ela.tax
11.08.09,11:16
chcem vas poprosit o radu.
uskutocnujem uhradu danovnikovi, FO z CR za predaj pozemku umiestneneho na uzemi SR.
Ide o prijem danovnika s obmedzenou DP z CR, ktora je cl. statom EU, takze uhrada nebude predmetom zabezpecenia dane.
ale podla medzinarodnej zmluvy nejde o scudzenie majetku, a prijem z neho by nemal byt zdaneny v SR?
dakujem velmi pekne za kazdu radu, resp. upresnenie.
ela.tax
11.08.09,09:41
nikto nic :(
Vladimír Ozimý
11.08.09,09:47
nikto nic :(

U nás to nepodlieha zabezpečeniu dane ako správne uvádzaš. Rovnako to nepodlieha zrážkovej dani. V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia čl 13 hovorí že príjem zo scudzenia nehnuteľného majetku sa može zdaniť v tomto druhom štáte. Slovenská republika ako taká v daňovom zákone si nenárokuje daň z takto predaného majetku a preto bude predmetom len tam kde má rezident neobmedzenú daňovú povinnosť...
ela.tax
11.08.09,10:03
super, dakujem. si mi utvrdil nazor. medzinarod. zmluvy a ich citanie mi este robi trochu problem....
v MZ je uvedene:
...ze prijem "MOZE" byt zdaneny v tomto druhom zmluvnom state.....to znamena ze si SR nenarokuje na tuto dane? a co by bolo, keby si narokovala. "MUSI" byt zdaneny v tomto druhom zmluvnom state?
Vladimír Ozimý
11.08.09,10:16
super, dakujem. si mi utvrdil nazor. medzinarod. zmluvy a ich citanie mi este robi trochu problem....
v MZ je uvedene:
...ze prijem "MOZE" byt zdaneny v tomto druhom zmluvnom state.....to znamena ze si SR nenarokuje na tuto dane? a co by bolo, keby si narokovala. "MUSI" byt zdaneny v tomto druhom zmluvnom state?

slovo "môže" sa vzťahuje k štátu a nie k rezidentovi. Medzinárodna zmluva hovorí, že ak sa tak štát rozhodne vo svojom vnútornom predpise môže si zdaniť tento príjem a nárokovať si daň. V takom prípade sa môže mení na musí pre osobu, ktorá je príjemcom a zdaní sa to v mieste kde sa nehnuteľnosť nachádza. ak štát vo svojom vnútornom predpise, t.j. v daňovom zákone si tento nárok neuplatní, potom to nie je predmetom dane a zdaňuje sa to v bydlisku rezidenta podľa ich vnútroštátnych predpisov...