didushik
11.08.09,07:03
Na budúci rok sa chystáme staviať dom. Stále so rozhodujeme s akým stavebným materiálom sa bude pracovať. Ktorý je najlepší aj čo sa týka úspory energie. ja tým novinkám ako je ytong, hebel veľmi nedôverujem. Myslím si že tehla je len tehla ale čo som tu čítala jeden príspevok ani ňou si už nie som istá.
legolas
11.08.09,05:35
.... s tehlou je síce viacej roboty, ale ako si povedala, tehla je tehla a ver mi nie každá novinka je to najlepšie riešenie:)
ciners
11.08.09,07:37
Hebel a Ytong je to iste a nie su to novinky. Skusim popisat pre a proti a ostatni doplnia zase svoje postrehy.
Ytong
pre: lepsia tepelnoizolacna vlastnost ako tehla, nizka hmotnost, lahko sa muruje, v lete neakumuluje tak teplo ako tehla, lahko sa da rezat
proti: nasiakavy, mensia pevnost ako tehla, neudrzuje tak dobre vlhkost vzduchu ako tehlove stavby, mala nepriezvucnost
Tehla:
pre:relativne vysoka pevnost, v zime je vyhodna jej akumulacna schopnost,dobra nepriezvucnost v porovnani s ytongom,
proti: vysoka hmotnost, tazsia praca-napr.rezanie, v lete naakumulovane teplo nevhodne sala v noci, nema tak dobre tepelnoizolacne vlastnosti ako ytong
Co je lepsie tazko povedat, oboje ma svoje pre a proti. Asi pred mesiacom som robil drevodom, bol som voci tomu skepticky, ale teraz ti poviem, aj to stoji za zvazenie. Dalej su moznosti ako Durisol a ine,treba popozerat a precitat, financne aj technicky.
didushik
11.08.09,08:31
Ja som to myslela tak ze sú relatívne málo rokov na trhu podstatne menej ako pálená tehla. Viem že všetko má svoje pre a proti. Ja by som chcela to najlepšie. Preto sa obraciam aj na Vás.
ciners
11.08.09,08:42
Sastinska vyroba porobetonu je starsia ako ty (aj ako ja ), neboj. Zato som napisal pre a proti,lebo jednoznacne povedat, toto je lepsie neviem, neda sa to, skus aj cenovo rozmyslat, tehla je aj drahsia, zase na nej lepsie drzi omietka, no a uz som sa zamotal, jednoznacnu odpoved je tazko dat :-)
220870
11.08.09,18:15
Hebel a Ytong je to iste a nie su to novinky. Skusim popisat pre a proti a ostatni doplnia zase svoje postrehy.
Ytong
pre: lepsia tepelnoizolacna vlastnost ako tehla, nizka hmotnost, lahko sa muruje, v lete neakumuluje tak teplo ako tehla, lahko sa da rezat
proti: nasiakavy, mensia pevnost ako tehla, neudrzuje tak dobre vlhkost vzduchu ako tehlove stavby, mala nepriezvucnost
Tehla:
pre:relativne vysoka pevnost, v zime je vyhodna jej akumulacna schopnost,dobra nepriezvucnost v porovnani s ytongom,
proti: vysoka hmotnost, tazsia praca-napr.rezanie, v lete naakumulovane teplo nevhodne sala v noci, nema tak dobre tepelnoizolacne vlastnosti ako ytong
Co je lepsie tazko povedat, oboje ma svoje pre a proti. Asi pred mesiacom som robil drevodom, bol som voci tomu skepticky, ale teraz ti poviem, aj to stoji za zvazenie. Dalej su moznosti ako Durisol a ine,treba popozerat a precitat, financne aj technicky.
S Ytongom sa pri murovaní narobím raz toľko ako s tehlou.Ľahší je až po vyschnutí.
K lepším vlastnostiam pálenej tehly patrí aj to že ju na stavbu v paletách dovezú úplne suchú, Ytong býva mokrý od výroby, odhadom voda tvorí 50% jeho váhy.Preto musíte u Ytong rátať s dlhším časom schnutia stavby.
jojkoz
12.08.09,06:41
S Ytongom sa pri murovaní narobím raz toľko ako s tehlou.Ľahší je až po vyschnutí.
K lepším vlastnostiam pálenej tehly patrí aj to že ju na stavbu v paletách dovezú úplne suchú, Ytong býva mokrý od výroby, odhadom voda tvorí 50% jeho váhy.Preto musíte u Ytong rátať s dlhším časom schnutia stavby.


