uctoeva
11.08.09,14:55
Sme plátcovia DPH, prišli mi faktúry z ČR od plátcu DPH.
l. prenájom auta ( auto bolo používané na území SR ). Faktúra je vystavená s DPH. Odpočet DPH nie, samozdanenie nie
2. Oprava auta - ( Oprava auta na územi ČR) Samozdanenie áno
3. kúpa auta osobného - Odpočet nie, samozdanenie nie
Robím to správne ?
Ďakujem za váš názor
uctoeva
12.08.09,05:14
nikto mi nevyjadrí svoj názor?
Vladimír Ozimý
12.08.09,05:19
Sme plátcovia DPH, prišli mi faktúry z ČR od plátcu DPH.
l. prenájom auta ( auto bolo používané na území SR ). Faktúra je vystavená s DPH. Odpočet DPH nie, samozdanenie nie - správne miesto dodania služby je v ČR a preto nevykonáte žiadne samozdanenie ani odpočet
2. Oprava auta - ( Oprava auta na územi ČR) Samozdanenie áno - áno za predpokladu že auto sa vráti naspäť na územie SR. § 16 ods. 7 hovorí o tom že v tomto prípade sa prenesie daňová povinnosť na príjemcu služby, takže vykonáte samozdanenie a aj odpočet podľa § 49
3. kúpa auta osobného - Odpočet nie, samozdanenie nie - neviem kde bolo auto kúpené a za akých podmienok treba špecifikovať... pretože ak ste ho kúpili v zahraničí a ide o intrakomunitárne nadobudnutie musíte ho zdaniť ale bez nároku na odpočet keďže ide o osobné auto...
Robím to správne ?
Ďakujem za váš názor

.............................
uctoeva
12.08.09,05:31
Ďakujem za Váš názor. K tomu tretiemu bodu - auto , ktoré bolo na prenájom, neskoršie sa dohodlo , že ho predajú,takže auto bolo kúpené v ČR ako staršie , bola spísaná kúpna zmluva a taktiež vypracovaný znalecký posudok. Všetko bolo vypracované v ČR a následne nám bola vystavená faktúra za predaj auta.
Vladimír Ozimý
12.08.09,05:34
Ďakujem za Váš názor. K tomu tretiemu bodu - auto , ktoré bolo na prenájom, neskoršie sa dohodlo , že ho predajú,takže auto bolo kúpené v ČR ako staršie , bola spísaná kúpna zmluva a taktiež vypracovaný znalecký posudok. Všetko bolo vypracované v ČR a následne nám bola vystavená faktúra za predaj auta.

no treba si uvedomiť aký režim bol použitý pri predaji
- či oslobodenie nastalo preto lebo ido o intrakomunitárne dodanie (u nás je to § 43) - v tomto prípade platí to čo som písal. povinnosť zdaniť odviesť daň a bez nároku na odpočítanie keďže ide o osobné auto...
- či ide o oslobdenie pretože pri kúpe nevznikol nárok na odpočet DPH ( u nás obdbodne ako § 42) - v tomto prípade vám nevzniká žiadna povinnosť
- či bol použitý osobitný režim pri predaji použitého tovaru ( u nás obdobne § 66) - v tomto prípade vám nevzniká žiadna povinnosť
uctoeva
12.08.09,05:47
Teraz ste mi zamotali hlavu pod aký paragraf to dať.Skúste mi poradiť.Jedná sa o auto staršie, ktoré bolo v podnikaní vo firme v ČR. Toto auto sa predalo znova na podnikanie do firmy SR. Faktúra bola vystavená bez DPH , predmetom kupnej zmluvy je predaj ojazdeného motorového vozidla. Na čo sa mám hlavne zamerať pri určení paragrafu?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
12.08.09,06:05
Teraz ste mi zamotali hlavu pod aký paragraf to dať.Skúste mi poradiť.Jedná sa o auto staršie, ktoré bolo v podnikaní vo firme v ČR. Toto auto sa predalo znova na podnikanie do firmy SR. Faktúra bola vystavená bez DPH , predmetom kupnej zmluvy je predaj ojazdeného motorového vozidla. Na čo sa mám hlavne zamerať pri určení paragrafu?
Ďakujem

no ono by to nemalo byť problém pretože na faktúrue by ste mali mať uvedený paragraf ktorý presne definuje o aký režim ide...takže treba pozrieť na faktúru...ak to nie je jasné treba si zavolať do firmy ktorá vám to predávala...
uctoeva
12.08.09,06:09
Práve som volala do firmy a bolo mi doplnené, že sa jedná o plnenie osolobodené od dane s nárokom na odpočet dane podľa par.64 zák.č. 235/2004 SB.
Vladimír Ozimý
12.08.09,06:21
Práve som volala do firmy a bolo mi doplnené, že sa jedná o plnenie osolobodené od dane s nárokom na odpočet dane podľa par.64 zák.č. 235/2004 SB.

