MAGO
10.08.09,20:35
AHOJTE PORADACI, Chcem sa spytat nemate niekto vzor zmluvy o dielo?Rad by som vedel ako ma vyzerat a co v nej nema urcite chybat.Tykalo by sa to hrubej stavby s pripravou na strechu. Za kazdu odpoved velmi dakujem. MAGO
220870
10.08.09,18:59
Tak ako som ju našiel na porade.
MAGO
10.08.09,19:02
DAKUJEM:)
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.08.09,05:03
Tak ako som ju našiel na porade.

Viem, že je uvedené "Tak ako som ju našiel ....".
Táto zmluva by bola nevýhodná pre stavebníka fyzickú osobu.
220870 to ťa chcem len trochu doplniť.

Moje jednoduché pripomienky - narýchlo.
1. V prvom rade treba uzatvoriť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka (40/1964) a nie Obchodného - pre fyzickú osobu je to v prípade nezhôd veľmi podstatné.
2. V druhom rade treba zašpecifikovať podľa čoho má spraviť stavbu, nie len podľa technických noriem, ale aj podľa PD (špecifikovať projektanta, názov stavby, príp. dátum) a podľa stavebného povolenia (tiež špecifikovať).
3. Pasáž o cenovej úrovni a tým platnosti cien vypustiť. Jednoducho dohodnutá cena je pevná a platí po celú dobu výstavby. Každá zmluva je určité riziko. Ceny materiálu môžu ísť dole aj hore. Výhoda je vždy len na jednej strane.
4. Platobné podmienky upraviť presne. Teda napr. x % hneď, x % po základoch, x % po hrubej stavbe a pod.
5. Povinnosť viesť stavebný denník (nie montážny).
6. Kto je zodpovedný za objednávateľa vznášať požiadavky na zmenu v predmete zmluvy.
7. K to je zodpovedný za zhotoviteľa (stavbyvedúci).
8. Odstúpenie od zmluvy.
9. Záruka 36 a nie 24 mesiacov .


A pod.

Uvedená zmluva môže byť po úpravách na nejakú "malú" stavbu. Tzv. týždňovku, max. mesačnú.


CIMOM
bv_alexandra
11.08.09,05:44
MAGO
11.08.09,17:17
DAKUJEM CIMOM skusim si to podla tvojich pripomienok trochu upravit.
MAGO
18.08.09,17:33
AHOJ CIMON prosim to co by som mal dat do bodu odstupenie od zmluvy? DAKUJEM
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.08.09,18:20
AHOJ CIMON prosim to co by som mal dat do bodu odstupenie od zmluvy? DAKUJEM


Napr. :


Odstúpenie od zmluvy

1. Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy v prípade podstatného porušenia tejto zmluvy zo strany zhotoviteľa. Zmluvné strany považujú za podstatné porušenie tejto zmluvy, najmä ak zhotoviteľ :
a) bude meškať s termínom plnenia podľa tejto zmluvy o viac ako 10 dní,
b) ak zhotoviteľ bude preukázateľne vykonávať práce vadné, t.j. V rozpore s podmienkami dohodnutými v tejto zmluve. Musí ísť o vady, na ktoré bol zhotoviteľ objednávateľom v priebehu zhotovenia diela písomne upozornený, a ktoré napriek tomuto upozorneniu neodstránil v primeranej lehote poskytnutej k tomuto účelu,
c) v rozpore s ustanovením tetjo zmluvy zastavil práce na zhotovení diela, alebo inak prejavuje svoj úmysel nepokračovať v plnení tejto zmluvy,
d) bez predchádzajúceho súhlasu objednávateľa, prevedie všetky, alebo niektoré práva a záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy na tretie osoby,
e) v prípade porušenia povinností vyplývajúcich z ustanovení tejto zmluvy.

2. Objednávateľ je opravnený odstúpiť od zmluvy aj v prípade, ak v priebehu plnenia tejto zmluvy dôjde k potrebe uskutočniť doplňujúce práce, ktoré neboli predmetom plnenia podľa tejto zmluvy, ktorých potreba vyplynula z dodatočne nepredvídateľných okolností a ak predkladaná cena prác presiahne 50 % ceny podľa tejto zmluvy.

3. V prípade, ak je objednávateľ v omeškaní s úhradou faktúry o viac ako 30 dní po uplynutí lehoty jej splatnosti, je zhotoviteľ oprávnený odstúpiť od zmluvy na základe písomného oznámenia doručeného objednávateľovi.

__________________________________________________ ____

PS :
Zmluva je veľmi dôležitý právny akt. Nedoporučujem len tak na "kolene" skladať ZOD.


CIMOM
alfaekon
02.09.09,15:07
Môže uzatvoriť zmluvu o dielo dve súkromné osoby? Ani jeden nie je SZČO. Jedná sa o prerobenie bytu, kde ten čo ho prerába je zamestnaný na TPP.
Čimko
20.05.10,14:06
Dobrý deň, neviete mi poradiť? Živnostník FT pracuje ako subdodávateľ na stavbe pre firmu GH, ktorá má zmluvu na dodávku stojových omietok. Živnostník FT robí tieto omietky fyzicky, firma GH zabezpečuje materiál a stroje. Je nutné, aby mal živnostník FT s firmou GH písomnú zmluvu o dielo, alebo stačí iba ústna dohoda? Nikde v občianskom zákonníku som nenašla, či musí byť aj písomne.
Ďakujem pekne za odpoveď.
kura
23.07.10,08:49
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť niekoho s právnickým vzdelaním, či by bol ochotný skontrolovať nám zmluvu odielo, ktorú chceme uzatvoriť ako FO ( občan ) s s.r.o. resp. so živnostníkom pri rekonštrukcii bytu. A hlavne poradiť čo by sa do zmluvy malo ešte zakomponovať, na čo všetko myslieť pri podpise zmluvy, aby sme boli čo najviac chránení pred " tiežpodnikateľmi". Bolo nám povedané že ja lepšie uzatvoriť zmluvu podľa obchodného zákonníka, nie podľa občianskeho. Ak si myslíte, že to tak nie je viete nám napísať výhody resp. nevýhody obidvoch typov zmlúv? Asi chceme príliš veľa, ale myslím si že by ste tým nepomohli len nám osobne, ale aj ostaním.
Vopred vám veľmi pekne ďakujem.