No neviem, co sa tyka narobenia sa - nieje to len o vahe samotnych tvarnic (aj ked moc neverim ze aj mokry ytong je az tak tazsi od tehly).

Je to aj o murovani nanasani, rovnani, miesanie a mnozstve malty (lepidla) ....

Nehovoriac o tom ze nemurar - isto dokaze lepsie vymurovat z ROVNEHO (nesmie byt krivy - coz sa tiez stava) ytongu ako s tehly - hlavne pokial sa dava klasicky na hrubu maltu.
220870
12.08.09,17:35
No neviem, co sa tyka narobenia sa - nieje to len o vahe samotnych tvarnic (aj ked moc neverim ze aj mokry ytong je az tak tazsi od tehly).

Je to aj o murovani nanasani, rovnani, miesanie a mnozstve malty (lepidla) ....

Nehovoriac o tom ze nemurar - isto dokaze lepsie vymurovat z ROVNEHO (nesmie byt krivy - coz sa tiez stava) ytongu ako s tehly - hlavne pokial sa dava klasicky na hrubu maltu.
Ak odmyslím rezanie ( mám na to pílu ktorá rovnako dobre odreže tehlu aj Ytong).Tak pri domoch z Ytongu sme na tom omnoho horšie ( viac narobený).Ytongové tvárnice majú brutálny rozmer 600mm.Kdežto pálené 250mm.Ak si vezmete ,že tie tehly kladiete na múr v miernom predklone tak kríže vám to po pár hodinách práce vysvetlia.
ciners
12.08.09,18:43
Ak odmyslím rezanie ( mám na to pílu ktorá rovnako dobre odreže tehlu aj Ytong).Tak pri domoch z Ytongu sme na tom omnoho horšie ( viac narobený).Ytongové tvárnice majú brutálny rozmer 600mm.Kdežto pálené 250mm.Ak si vezmete ,že tie tehly kladiete na múr v miernom predklone tak kríže vám to po pár hodinách práce vysvetlia.

Nieco na tom bude, u sestry na stavbe som podal asi 1000kusov Ytongov, to som bol akoze vo forme(posilka a sport) a myslel som,ze tam zomriem. Ked su nasiahnute vodou,tak tych 33kil mu odhadujem. 220870 nevazil si niekedy taky nasiaknuty kus?
jojkoz
17.08.09,07:10
Ak odmyslím rezanie ( mám na to pílu ktorá rovnako dobre odreže tehlu aj Ytong).Tak pri domoch z Ytongu sme na tom omnoho horšie ( viac narobený).Ytongové tvárnice majú brutálny rozmer 600mm.Kdežto pálené 250mm.Ak si vezmete ,že tie tehly kladiete na múr v miernom predklone tak kríže vám to po pár hodinách práce vysvetlia.

A to si len pokladac tvarnic - alebo aj miesas a nanasas ( lepidlo vs. malta) ... ?
Kazdopadne to rezanie by som vo vseobecnosti az tak neodmyslal lebo vsetci asi nemaju taku pilu - a ked sa stavia svojpomocne tak sa to reze vacsinou rucne ;)
Alexx33
30.11.12,09:39
čo ja viem, tak my sme s manželom stavali dom pred rokom a pol. Chceli sme stavať s pol na pol. Drevo je super, ale my chceli len nejaké detaily a je vraj drahšie, tak som zvolili tehlu. Na nete sme si našli stránku na dopytovy systém a tam nám moc poradili. Bolo to dosť príjemný a bol tam toho veľa, neviem či to takto je funguje .. :)