pandorasbox
10.08.09,23:32
Dobrý deň milí poraďáci,
prosím o radu. Ohlásil sa inšpektorát práce na kontrolu a medzi inými žiada o predloženie "Dokladov nasvedčujúcich preukázanie prevzatia výplatných pások pri vyúčtovaní mzdy". Priznávam sa, toto som ešte vôbec nepočula. Zamestnancom sa riadne vždy rozdá výplatná páska najneskôr v deň výplatného obdobia a následne sa prevedie mzda na účet. Kde je definované prosím, akým spôsobom sa má odovzdať zamestnancovi výplatná páska a preukazovať prevzatie?
prosím súrnu odpoveď - dali termín iba 3 dni na predloženie dokladov od prevzatia
vďaka. prajem mnoho osobných a profesných úspechov
promont maja
11.08.09,03:58
Aj my sme mali kontrolu a takisto to požadovali, ale s tým, že mi nakoniec dali za pravdu, že to v nijakom zákone nie je uvedené, ale ... je tam uvedená skutočnosť, že zamestnanec má na výplatnú pásku právo. Pravdepodobne máte nespokojného zamestnanca, ktorý sa obrátil na Inšpektorát práce.
Jara
11.08.09,05:17
Ja to robím asi 2 roky, že dávam podpisať prevzatie výplatných pások a to som sa tiež dozvedela len tu na Porade, už to bolo spomínané, že to žiadali.
veronikasad
11.08.09,05:22
Inšpektorát práce zrejme vychádza z prvej vety § 130 odst.5 Zákonníka práce. Akým iným spôsobom zamestnávatel preukáže, že zamestnanec výplatnú pásku obdržal ?

§ 130
Výplata mzdy
Na začiatok

(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
majoneza
11.08.09,05:22
Ja by som dal vsetkym zamestnancom podpisat potrvdenie, ze dostali vyplatne pasky. Jeden z nich odmietne podpisat a uz vies kto ta udal.
elpka
11.08.09,05:40
ja som mala od nich zopár krát kontrolu a pri prvej ma na to upozornili, keďže programe som na to tlačivo nenašla, tak som si ho urobila sama a pri nasledujúcej kontrole bola úplná spokojnosť. Je dôležité aby si tam mala všetky údaje o firme a menovite zamestnanca, jeho údaje a za ktorý mesiac tá páska je.
veronikasad
11.08.09,05:47
ja som mala od nich zopár krát kontrolu a pri prvej ma na to upozornili, keďže programe som na to tlačivo nenašla, tak som si ho urobila sama a pri nasledujúcej kontrole bola úplná spokojnosť. Je dôležité aby si tam mala všetky údaje o firme a menovite zamestnanca, jeho údaje a za ktorý mesiac tá páska je.
V akom mzdovom SW robíš ? OLYMP z Krosu takéto potvrdenie tlačí
erzet
11.08.09,05:54
U nás sa výplatná páska dáva proti podpisu
elpka
11.08.09,05:59
V akom mzdovom SW robíš ? OLYMP z Krosu takéto potvrdenie tlačí

v Pohode a tam som to nenašla.....
RomčaKK
11.08.09,06:03
U nás pri kontrole to tiež pýtali( ako napr. aj rozpis smien, miesto, kde je jasne preukázaná prestávka v práci, STRL...) Ja tlačím výplatnú pásku 2 x, jednu odovzdám a druhú si dám podpísať. Podľa môjho názoru chceli od nás aj niektoré zbytočnosti.
mzdarka renca
11.08.09,06:09
Mne každý mesiac zostáva cca 50 výplatných pások, pre ktoré si zamestnanci jednoducho neprídu. Tiež im prevzatie pásky nedávam proti podpisu, žiaden zákon to neprikazuje. Zákon hovorí len o povinnosti dať zamestnancom výplatnú pásku. Čo sa týka IP, tak je to len ich subjektívny názor, že treba mať doklad o prevzatí výpl.pásky.
bv_alexandra
11.08.09,06:47
v Pohode a tam som to nenašla.....
V pohode to nie je ale dá sa to upraviť. Ja som si do výplatnice cez report designer doplnila vetičku že podpisom potvrdzuje prevzatie mzdy aj prevzatie pásky.;)


Mne každý mesiac zostáva cca 50 výplatných pások, pre ktoré si zamestnanci jednoducho neprídu. Tiež im prevzatie pásky nedávam proti podpisu, žiaden zákon to neprikazuje. Zákon hovorí len o povinnosti dať zamestnancom výplatnú pásku. Čo sa týka IP, tak je to len ich subjektívny názor, že treba mať doklad o prevzatí výpl.pásky.
To máš to isté ako aj s prihláškami a odhláškami do SP.My ked sme mali kontrolu z IP tak mi jednoducho kontrolor povedal že dôkazné bremeno je na nás či sme tú prihlášku odoslali alebo nie.
Odvtedy všetko čo posielam do ZP tak posielam dvojmo a žiadam aby mi potvrdili prevzatie a poslali späť.
A to isté robím aj s páskami. ked mi ju niekto neprevezme odosielam ju aspon poštou a k podpisovej listine prikladam doručenku. ;):)
mzdarka renca
11.08.09,07:00
To máš to isté ako aj s prihláškami a odhláškami do SP.My ked sme mali kontrolu z IP tak mi jednoducho kontrolor povedal že dôkazné bremeno je na nás či sme tú prihlášku odoslali alebo nie.
Odvtedy všetko čo posielam do ZP tak posielam dvojmo a žiadam aby mi potvrdili prevzatie a poslali späť.
A to isté robím aj s páskami. ked mi ju niekto neprevezme odosielam ju aspon poštou a k podpisovej listine prikladam doručenku. ;):)
Nikuška, koľko máš zamestnancov?:---:D:confused:
To sa potom dá, zaslať poštou:D, nie je to taká hrozná suma.
elpka
11.08.09,07:04
[QUOTE=bv_alexandra;1120950]V pohode to nie je ale dá sa to upraviť. Ja som si do výplatnice cez report designer doplnila vetičku že podpisom potvrdzuje prevzatie mzdy aj prevzatie pásky.;)

