austenit
11.08.09,18:16
Dobry den, potreboval by som radu. Kupil som si outdorovu obuv dna 12.11.2007. Prvá reklamácia bola dna 16.4.2008. Bola uznana a chyby boli opravene. Druha reklamacia bola 4.7. 2009 reklamacia nebola uznana, lebo chyby vznikli beznym pouzivanim tovaru. Pochopil by som to keby ze nereklamujem to co mi opravili v prvej reklamacii a navyse mi to tak opravili ze skrz toho nastala dalsia chyba. Prevzatie sa podpisalo ale nesuhlasilo sa s neuznanim reklamacie. Chcem sa Vas opytat a poprosit ako mam dalej postupovat. A kolko to stoji ked si to dam sam posudit.
Dakujem
stonka
11.08.09,17:21
- Ak spotrebiteľ uplatnil reklamáciu počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok všetky náklady znáša predávajúci.
Odborným posúdením je vyjadrenie znalca alebo stanovisko vydané autorizovanou, notifikovanou alebo akreditovanou osobou, alebo stanovisko osoby oprávnenej výrobcom na vykonávanie záručných opráv (autorizovaný servis). Táto osoba je zvyčajne uvedená v záručnom liste, prípadne v reklamačnom poriadku.

- Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie (súdny znalec, autorizovaná osoba, určená osoba). Ak bude odborný posudok v prospech spotrebiteľa, môže reklamáciu uplatniť znova; znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť. Náklady odborného posúdenia ako aj všetky ostatné súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace náklady.

zdroj http://www.porada.sk/1111012-post3.html
austenit
11.08.09,18:02
a kde najdem zoznam odbornych institucii ktore posudia tovar? Na rozhodnuti je jedna institucia ale su aj ine?
Dakujem za odpovede
Watson
11.08.09,18:26
a kde najdem zoznam odbornych institucii ktore posudia tovar? Na rozhodnuti je jedna institucia ale su aj ine?
Dakujem za odpovede

Odborný posudok na obuv pre spotrebiteľov robia tu:

http://www.vipotest.sk/


A pokiaľ ti zamietli reklamáciu, tak mali postupovať tak ako im ukladá § 18 ods. 7 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa

(7) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova; počas vykonávania odborného posúdenia záručná doba neplynie. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť.
austenit
11.08.09,18:55
cize ak som to spravne pochopil. Ja ked si teraz poslem tovar do Partizanskeho tak si mozem nasledne uplatnit od predajcu obuvi postovne a poplatok za uskutocnenie posudku? Aj napriek tomu ze to bude v neprospech mna?
stonka
11.08.09,18:55
a kde najdem zoznam odbornych institucii ktore posudia tovar? Na rozhodnuti je jedna institucia ale su aj ine?
Dakujem za odpovede
Na stránke Ministerstva spravodlivosti SR je uverejnený zoznam súd. znalcov. Odbor- koža, kožušiny a obuv, daj len vyhľadanie.
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_reg/jaspiw_maxi_regz_fr0.htm
stonka
11.08.09,19:22
V tom zákone č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa je uvedené "osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia"
Takže ak máš v posudku skušobňu v Partizánskom, tak podľa znenia zákona by ti nový znalecký posudok mal zaplatiť predávajúci. Ale asi tam máš uvedeného toho istého znalca, ktorý ho vystavil. V tom prípade budeš mať posudok zrejme staro-nový.
austenit
11.08.09,19:29
no ja tam nemam napisane kde to oni davali posudzovat. Je tam len pisane odporucany znalca VIPOTEST s r.o.
A myslite ze je mozne aj osobne to tam zaniest na posudenie a povedat im kde je problem? Samozrejme ze by som to mal aj napisane na papiery.
Watson
11.08.09,19:58
no ja tam nemam napisane kde to oni davali posudzovat. Je tam len pisane odporucany znalca VIPOTEST s r.o.
A myslite ze je mozne aj osobne to tam zaniest na posudenie a povedat im kde je problem? Samozrejme ze by som to mal aj napisane na papiery.

Však choď na stránku www.vipotest.sk tam máš popísané všetko - postup, čo treba priložiť, cenník, formulár žiadosti na stiahnutie atď. Pokiaľ viem, oni to robia iba cez poštu, osobne sa tam nedá ísť a vybavovať. Odborný posudok hradíš ty a ak bude v tvoj prospech, tak ti je to povinný preplatiť predávajúci, spolu s preukázateľne vynaloženými nevyhnutnými nákladmi, vrátane uznania reklamácie. Ak si presvedčený, že sa jedná o vadu, ktorú si nespôsobil nesprávnym používaním alebo poškodením, ale že ide o výrobnú vadu alebo nekvalitný materiál, tak ti iné neostáva iba dať si urobiť vlastný odborný posudok.
bbbbb
18.11.09,10:29
Dobrý deň! Prosím o radu. Reklamovali sme hadičku na WC, ktorá sa po niekoľkých dňoch vytrhla. Vytopili sme susedov a vznikla veľká škoda. Výrobca nám reklamáciu do 12 mesiacov zamietol s vyjadrením, že sme mu neposlali malý ulomený kúsok hadice, ktorý sa nám nepodarilo nájsť. Požiadali sme o prešetrenie štátnu obchodnú inšpekciu. Vybavili, že konečne po roku nám dal predajca vyjadrenie, že reklamáciu neuznáva. K tomu, či bolo zamietnutie oprávnené sa nevyjadrujú. Hadičku nám predajca nevrátil, aby sme mohli požiadať o posúdenie niekoho iného. Prosím o radu, kde by sa dalo ešte obrátiť. ďakujem.