zuba
09.08.05,13:07
Prosím, potrebovala by som si potvrdiť, či je pravdou, že zamestnávateľ má právo rozhodovať o celej dovolenke. Viem, že doteraz to bola iba polovica.
urs
09.08.05,11:13
Pokial viem je to stále polovica. V tom nebola zmena.
Tweety
09.08.05,11:16
čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek.

Mária M
Bionda
09.08.05,11:27
čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek.

Mária MNa jednom školení som aj ja mala potvrdené, že naozaj zamestnávateľ disponuje s celou dovolenkou zamestnanca. Lebo ak zamestnanec nebude mať podpísanú dovolenku a ani inak schválenú a neprišiel by do práce je to povežované za absenciu.
Evaman
09.08.05,11:30
Hromadné čerpanie dovolenky - zamestnávateľ určuje po dohode so zamestnancami , môže byť najviac 2 týždne a musí dať vedieť 14 dní vopred. Bližšie Zákonník práce § 111 - 113.
janka37
09.08.05,11:31
Otázka je, čo sa považuje za právo "disponovať s dovolenkou". Myslím, že je rozdiel v tom, ak zamestnávateľ schváli dovolenku, ktorú si zamestnanec sám určí, alebo mu presne určí jej termín a trvanie.

Mám pocit, že pôvodná otázka smerovala k tomu druhému prípadu.
Tweety
09.08.05,11:31
o čerpaní dovolenky hovorí konkrétne §111 ZP
zuba
09.08.05,14:06
Ďakujem za postreh, v skutočnosti ide ozaj o presné určenie termínu dovolenky a jej trvanie.
Janka, máš prosím dáke ďalšie info, ktoré sa týkajú konkrétne tejto otázky?
janka37
10.08.05,14:44
Podľa toho, čo som sa zatiaľ dočítala, zamestnávateľ by mal na začiatku roka prerokovať so zástupcami zamestnancov plán dovolenky, pričom určí termíny, v ktorých zamestnanci s ohľadom na činnosť firmy čerpať dovolenky nemôžu, prípadne termín hromadného čerpania dovolenky, na ktoré sa vzťahuje §111 ZP. Čerpanie dovolenky vo zvyšnom čase zamestnávateľ schvaľuje na základe návrhov, ktoré si podávajú zamestnanci, čiže im umožní čerpať dovolenku v termíne, ktorý si sami určia, ak to neohrozí činnosť firmy (napr. ak by chcelo dovolenku celé oddelenie naraz).

Hromadné čerpanie dovoleniek (max. 2 týždne) chápem ako dovolenku, ktorej čerpanie zamestnávateľ presne určí.
Zvyšné 2 (alebo 3) týždne si určuje zamestnanec sám, pričom to samozrejme podlieha schváleniu zamestnávateľom.

Dúfam, že som sa do toho príliš nezamotala :-) a je to napísané aspoň trochu zrozumiteľne.
Nataša
30.08.05,04:16
Tie dva týždne mám chápať ako za celý rok? Pretože my máme "nakázanú" všetku dovolenku. Dva týždne v lete a dva okolo vianoc. Chceš či nechceš, musíš. A potom keď si človek potrebuje niečo vybaviť, má smolu.
Jura
30.08.05,06:46
Tie dva týždne mám chápať ako za celý rok? Pretože my máme "nakázanú" všetku dovolenku. Dva týždne v lete a dva okolo vianoc. Chceš či nechceš, musíš. A potom keď si človek potrebuje niečo vybaviť, má smolu.
Áno, dva týždne v kalendárnom roku. Čo sa týka druhej časti otázky: keď pozrieš § 111 - znenie je čerpannie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec
mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konnca kalendárneho roka. .
eboborova
19.10.05,12:13
S touto problematikou sa zaoberám už niekoľko rokov a myslím si teda, že môžem podať aké -také vysvetlenie ,aj keď určite nebudete spokojní s realitou.
Niektorí dobre postrehli , že dovolenka je podľa ZP od § 111 až po§117. Podľa zákona zamestnávateľ je povinný nariadiť čerpanie minimálne 4 týždňov dovolenky ak má zamestnanec na ne nárok t.j. teda u niekoho i všetku a mal by ju prerokovať - teda jej termíny - aj so zamestnancom prípadne zástupcami zamestnancov ( zamestnanecké rady, odborová organizácia -ak v podniku existujú).To "minimálne 4 týždne" znamená , že zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie i viac týžňov dovolenky t.j. všetku dovolenku - 4 alebo 5 týždňov alebo i D, ktorá je nad rámec podľa kolektíívnych zmúv t.j. ďalší týždeň navyše -komu koľko v roku prináleží. Neviem odkiaľ máte informácie o tom, že zamestnávateľ disponuje len polovicou dovolenky - už dobrých pár rokov to neplatí. Hromadné čerpanie dovolenky zamestnávateľ môže i nemusí nariadiť ,a ak ho nariadi zamestnanci to musia rešpektovať , či sa im to páči alebo nie ( spadá to tých 4 týždňov). Z tohoto vyplýva jednoduchý záver - zamestnávateľ môže disponovať so všetkou dovolenkou t.j. nariaďovať zamestnancovi, kedy si ju má brať, ale mal by mu to včas oznámiť ( hromadnú D aspoň 14 dní vopred). Ak je však zamestnávateľ normálny ,mal by prihliadať okrem svojich záujmov aj na záujmy zamestnanca a poskytnúť mu dovolenku aj vtedy, keď ju ozaj potrebuje.Všetci sme len ľudia a máme svoje problémy.
Tieto poznatky o nariaďovaní dovolenky sú overené u renomovanej právničky zaoberajúcej sa pracovným právom JUDr. Patrnčiakovej.
Tweety
19.10.05,12:15
Súhlasím s uvedeným.