Stevo83
11.08.09,15:34
Ahojte.
Chcel by som sa opýtať, koľko sa "berie" mesačne za upratovanie vchodovej brány.
Ide o 9 poschodovú bránu s 20 bytmi(nájomníkmi) a umývať by chceli 2x týždenne (raz na sucho a raz na mokro). Bytovka je v košiciach na sídlisku nad jazerom . Raz alebo 2x ročne by sa aj poumývali okna a samozrejme v zime sneh okolo brány...
Bol by som rád, keby ste mi napísali konkrétne sumy.

Vopred za poskytnuté info Ďakujem
Lianka
11.08.09,13:43
Na "ruku" neviem. My mame zmluvu s dodavatelskou firmou na upratovanie.

V pripade "na ruku" si to neviem organizacne predstavit, ako niekto vybera po jednotlivych bytoch kazdy tyzden/mesiac peniaze... a kde je zaruka, ze kazdy da?
Stevo83
11.08.09,13:49
nejde o to, ci kazdy da, ale kolko .. chcel som vediet kolko sa inde zbieraju na upratovanie.. to ze by to bolo na ruku, akurat ze to nepriznam ... takze otazka znie, kolko davate firme za upratovanie.. dik
Lianka
11.08.09,13:57
U nas otazka zo strany vlastnikov bytov stala takto:

Akym cistiaci prostriedkami sa bude umyvat (drahe/lacne)?
Ako casto a akym sposobom (na mokro/na sucho)?
Co je este v cene (napr. raz rocne umytie okien)?

Je dohodnuty aj mechanizmus kontroly, ci vobec boli umyt. Podla mna aj od toho sa odvija cena. Vyberaju si vlastnici.

Ked mam davat peniaze, chcem vediet za co. Ja myslim, ze nie som sama, koho to zaujima. A preco by som mala davat nelegalne, ked moj prijem je legalny - to je dalsia otazka.
anonym222
12.08.09,17:47
Chcel by som sa opýtať, koľko sa "berie" mesačne za upratovanie vchodovej brány.
Ide o 9 poschodovú bránu s 20 bytmi(nájomníkmi) a umývať by chceli 2x týždenne (raz na sucho a raz na mokro). Bytovka je v košiciach na sídlisku nad jazerom . Raz alebo 2x ročne by sa aj poumývali okna a samozrejme v zime sneh okolo brány...
Bol by som rád, keby ste mi napísali konkrétne sumy.
U nás za podobné upratovanie asi 60 euro mesačne vrátane DPH. V cene sú aj čistiace prostriedky, ale asi ich nie je veľa, lebo sa mi občas zdá, že upratovačka umýva čistou vodou.
Stevo83
12.08.09,21:34
anonym222 a kolky najomnici ste vo vchode ??
Dorjan
13.08.09,15:35
a kolky najomnici ste vo vchode ??
My sme jeden vchod, 27 bytov a mesačne každý byt zaplatí na upratovanie 3,98 €. Z toho sa platí upratovačka a podľa potreby čistiace prostriedky.
anonym222
17.08.09,19:35
anonym222 a kolky najomnici ste vo vchode ??
Vo vchode je 24 bytov.
rygoll
19.08.09,13:01
anonym222 a kolky najomnici ste vo vchode ??


Ahojte.
Chcel by som sa opýtať, koľko sa "berie" mesačne za upratovanie vchodovej brány.
Ide o 9 poschodovú bránu s 20 bytmi(nájomníkmi) a umývať by chceli 2x týždenne (raz na sucho a raz na mokro). Bytovka je v košiciach na sídlisku nad jazerom . Raz alebo 2x ročne by sa aj poumývali okna a samozrejme v zime sneh okolo brány...
Bol by som rád, keby ste mi napísali konkrétne sumy.

