bpetra
11.08.09,18:06
Dobry den vsetkym, rada by som sa opytala na par veci, ktore mi nie su uplne jasne:
od 1.9 by som chcela pracovat na zivnost. Ake su moje povinnosti?
1.Je vhodne si zriadit podn.ucet, ked na ucet budem dostavat iba mzdu za vykonanu pracu ? /vydavky suvisiace so zivnostou mat nebudem - teda okrem odvodov/.
2.Zivnost si vybavim na ZU a on oboznami s touto skutocnostou DU aj ZP?
4. ICO mi DU prideli automaticky a posle alebo tam musim ist osobne? do akeho datumu od vydania zivnosti?
3.Ak chcem platit odvody do SP dobrovolne, mozem si zvolit iba urcite odvody, myslim tym bez dochodk.post.?
4. Mozem si vysku tychto odvodov urcit podla poslednej vyplatnej pasky ( ak by som teda pri praci na zivnost zarabala priblizne rovnako ako ked som bola zamestnana na TPP)?
5. Co vsetko budem musiet zdokladovat pri rocnom zuctovani date a RZZP?
Pripadne, ak mate nejake dolezite info, s ktorym je nutne oboznamit sa pri zivnosti, pripadne mi pomoze, budem vdacna. Zivosti sa dost obavam ... ale som nutena si ju zalozit. Dakujem :)
Xanti
11.08.09,16:17
Dobry den vsetkym, rada by som sa opytala na par veci, ktore mi nie su uplne jasne:
od 1.9 by som chcela pracovat na zivnost. Ake su moje povinnosti?
1.Je vhodne si zriadit podn.ucet, ked na ucet budem dostavat iba mzdu za vykonanu pracu ? /vydavky suvisiace so zivnostou mat nebudem - teda okrem odvodov/. nie je to nutné, stačí osobný
2.Zivnost si vybavim na ZU a on oboznami s touto skutocnostou DU aj ZP? áno, ak zaškrtneš túto možnosť na žiadosti o živnosť
4. ICO mi DU prideli automaticky a posle alebo tam musim ist osobne? do akeho datumu od vydania zivnosti? ičo ti pridelí živnostenský úrad, daňový úrad ti pridelí DIČ
3.Ak chcem platit odvody do SP dobrovolne, mozem si zvolit iba urcite odvody, myslim tym bez dochodk.post.? áno môžeš si zvoliť, čo budeš platiť
4. Mozem si vysku tychto odvodov urcit podla poslednej vyplatnej pasky ( ak by som teda pri praci na zivnost zarabala priblizne rovnako ako ked som bola zamestnana na TPP)? akúkoľvek výšku vymeriavacieho základu medzi minimom a maximom, min. 295,50 eur a max. čosi vyše 1084 eur
5. Co vsetko budem musiet zdokladovat pri rocnom zuctovani date a RZZP? na všetko ostatné prídeš časom, treba si viesť evidenciu, a nechávať doklady
Pripadne, ak mate nejake dolezite info, s ktorym je nutne oboznamit sa pri zivnosti, pripadne mi pomoze, budem vdacna. Zivosti sa dost obavam ... nie je to žiadna výhra, ale dá sa to ak niet inej cesty... je to len o zvyku ... ale som nutena si ju zalozit. Dakujem :)odpoved v texte
bpetra
11.08.09,16:53
XANTI, velmi pekne dakujem za promptnu odpoved :-) Este mam jednu otazku, niekde som citala, ze je lepsie radsej rok si neplatit dobrovolne dochodk.poistenie, teda jeho minimum kvoli nejakym bodom a potom na dalsi rok si radsej platit viac. Spravne som to pochopila? Tym padom sa mi vlastne nebude tento rok zaratavat do dochodku? Velmi sa tomu nerozumiem... takze je mozne ze hovorim "hluposti". Aka cca vyska dobrovolnych odvodov do SP by bola idealna pri mzde cca 900 Eur v hrubom v prvom roku prace na zivnost?
Lianka
11.08.09,16:59
petra, pozri tuto temu: http://www.porada.sk/t116822-platit-dobrovolne-do-socpo.html. Prave tu sme sa o tom bavili.
Xanti
11.08.09,17:01
No nemáš začo,
teda fúha z 900 eur odvody. Wau, skoro každý živnostník platí z minima. Viac menej dobrovolné si volíš sama výšku, pri povinných máš to dané príjmom a daňovým priznaním.
No do dôchodku sa Ti rátajú len roky, v ktorých si tieto odvody platíš. Takže naozaj ak prestaneš platiť tak sa Ti nemá čo rátať do dôchodku.
To o tých odvodoch si čítala správne teda ak sú nizke tak znižujú hodnotu dôchodkového bodu, ale to sa týka skôr ludí čo sú pár rokov pred dôchodkom. Ťažko odhadnúť aké odvody z akého VZ sú pre koho vhodné, koľko zvládne platiť. To musíš sama.
Lianka
11.08.09,17:04
Pripadne, ak mate nejake dolezite info, s ktorym je nutne oboznamit sa pri zivnosti, pripadne mi pomoze, budem vdacna. Zivosti sa dost obavam ... ale som nutena si ju zalozit. Dakujem :)