dík, vyskúšam.....:)
pandorasbox
11.08.09,07:58
ĎAKUJEM milí poraďáci všetkým za cenné rady. Podľa môjho vedomia žiaden zákon neprikazuje potvrdené prevzatie výplatnej pásky zamestnancom, ale z druhej strany urobiť niečo navrch pre spokojnosť IP nie je na škodu. K tomu, aby som obhájila svoje konanie (nedávala oproti podpisu VP) potrebujem mať 100% istotu - čo vďaka Vám poraďáci mám. Problém s pdopisovaním je, že zamestnancov mám po celej republike a cestujú rôzne, Ťažko ich je odchytiť, tak im dávam e-mailom, poslíčkom v zalepenej obálke alebo osobne - ale vždy dostanú. Myslím si, že posielať všetkým doporučene poštou by bol drahý špás a firma by skôr išla ku dnu v dnešných krutých časoch. Na margo kontroly - bola som nepríjemne zaskočená, lebo zamestnanec, ktorý poslal kontrolu využíval a zneužíval na súkromné účely techniku firmy (auto. mobil), cez pracovnú dobu si vybavoval súkromné veci a ako jediný hádam na milisekundy odchádzal z roboty..všetci ostatní až po dokončení práce, aj keď vedeli, že sa nadčas nepreláca, ale čerpá. Zostala mu nevyplatená časť mzdy - odmena, ktorú mal priznanú za dokončenie práce v tíme - nedokončil, ale odmenu dostal za to, že odchádza. Všetci ostatní, ktorí zostali vo firme pracovať nedostali odmenu s tým, že v zmysle dohody dostanú ukončením projektu. Považujem to za absolútnu nejoajálnosť a sobectvo zo strany zamestnanca už aj tým, že ostatným sa ukončil TPP dohodou a jemu Výpoveďou so všetkými náležitosťami s tým, že akonáhle sa firma trocha dostane z finančných problémov ho oslovíme na ďalšiu spoluprácu (či už na základe TPP alebo na zmluvu) - skutočne sme s ním aj rátali. To, že nárok na mzdu má, to je jednoznačné, ale firma bola v platobnej neschopnosti, všetkým priznala nároky a aj vyplatila a iba jedinému túto časť chcela vyplatiť v ďalšom výplatnom období. Dnes viem, že nevyplatiť zamestnancovi odmeny za nič, čo nedokončí v tíme.
Aby som sa ešte raz vrátila ku kontrole, žiadajú také dokumenty, podľa mňa zbytočné, ktoré budem musieť vyrábať. Máme smernice na všetko, z čoho vyplývajú povinnosti, práva a nároky zamestnancov. Napríklad nerozumiem dôvodu predloženia "Plánu dovoleniek". Chápem to tak, že chcú čerpanie dovoleniek a nie plán. Lebo jedna vec je plán na začiatku roka a druhá vec je realita v plynutí času, keď si zamestnanci zamieňajú medzi sebou samozrejme predložia Žiadosť na čerpanie dovolenky. To sa už potom spätne neprepisuje v pláne dovoleniek.
Ešte raz ďakujem za rady, ak máte ešte nejaké postrehy ku kontrole, veľmi rada si tu prečítam, každá rada sa cení a pomôže.
prajem veľa osobných a pracovných úspechov a kontroly s úspešným koncom
evina
11.08.09,08:33
pandorasbox
13.08.09,19:33
Ahojte milí poraďáci. Kontrolu mám za sebou, perfektne dopadla, som spokojná. Pýtali samozrejme písomný doklad o tom, že zamestnanecprevzal výplatnú pásky. Povedala som, že to nemáme, že sme z dôvodu rozptylu zamestnancov po republike nevydávali oproti podpisu. Uznali mi to s tým, že aby sme to v budúcnosti robili, že to za závadu nedajú ale doporočujú z titulu, že ak by došlo k akémukoľvek právnemu sporu so zamestnancom, dôkazné bremeno, že výplatná páska bola vydaná zamestnancovi je na nás. V tomto majú pravdu, takže budem dávať podpisovať zamestnancom výplatné pásky a ked budú kilometre ďaleko, tak mi musia e-mailom potvrdiť prevzatie pásky. Je na každom mzdovom účtovníkovi, čo urobí s radou IP, ale ako nedostatok alebo pochybenie to neklasifikujú. pekný deň