lucilali
11.08.09,15:32
nájomníčka mi je dlžná sumu dvojnásobku nájomného mi na dlžnú sumu podpísala splátkový kalendár pred notárom (overený podpis), overenú kópiu obdržala. Následne nájomníčka splátkový rozpis nedodržala neobdržala som ani jednu splátku - zatiaľ, ťahá sa to takto 4. mesiac. Posledná splátka by mala prebehnúť koncom roka, v decembri. Je potrebné čakať do decembra, kým skončí dohoda o splátkovom kalednári alebo môžem podávať žalobu ihneď? V splátkovom kalendári sme nespomenuli, čo ak nedôjde k úhrade dlžnej splátky.. je potrebné ju, ak to môžem podať až v decembri, vyzvať k úhrade v priebehu obdobia splátkového rozpisu?

ďakujem
L
dana9
11.08.09,13:56
Ahoj trosku to upresni

ide o uznanie dlhu a splatkovy kalendar?

ako bola dohodnuta splatnost jednotlivych splatok? ku konkretnemu datumu?

bol v dohode o splatkoch dohodnuty aj pripad, kedy sa stane dlh splatnym?(pises ze nie, ale pre istotu to skontrolouj zvycajne sa totizto do takejto dhody dava aj ustanovenie: napr. neuhradenim troch splatok stane sa cely dlh splatnym....)?

Ak ste do dohodnute nemali tak plati nasledovne: § 565 Obc. zakonnika: Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.

to znamena, ze dlznik je v omeskani s konkretnou splatkou a teda ty mozes na sude uplatnit dlh vo vyske tolkych splatok, s kolkymi je dlznik v omeskani.

Samozrejme, kedykolvek mozes dlznika vyzvat na uhradu dlznej splatky/splatok, nie je to vsak podmienkou priznania tvojho naroku zo strany sudu. DLznik dohodu podpisal a ma si byt vedomy ze ma plnit nacas.
lucilali
11.08.09,17:10
dakujem za odpoveď. Takže je jasné, že musím čakať. Ešte raz vďaka a pekný večer. L