§ 64 českého zákona o dPH je u nás § 43 zákona. T.j. ide o intrakomunitárne nadobudnutie a platí to čo som písal. Zdaníte ale bez nároku na odpočet DPH pretože ide o osobný automobil. V daňovom priznaní to uvediete na riadok 7,8,
sonahelenamaria
19.08.09,09:51
Ahojte,
mám českú fa za odťah vozidla vystavenú bez DPH. Chcem ju samozdaniť, mám ju zaevidovanú v MRP PU v došlých fa - typ DPH 46, v peňažnom denníku mi dovolí natypovať len typ DPH 43. V daň. priznaní sa fakturovaná suma premietne do r. 09 ale suma DPH do r. 10 a 19 nie. Je to správne?

Ďakujem za každú radu.

Soňa
Tamila
19.08.09,10:12
Ahojte,
mám českú fa za odťah vozidla vystavenú bez DPH. Chcem ju samozdaniť, mám ju zaevidovanú v MRP PU v došlých fa - typ DPH 46, v peňažnom denníku mi dovolí natypovať len typ DPH 43. V daň. priznaní sa fakturovaná suma premietne do r. 09 ale suma DPH do r. 10 a 19 nie. Je to správne?

Ďakujem za každú radu.

Soňa
V knihe došlých fa máš typ DPH správne - 46. V peňažnom denníku už nemeníš typ DPH. Samo ti tam uvedie 39!!! V daňovom priznaní sa ti faktúrovaná suma premietne do r. 09 a suma DPH sa musí premietnuť do r. 10 a 19! Tým sa ti teda odvodová povinnosť ani nezvýši ani nezníži.


Ešte dodám, aby sa ti DPH dostala do r. 10 a 19. v texte fa musíš dať DPH 19 %. Klikneš na čiastky a tam je uvedená dopočítaná DPH. V celkovej sume sa ti nenapočíta.
sonahelenamaria
19.08.09,13:03
Veľmi pekne ďakujem
Assea
25.08.09,17:38
Ja som už z toho lúskania sa DPH zákonom zúfalá... začínam pochybovať o svojom IQ...

Robím účto 4 roky-ale zväčša podvojné a všetko len domáce obchody, so zahraničím a DPH nemám skúsenosti - až teraz.

FO-platca DPH (Q) nakupuje tovar od Nemcov (platcov DPH) samozrejme že nemal poriadne doklady - faktúry k tomu, tak som to za 2.Q zapísala zatiaľ do denníka ako výdavok neovplyvňujúci základ dane ak by tie doklady nezohnali...
(oni totiž ani nevedia komu niektoré tie platby z účtu išli :mee::mee::mee:)

Tak teraz ak v 3.Q budú k tým bankovým pohybom aj doklady - zaevidujem to s dátumom kedy som dostala doklad ako nákup tovaru.

Len netuším ako je to so samozdanením?
Ja to samozdaním a zároveň aj odpočítam???
Kde a ako sa to uvádza do daňového priznania?

PS: a to navyše čo som zbežne videla doklady 3.Q zaplatili minimalne dve faktury z nemecka aj s DPH :(((

Už sa pýtam ako jelito, ale ozaj som zúfalá z toho....:confused:
:mee:
Assea
26.08.09,04:52
Takže spánok mi od zúfalstva trochu pomohol a prišla som na toto:

K faktúre z členského štátu si v podstate vytvorím dva mimoriadne daňové doklady (keď kupujem tovar) a to:
Výstupný daňový - tovar z EU §11 (do podkladu pre priznanie DPH na výstupe)
Vstupný daňový - tovar z EU §11 (do podkladu pre priznanie DPH na vstupe)

Do daňového priznania:

na riadku 07 uvediem základ dane 1000 €
na riadku 08 uvediem daň na výstupe - 190 € (samozdanenie)
potom normálne na riadku 17 uvediem celkovú daň na výstupe 190 € podľa §11 + §8,9

na riadku 19 (odpočítanie podľa §49-54) uvediem celkovú odpočítateľnú daň vrátane nadobudnutého tovaru z EU
na riadku 21 uvediem "normálnu" odpočítateľnú daň - OKREM nákupu tovaru z členských štátov EU (reda na r. 19 budem mať napríklad 2190 € a na r. 21 len 2000 €)

Prosím potvrďte mi či to chápem správne

ĎAKUJEM :rolleyes:
Tamila
26.08.09,06:39
Takže spánok mi od zúfalstva trochu pomohol a prišla som na toto:

K faktúre z členského štátu si v podstate vytvorím dva mimoriadne daňové doklady (keď kupujem tovar) a to:
Výstupný daňový - tovar z EU §11 (do podkladu pre priznanie DPH na výstupe)
Vstupný daňový - tovar z EU §11 (do podkladu pre priznanie DPH na vstupe)

Do daňového priznania:

na riadku 07 uvediem základ dane 1000 €
na riadku 08 uvediem daň na výstupe - 190 € (samozdanenie)
potom normálne na riadku 17 uvediem celkovú daň na výstupe 190 € podľa §11 + §8,9

na riadku 19 (odpočítanie podľa §49-54) uvediem celkovú odpočítateľnú daň vrátane nadobudnutého tovaru z EU
na riadku 21 uvediem "normálnu" odpočítateľnú daň - OKREM nákupu tovaru z členských štátov EU (reda na r. 19 budem mať napríklad 2190 € a na r. 21 len 2000 €)

Prosím potvrďte mi či to chápem správne

ĎAKUJEM :rolleyes:
Áno, chápeš to správne.