Vopred za poskytnuté info Ďakujem

Však odhadni koľko (hodín) trvá upratovanie mesačne (nejdi nad 10€/hod);
pridaj 50 % na materiál;
pridaj 20% na okná
a ponúkni.
Stevo83
20.08.09,09:11
Ahojte.. no na hodiny by som to neratal, lebo upratat sa da za napr Hodinku ale aj za 6 ... kto by to kontroloval...povedia, ze sa to natahuje a koniec.. a material sa boberie z fondu ...
Blankake
20.08.09,09:29
Ahojte.. no na hodiny by som to neratal, lebo upratat sa da za napr Hodinku ale aj za 6 ... kto by to kontroloval...povedia, ze sa to natahuje a koniec.. a material sa boberie z fondu ...
U nás platí každý byt za upratovanie 1,83 EUR mesačne - sme 41 bytov (3 vchody). Čistiace prostriedky sa kupujú tuším štvrťročne osobitne. Upratuje pani, ktorá tu býva. Možno cudzia by pýtala viac ;)
Zitulda
20.08.09,09:52
V našom bloku máme 90 bytov. na upratovanie...ktoré platíme v zálohových predpisoch platí každý byt čo je vo vlastníctve mesačne 1,593 €(čo je 48.-Sk) a byty(je ich 12), ktoré vlastní SBD,on je aj našim správcom platia mesačne 1,327€(t.j.40,-Sk). Upratovačka,s ktorou robí zmlúvu SBD, (ale náplň práce a jej kontrola ostáva na výbore Č.S.bloku) dostáva mesačne v hrubom 85.- € a z toho jej správca robí zrážky. Ostatné peniaze sú na čistiace prostriedky,náradia a nástroje. No a treba počítať aj na zimné upratovanie, aby ostali peniaze aj na to. Jedno, čo mi je v tých platbách nejasné a neviem sa toho dopátrať, že správca na dotaz "prečo vlastníci platia 48.- a nájomníci iba 40.- " mi odpovedal, že vlastníci platia DPH a nájomníci nie :confused:. Vie mi to niekto objasniť? Ináč nám vedomosti že v bloku, kde je 20 bytov platia za upratovanie každý byt 1,659 € (čo je 50.- Sk. Ako je to so zimnou údržbou a náplňou práce neviem povedať. Ináč viem aj to, že táto samospráva za zimnú údržby platí upratovačke(ovi) 1500.- Sk bez ohľadu na to, či sneh je, alebo nie. A tá zimná údržba je náročná ak sneží, lebo musí byť upratané zakaždým keď nasneží a skoro ráno musí byť okolie (tá časť, čo neodpratáva mesto) upratané do 6.00 hodiny. Plán práce upratovačka obdržala oprati podpisu...je to dobré jej takto stanoviť čo kedy a koľkokrát má robiť, lebo sa to dá komtrolovať.
Snáď to pomôže v rozhľade. Ešte toľlo, že je samospráva ..taký istý veľký blok ako je náš a upratovačka má hrubú mzdu 103.-€, ale byty majú vyššie zálohové platby na túto položku.
Zitulda
20.08.09,10:00
U nás platí každý byt za upratovanie 1,83 EUR mesačne - sme 41 bytov (3 vchody). Čistiace prostriedky sa kupujú tuším štvrťročne osobitne. Upratuje pani, ktorá tu býva. Možno cudzia by pýtala viac ;)
A ako to máte riešené so zimnou údržbou? Aj u nás máme pani, ktorá tu býva, schodisko nemá okná,iba medzi výťahmi a schodiskom sú zasklené steny s kyvnými dverami a tie má umyť 2x za rok. Aký priestor, čo do m2 má pozametať, alebo umyť ešte nemáme vypočítaný, zatiaľ.
MarcelkaT
20.08.09,13:10
V bloku je 16 bytov, bez výťahu, okná na chodbe nemáme.
Platime 2 Eur mesačne za byt, je v tom všetko, aj zimná údržba , aj pivnica. Prostriedky na umývanie sa upratovačke kupujú. Umýva 2x týždenne, raz mokro a raz sucho. Zatiaľ je to O.K.
Náplň práce dostala na podpis pri nástupe. Blok nám spravuje správca /máme vlastného nie SBD/a upratovačku platime osobitne. Na tejto sume sme sa dohodli všetci.
Blankake
20.08.09,13:21
A ako to máte riešené so zimnou údržbou? Aj u nás máme pani, ktorá tu býva, schodisko nemá okná,iba medzi výťahmi a schodiskom sú zasklené steny s kyvnými dverami a tie má umyť 2x za rok. Aký priestor, čo do m2 má pozametať, alebo umyť ešte nemáme vypočítaný, zatiaľ.
Myslím, že to je v tej sume, ale nie som si 100% istá... Snehu u nás aj tak nezvykne byť veľa. Ešte je v tej sume aj umývanie okien na chodbách (2x do roka).
anonym222
20.08.09,19:32
Jedno, čo mi je v tých platbách nejasné a neviem sa toho dopátrať, že správca na dotaz "prečo vlastníci platia 48.- a nájomníci iba 40.- " mi odpovedal, že vlastníci platia DPH a nájomníci nie :confused:. Vie mi to niekto objasniť?
Laicky povedané: Družstvo zabezpečuje pre svojich členov služby spojené s bývaním bez akéhokoľvek zisku, v podstate iba preúčtováva náklady. Pre vlastníkov zabezpečuje správu bytov, teda vykonáva podnikateľskú činnosť, tvorí zisk a odvádza aj DPH.
rygoll
21.08.09,07:32
Laicky povedané: Družstvo zabezpečuje pre svojich členov služby spojené s bývaním bez akéhokoľvek zisku, v podstate iba preúčtováva náklady. Pre vlastníkov zabezpečuje správu bytov, teda vykonáva podnikateľskú činnosť, tvorí zisk a odvádza aj DPH.

