina, občas sa poharkáme, občas dostane niekto na zadok...
Ale aspoň sa cítim mladšie. Nikto nevidí vrásky, ani opuchnuté nohy, ani slzy cez monitor nevidno, a práve to je fajn. Nájdu sa tu ľudia-priatelia, ktorí vycítia, že niečo bolí. A pomôžu. A práve to si cením.
A ďakujem.
ondrejvla
26.07.05,19:52
Ja som na porade necelý mesiac - teda nováčik. Prvý deň, keď som sa oboznamovala s tým ako to tu chodí, som pochopila, že všetci si tykajú, len p. Mihálovi sa vyká. Povedala som si "asi je tu taká prax, musím sa prispôsobiť" Pri prvých príspevkoch mi bolo veľmi zaťažko tykať, lebo ja aj mladým ľuďom (17-20 r.) vykám. Zvykla som si a dnes to beriem ako samozrejmosť (ale len na porade). Hoci tu nikoho konkrétne nepoznám mám ku všetkým vzťah ako ku kolegom, ako by som ich už dávno poznala a k nim patrila. Budem ďalej všetkým tykať.
Libuša a vieš, že keď sme mali stretko, vôbec nebol problém s tykaním? Aj tí, ktorí mali problém sa prispôsobili. A práve preto je to fajn.
lenkak
27.07.05,15:26
Vlasti pre Teba:
ondrejvla
27.07.05,15:40
Vlasti pre Teba:
Lenka ďakujem. Už som si ho uložila!
účtovník 007
28.07.05,06:36
Vlasti pre Teba:Chcela som si aj ja uložiť tú krásnu obálku so srdiečkami, aj keď nebola pre mňa. Dala som si ju uložiť do obrázkov. Keď som si obrázok otvorila, tá obálka zostala zatvorená. To asi preto, že nebola pre mňa. Ale ja by som ju moc chcelaáááá.
Inak ja na Porade všetkým TY, TY, TY,TY......
lenkak
28.07.05,06:51
Mne to ide bez problémov, uložila si si ju s koncovkou gif?
účtovník 007
28.07.05,07:02
Mne to ide bez problémov, uložila si si ju s koncovkou gif?
Áno gif. Skúsila som to ešte raz. Zase nič ,len zatvorená obálka. Možno robím nejakú chybu, ale neviem akú.
tonkat
28.07.05,07:53
Áno gif. Skúsila som to ešte raz. Zase nič ,len zatvorená obálka. Možno robím nejakú chybu, ale neviem akú.
Aj ja mám len zatvorenú obálku, ako to robíte???
liba2
28.07.05,07:59
Aj ja mám len zatvorenú obálku, ako to robíte???Mne sa obálka otvára! Pravou myšou "uložiť obrázok ako..." nájsť adresár a dať "uložiť".
tonkat
28.07.05,08:12
Mne sa obálka otvára! Pravou myšou "uložiť obrázok ako..." nájsť adresár a dať "uložiť".
Presne tak to robím, aj ostatné obrázky tak ukladám, ale tento nejde.
lenkak
28.07.05,08:49
To je zaujímavé, že práve tento Ti nefunguje tak ako má, ale iné máš v poriadku.
lenkak
28.07.05,08:50
Skús ešte raz:
tonkat
28.07.05,09:03
Skús ešte raz:
Nejde mi to ani tak. Len zatvorená obálka.
hron
28.07.05,09:08
Skús ešte raz:
Skusal som s rezacom obalok, notosomzvedavy
liba2
28.07.05,09:21
Nejde mi to ani tak. Len zatvorená obálka.Klikla si si na ňu 2x ?
liba2
28.07.05,09:24
[QUOTE=liba2]
Ja zase tú moju obálku neviem z môjho súboru dostať sem do príspevku.
lenkak
28.07.05,09:25
Musíš je dať ako prílohu, nestačí skopírovať.
liba2
28.07.05,09:30
skúšam...........
liba2
28.07.05,09:31
Musíš je dať ako prílohu, nestačí skopírovať.Lenka ďakujem!!!!!!! Takú mám radosť akoby som vyhrala loto.
lenkak
28.07.05,09:33
teším sa s Tebou.
účtovník 007
28.07.05,10:18
Aj ja mám len zatvorenú obálku, ako to robíte???
Ja som to skúsila už 3 krát. Stále iba zatvorená. Tonkat, niekde robíme chybu.Ja mám aj súbor so správnou koncovkou a obálka nič. Poraďte niekto.
hron
28.07.05,10:21
Ja som uz z tej "zatvorenej obalky" uplne tumpachovy. Na zatvorenu obalku pouzivam pre jej otvorenie rezac na listy, alebo aspon painbrush. Tak nerozumiem.
účtovník 007
28.07.05,10:29
Ja som uz z tej "zatvorenej obalky" uplne tumpachovy. Na zatvorenu obalku pouzivam pre jej otvorenie rezac na listy, alebo aspon painbrush. Tak nerozumiem.
Neviem ako je to byť tumpachovy. Ja som z toho nanič. S tým rezačom na listy počkám, čo keby som nejaké srdiečko rozrezala. Počkám si na piatok, keď príde môj manžel z týždňovky, možno mi nejaké srdiečka prinesie. Niekedy aj hubovej polievky...
Mňa potešia aj cudzie pohyblivé obrázky. Sú úžasné. Tak len prilepujte a prilepujte...
Paula
28.07.05,10:39
Pre účtovníka 007 :D
bepo
28.07.05,10:40
Tak mne to funguje.
Martina80
28.07.05,10:51
Aj mneeeeeee