dolfort
12.08.09,00:07
Chcel by som sa opýtať majiteľov krbových kachlí, či pri inštalácii kachlí riešili aj nejaký špeciálny prívod vzduchu pre spaľovanie.
Zvykne sa to robiť pri krbových vložkách, tam je však konštrukcia úplne iná a neviem si predstaviť ako by sa to dalo poriešiť pri kachliach. Mám starosť či kachle budú dobre spaľovať, aby som náhodou nemusel otvárať okná žeby mali dosť ľuftu...
220870
12.08.09,03:35
Ak máte napríklad digestor alebo iný odvetrávač vyvedený von tak sa to vyrieši samo.
kero64
12.08.09,04:29
S krbovými kachlami je to ako s klasickými. Nasávajú vzduch z interiéru. A ak by tam aj nebol digestor, žiadny dom, či byt nieje hermeticky uzavretý. Cez deň sa stále chodí von alebo dnu. Vzduch cirkuluje a ak by bol strach čo v noci, stačí niekde v chodbe nechať mikrovetranie a všetko by malo byť o.k. Teda v prípade, že na oknách je.
dolfort
12.08.09,04:30
Ak máte napríklad digestor alebo iný odvetrávač vyvedený von tak sa to vyrieši samo.

práve že nič také...
dolfort
12.08.09,04:47
S krbovými kachlami je to ako s klasickými. Nasávajú vzduch z interiéru. A ak by tam aj nebol digestor, žiadny dom, či byt nieje hermeticky uzavretý. Cez deň sa stále chodí von alebo dnu. Vzduch cirkuluje a ak by bol strach čo v noci, stačí niekde v chodbe nechať mikrovetranie a všetko by malo byť o.k. Teda v prípade, že na oknách je.

Hm, čiže neni to nejaký existenčný problém typu že keď mám v dome nahajcované a dakto otvorí dvere tak urobí zvuk ako keď otvoríš plechovku piva a človeka pred dverami vsaje dovnútra :D - malo by teda postačiť mikrovetranie na oknách hej?
kero64
12.08.09,05:01
malo by teda postačiť mikrovetranie na oknách hej?

Určite ano. Ja mám na chalupe krb a nie kachle, ale nemám žiadne nasávanie z vonku. Teda zatiaľ. Bol som tam v zime niekoľko dní a absolútna pohoda. Stačilo, keď, som šiel cez deň párkrát na drevo a bolo vyvetrané. A v noci som ani to mikrovetranie nemal otvorené, hoci ho na oknách mám.. Ako hovorím, dom nieje konzerva a vzduch si medzierku nájde. A to mikrovetranie určite stačí. Možno by sa to dalo vypočítať, podľa spotreby vzduchu, objemu priestoru atď. Ale pozrime sa do minulosti. Než otec urobil ústredné kúrenie, skoro v každej miestnosti boli kachle už či na uhlie, drevo ba kúrili sme aj naftou. Nemali sme žiadne mikrovetranie a bolo super. Dokonca ani tu naftu nebolo cítiť. Ako som už písal, cez deň sa stále behá a tu noc to na jedny kachle vydrží aj bez vetrania. No a ráno sa aj tak chvíľu vetrá, tak žiadny strach.
kero64
12.08.09,05:05
Hm, čiže neni to nejaký existenčný problém typu že keď mám v dome nahajcované a dakto otvorí dvere tak urobí zvuk ako keď otvoríš plechovku piva a človeka pred dverami vsaje dovnútra :D - malo by teda postačiť mikrovetranie na oknách hej?
A k tomu strachu o vcucnutie človeka, moja rada je, keď budeš v zime kúriť a niekto ti zazvoní, vypni vysávač. A je po probléme.:D:D:D
invest
12.08.09,05:32
Môžem do toho istého komína dať krbové kachle, kde mám z druhej strany /druhá izba/ vložené obyčajné staré kachle na varenie???
kero64
12.08.09,05:54
Môžem do toho istého komína dať krbové kachle, kde mám z druhej strany /druhá izba/ vložené obyčajné staré kachle na varenie???
Nie, myslím že sa to neodporúča pre falošný ťah komína. Krb alebo aj krbové kachle by mali mať samostatný komín.
dolfort
12.08.09,06:03
Poraďáci dik za rady!
invest
12.08.09,06:48
Ďakujem
robin78
12.08.09,07:31
Ja som sa tiez tymto problemom zaoberal davnejsie, niektore kachle maju moznost pripojenia externeho privodu vzduchu. Ak mas nahodou este suteren pod kachlami, tak to prakticky nie je problem napojit. Ale ako som sa aj informoval, tak, ze pre kachle to nie je nutne, skor pre krbove vlozky. Takze som nakoniec upustil od externeho privodu vzduchu.
220870
12.08.09,17:27
S krbovými kachlami je to ako s klasickými. Nasávajú vzduch z interiéru. A ak by tam aj nebol digestor, žiadny dom, či byt nieje hermeticky uzavretý. Cez deň sa stále chodí von alebo dnu. Vzduch cirkuluje a ak by bol strach čo v noci, stačí niekde v chodbe nechať mikrovetranie a všetko by malo byť o.k. Teda v prípade, že na oknách je.
Nieje celkom pravda že vzduch sa prevetrá len otváraním dverí.Krbové kachle mám tiež a ako na potvoru pomerne blízko vchodových dverí.Pri tlakových nížach bol problém, keď niekto otvoril dvere tak nasalo dym z kachiel do interiéru.Vyriešil som to práve tým digestorom.Aj toto riešenie má svoj nedostatok.Keď sa kúri v kachliach a chcete pustiť digestor tak sa musí otvoriť ventilačka na okne inak ťah digestora je silnejší ako ťah komína .
dolfort
15.08.09,04:02
Nieje celkom pravda že vzduch sa prevetrá len otváraním dverí.Krbové kachle mám tiež a ako na potvoru pomerne blízko vchodových dverí.Pri tlakových nížach bol problém, keď niekto otvoril dvere tak nasalo dym z kachiel do interiéru.Vyriešil som to práve tým digestorom.Aj toto riešenie má svoj nedostatok.Keď sa kúri v kachliach a chcete pustiť digestor tak sa musí otvoriť ventilačka na okne inak ťah digestora je silnejší ako ťah komína .

nedajú sa potom ešte hľadať cesty ako zvýšiť ťah komína, aby to nebilo dym dovnútra pri takýchto situáciách?
kua tieto veci to je čistý science.
Galko Miroslav
15.08.09,20:17
Môžem do toho istého komína dať krbové kachle, kde mám z druhej strany /druhá izba/ vložené obyčajné staré kachle na varenie???
zodpovedne z praxe môžem prehlásiť, že môžu byť na jeden komín dvoje krbovice, podmienka je výškový rozdiel medzi napojením jednotlivých dymovodov aspoň 1m a hlavne dobrý ťah komína.. to znamená dostatočná dĺžka a prierez komína..