A 20% nie je vôbec prehnané.
Zitulda
21.08.09,18:40
A 20% nie je vôbec prehnané.
A vieš rygoll, že o sumu tu vôbec nešlo, aj keby bolo viac ako je stanovená suma DPH? :rolleyes: výborné vysvetlenie podal "anonym 222" a za to mu (jej) ďakujem.
sito
22.08.09,12:35
A čo tak stará dobrá klasika, týždenná zodpovednosť za čistotu spoločných priestorov. Kto chce, očistí sám, svojpomocne, komu je to proti srsti môže si na týždeň, v ktorom má zodpovednosť za čistotu najať niekoho, aby to zaňho spravil. Ostatných to nebude trápiť za koľko, ale aby bolo v ten týždeň čisto v spoločných priestoroch.

Ale, ak na to ľudia majú a dohodnú sa môžu mať všetci, všetky ruky ľavé na čistenie spoločných priestorov.
rygoll
25.08.09,13:29
A čo tak stará dobrá klasika, týždenná zodpovednosť za čistotu spoločných priestorov. Kto chce, očistí sám, svojpomocne, komu je to proti srsti môže si na týždeň, v ktorom má zodpovednosť za čistotu najať niekoho, aby to zaňho spravil. Ostatných to nebude trápiť za koľko, ale aby bolo v ten týždeň čisto v spoločných priestoroch.

Ale, ak na to ľudia majú a dohodnú sa môžu mať všetci, všetky ruky ľavé na čistenie spoločných priestorov.

Niekto musí urobiť rozpis.
Niekto by (asi) mal kontrolovať - hoci u nás to ide aj bez kontroly.
A vieš Zitulda, že ani mne nešlo o tú sumu ?
sito
25.08.09,13:53
Niekto musí urobiť rozpis.
Niekto by (asi) mal kontrolovať - hoci u nás to ide aj bez kontroly.
A vieš Zitulda, že ani mne nešlo o tú sumu ?


rygoll, jasné. Niekto musí, ale najprv, kto? Voľba! Koho? Niekoho, ktorého sú ochotný všetci vo vchode, dome rešpektovať. Ale, hlavne chcú mať vo vchode, dome čisto a poriadok nie len v čistote spoločných priestorov. Jednoducho sa dohodnúť. Dá sa? DÁ!!!

Keď to ide u Vás a bez kontroly, prečo by to nemohlo isť v iných vchodoch, domoch.

Onó, fakt nejde o peniaze, ale, ak niekto nechce upratovať, tak by si to upratovanie mal zaplatiť. Druhá možnosť, niekto to spraví za neho. Ak nespraví, nikto! Všetci budú žiť v špinavom prostredí.

Včera ukazovali v novinách, televíznych ako sa odpratáva 500 ton odpadu. Videli ste? Možno sa pri pasívnom prístupe po čase budete môcť pozrieť, vidieť.