vavjaj
11.08.09,23:01
Prosim vas, aky denny VZ budem mat, ked som dnp od 27.7.2009, od 3-12.8.2009 som ocr a od 13.8.2009 som odhlasena z dnp. mesacny vz som mala 300 eur, ale vsade pisu, ze budem mat len denny pravdepodobny vymeriavaci zaklad, okrem tohto :/ pisane cervenym /Dakujem. Jana
Výpočet dávky a jej vyplatenie

Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné prvým dňom potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi, t.j. keby sa náhodou osobe, za ktorú sa žiada ošetrovné, zmenila diagnóza počas desiatich dní, stále sa jedná o jeden a ten istý nárok na ošetrovné.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je:
- kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské. Ak je poistenec poistený od roku 2008, v roku 2009 sa bude jeho denný vymeriavací základ určovať z vymeriavacieho základu za rok 2008
- obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť / potreba ošetrovania člena rodiny / potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť / potreba ošetrovania člena rodiny / potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské. Napríklad, ak je nemocensky poistený od januára 2009 a nárok vznikne v máji 2009 (poistenie trvalo už pred mesiacom, v ktorom vznikol nárok), denný vymeriavací základ sa bude počítať nasledovne:

počet mesiacov v roku 2009 x mesačný vymeriavací základ
počet dní poistenia v období od januára do mája 2009
- obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské. Napríklad, ak je poistenec nemocensky poistený od 1. mája 2009 a nárok mu vznikne 15. mája 2009 (poistenie trvá len od mesiaca, kedy vznikne nárok), denný vymeriavací základ sa vypočíta nasledovne:


mesačný vymeriavací základ / 31 dní v máji x 14 dní

Ošetrovné sa poskytuje za dni (kalendárne). Výška ošetrovného je 55 % denného vymeriavacieho základu
nesca
12.08.09,06:20
Už len prečítať to je problém..na môj vkus zložité.Čo je dpn? Dočasná práceneschopnosť DPN ? Ak áno,ako môžeš mať PN aj OČr naraz ? Ak si robila aj pred 1.1.2009 a na PN si nastúpila toho 27.7,tak DVZ sa počíta z predchádzajúceho roka.Ak si nastúpila po 1.1.09, tak DVZ budú počítať od januára do 27.7. Ak si nastúpila do práce až toho 27.7., tak rozhodujúce obdobie bude od toho dňa po 3.8. Pravdepodobný VZ by sa počítal,ak by si nastúpila do práce a hneĎ sa aj hodila na maródku.
Nie som Coperfield aby som ti povedala, aký bude,neviem aký si mala vymeriavací základ a koľko dní si odrobila.Veľmi rozsiahla, ale nič nehovoriaca otázka.Ale ak máš v práci mzdárku,tá by ti mala povedať aj presnú sumu,koľko dostaneš peňazí.Ak ju poprosíš,nie je zas taký strašný problém to vypočítať, ak máš z čoho výsť.:)
veronikasad
12.08.09,06:23
Zrejme prehodené písmenká - nie dpn, ale dnp = dobrovolné nemocenské poistenie.
Pri nemocenskom počas prvých 26 týždňov je nemocenské vyplácané z min. vymer.základu. Či to platí aj pri ošetrovnom - neviem.