Neviem, ako uvazujes ohladom vedenia uctovnictva, danove priznanie a pod. Ale ak nie si v tejto problematike sama zbehla, odporucam najst si sikovnu uctovnicku, ktora bude vediet individualne posudit tvoju situaciu a najst optimalne riesenie (§ je klukaty). :)

Nezaskodi precitat si napr. http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html, a samozrejme zakony, tykajuce sa tvojho predmetu podnikania.
bpetra
11.08.09,17:30
LIANKA, dakujem :-)pozerala som tvoj profil, robis uctovnicku? Mala by som par otazok, chcela som poslat sukromnu spravu, ale este zial na nu nemam narok, kedze som sa iba dnes zaregistrovala. Mala by som zaujem o sluzby uctovnika do buducna :)
XANTI, dobrovolne odvody sa platia vlastne prvy rok a nasledujuci rok su uz povinne odvody? Ten nasledujuci rok sa mi teda odvody upravia, a na aku vysku sa mi upravia, to mi oznami SP? Chapem to spravne, ze mi odporucas odvody platit prvy rok z minima? Je to takto vyhodne? Ja mam v tom taky chaos :-( DAKUJEM za tuto poradu:-)
Xanti
11.08.09,17:37
XANTI, dobrovolne odvody sa platia vlastne prvy rok a nasledujuci rok su uz povinne odvody? Ten nasledujuci rok sa mi teda odvody upravia, a na aku vysku sa mi upravia, to mi oznami SP? Chapem to spravne, ze mi odporucas odvody platit prvy rok z minima? Je to takto vyhodne? Ja mam v tom taky chaos :-( DAKUJEM za tuto poradu:-) Nie neradím Ti platiť odvody z minima. Len hovorím, že živnostníci to robia. Tento rok teda do 30.6.2010 si zvolíš odvody a ich výšku aké chceš.
Priemernému živnostníkovi ( aj s príjmom 900 eur ) výjdu povinné odvody na úrovni minima. Samozrejme, ak by to aj tebe tak vyšlo platiť povinne z minima. Tak si môžeš aj nadalej platiť dobrovolné odvody zo sumy aká vyhovuje tebe ako doplnok k povinnému poisteniu.
Lianka
11.08.09,17:38
LIANKA, dakujem :-)pozerala som tvoj profil, robis uctovnicku? Mala by som par otazok, chcela som poslat sukromnu spravu, ale este zial na nu nemam narok, kedze som sa iba dnes zaregistrovala. Mala by som zaujem o sluzby uctovnika do buducna :)


No, zial... su tu pre novacikov iste obmedzenia. Ale si velmi mila :). Ja som Poradacka-zavislacka, takze tu budem aj neskor... :rolleyes:

Na Porade najdes vela podnetnych prispevkov a tem, ktore ti pri tvojom podnikani mozu pomoct. Skus najprv pohladat, pravdepodobne to, na co sa chces spytat, uz bolo preberane (tu sa uz preberalo takmer vsetko :)). Ak nenajdes odpovede na svoje otazky, kludne zadaj otazku.

Drzim palce.
bpetra
11.08.09,18:00
dakujem XANTI aj LIANKE za promptne odpovede, hned sa mi zda vsetko o malicko jednoduchsie :-)