Wodickova
11.08.09,07:49
Dobrý deň,
sesterská spoločnosť z Rakúska vykonáva pre našu spoločnosť služby (obidve spol. su platc. DPH). Na tento účel - na dodanie služby pre našu spoločnosť, vyslala sem Rakuska spoločnosť svojich zamestnancov. Potom nam Rakúska spoločnosť zaslala faktúru v ktorej faktúruje okrem poskytnutých služieb, aj prepravu za svojich zamestnancov a to:
prepravu taxikom na tuzemsku
prepravu taxikom vrámci štátov EU
leteckú prepravu a poplatky.

Potrebovala by som poradiť, ako posúdiť tieto prepravné služby a kde majú byť zdanené, resp., či je aj nárok na odpočítanie DPH.

Možno posúdiť prepravu taxikom vrámci štátov EÚ v zmysle § 46 zákona o DPH a potom to je oslobodene?
Vladimír Ozimý
11.08.09,06:07
Dobrý deň,
sesterská spoločnosť z Rakúska vykonáva pre našu spoločnosť služby (obidve spol. su platc. DPH). Na tento účel - na dodanie služby pre našu spoločnosť, vyslala sem Rakuska spoločnosť svojich zamestnancov. Potom nam Rakúska spoločnosť zaslala faktúru v ktorej faktúruje okrem poskytnutých služieb, aj prepravu za svojich zamestnancov a to:
prepravu taxikom na tuzemsku
prepravu taxikom vrámci štátov EU
leteckú prepravu a poplatky.

Potrebovala by som poradiť, ako posúdiť tieto prepravné služby a kde majú byť zdanené, resp., či je aj nárok na odpočítanie DPH.

Možno posúdiť prepravu taxikom vrámci štátov EÚ v zmysle § 46 zákona o DPH a potom to je oslobodene?

presne tak preprava osôb pravidelnou i nepravidelnou prepravou (napr. taxi) je od DPH oslobodená u nás podľa § 46. T.j. rakúska spoločnosť by Vám to mala faktúrovať bez DPH a Keďže ide o oslobodené plnenie nevzniká Vám povinnosť vykonať samozdanenie...
Wodickova
11.08.09,10:07
oslobodene to maju podla mna taxikari, lebo oni vykonavaju prepravnu sluzbu. Ale miesto dodania je v zmysle § 15 ods. 3 tam, kde sa preprava vykona, cize Slovensko. Tak vychadza mi to tak, ze by sa sluzba mala dodanit v tuzemsku. Opravte ma ak rozmyslam zle.
Vladimír Ozimý
11.08.09,10:21
oslobodene to maju podla mna taxikari, lebo oni vykonavaju prepravnu sluzbu. Ale miesto dodania je v zmysle § 15 ods. 3 tam, kde sa preprava vykona, cize Slovensko. Tak vychadza mi to tak, ze by sa sluzba mala dodanit v tuzemsku. Opravte ma ak rozmyslam zle.

ale otázka znie či preprava osôb taxikármi v rámci EU je oslobodená podľa § 46.
Predpokladám že ide o prepravu medzi dvoma zmluvnými štátmi. V prípade ak ide výlučne o prepravu na Slovensku predmet dane je tu a treba to zdaniť na území SR...takže treba možno ešte raz a jasne zadefinovať otázku ...
Wodickova
11.08.09,15:20
Vladimir rozmyslajme ekonomicky..................este raz si precitajte text na zaciatku............taxi prevazal zamestnancov Rak. spol (platcu DPH), kt. pre nas vykonavala sluzby po Slov. a aj medzi cl. statmi. Potom ta Rakuska spolocnost nam prefakturovala prepravu ich osob taxikom, dokonca aj letenky z Rak. na Slovensko. Ja si myslim, ze vsetky tieto prepravne sluzby podliehaju DPH na Slovensku v zmysle § 15 ods. 3. Mate na to iny nazor?