duduka
11.08.09,16:28
Dobrý den poradite mi prosim?
Mam dilemu ci založiť podnikatelsky účet ci ho musím mať v pripade že mojou jedinou pladbou je telefonny účet ktorý budem platiť šekom a obcas nie pravidelne kúpa tovaru ktorý môžem zaplatiť priamo v banke kde ma tato spoločnost od ktorej nakupujem otvorený účet.Odvody zatial platit nemusim tak mam pocit že zvlašť podnikatelský účet by som nemusela mat, ale možno sa mylym,poradite?Dakujem
Dav
11.08.09,14:39
Dobrý den poradite mi prosim?
Mam dilemu ci založiť podnikatelsky účet ci ho musím mať v pripade že mojou jedinou pladbou je telefonny účet ktorý budem platiť šekom a obcas nie pravidelne kúpa tovaru ktorý môžem zaplatiť priamo v banke kde ma tato spoločnost od ktorej nakupujem otvorený účet.Odvody zatial platit nemusim tak mam pocit že zvlašť podnikatelský účet by som nemusela mat, ale možno sa mylym,poradite?Dakujem
Zákon neukladá povinnosť mať osobitný podnikateľský účet. Pokiaľ budeš používať na príležitostné platby svoj súkromný účet, nezabudni na oznamovaciu povinnosť - nahlásiť účet na daňový úrad. Výpisy z účtu priložíš k účtovným dokladom. Všetky súkromné platby budú Tvoja osobná spotreba, a príjmy, ktoré budeš mať na účte, pokiaľ nebudú súvisieť s podnikaním, budú príjmy neovplyvňujúce základ dane.
duduka
12.08.09,13:46
Diky moc este 1 otazočka sukromný účet už na podnikatelské pladby využívat nebudem urobila som tak len 3x pretože som musela vyplatiť vopred tovar. Musim ho aj tak nahlásiť? Účet je pisaný na manžela to by nebol problém? Dakujem
Dav
12.08.09,14:31
Diky moc este 1 otazočka sukromný účet už na podnikatelské pladby využívat nebudem urobila som tak len 3x pretože som musela vyplatiť vopred tovar. Musim ho aj tak nahlásiť? Účet je pisaný na manžela to by nebol problém? Dakujem
Nahlásiť, aby nebol problém. Pri posudzovaní splnenia oznamovacej povinnosti bude podstatné, že účet bol použitý v súvislosti s podnikaním - platba za nákup tovaru.
Pri posudzovaní toho, čí je to účet, sa bude vychádzať z toho, že manželia majú bezpodielové spoluvlastníctvo ( kým nie je zrušené súdom) a z tohto dôvodu môže manželka disponovať s účtom manžela.
Výpis z účtu bude súčasťou účtovných písomností, či všetky výpisy z účtu za rok 2009, alebo len tento jeden, ako aj konkrétne zaúčtovanie platby za tovar posúdi účtovníčka. Záleží aj od toho, či bola faktúra vystavená na Tvoje meno, či už na firmu, či k platbe došlo pred začatím živnosti - tovar, zaplatený z manželovho účtu je výdavok, ovplyvňujúci základ dane. Ide len o to, ako to správne zaúčtovať v súlade so zákonom o účtovníctve.
duduka
15.08.09,08:40
Tak ďakujem este raz velmi ste ma sice nepotesili,ale radsej si to dam do poriadku.Moja chyba mala som sa informovat skôr.Dakujem,pekny den