dara
12.08.09,08:06
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, FO podníka na základe ŽO, tento rok si však založila sro a stala sa štvrťročným platcom dph.

Nakoľko v sro nemá zatiaľ žiadne náklady, iba príjem FO chce preradiť majetok atď z FO na SRO.

Prosím Vás ako sa má postupovať?

Jednalo by sa o vozidlo, aby mohol uplatnovať DPH z PHM, nakoľko ako FO nie je platca DPH.

Faktúry za telefón atď.

A ešte sa chcem spýtať, keď konateľ pracuje doma a má tam zriadenú kanceláriu, v akej výške alebo pomere je možné spolupodielať sa na výške nákladov t.j. akú výšku mu možno uplatniť v nákladoch ako platbu z energií, nájmu a podobne. Kedysi som v EPI čítala 30%, ak máte niekto s týmto skúsenosti, každej cennej rade sa poteším.

Hladala som podobné príspevky a nenašla som.

Ďakujem moc.
dara
12.08.09,07:03
posúvam si
Lianka
12.08.09,08:37
dara
12.08.09,13:27
Ja som pozerala, ale zväčša sú to príspevky kedy prechádza FO na SRO. Moj prípad je, že FO ostáva zachovaná, iba niektoré veci z majetku chce previesť na SRO aby mohla uplatňovať dph a podobne. Vždy si predtým pozerám či sú už také témy založené a prešla som si všetky.
jamis
12.08.09,13:30
Ja som pozerala, ale zväčša sú to príspevky kedy prechádza FO na SRO. Moj prípad je, že FO ostáva zachovaná, iba niektoré veci z majetku chce previesť na SRO aby mohla uplatňovať dph a podobne. Vždy si predtým pozerám či sú už také témy založené a prešla som si všetky.
V krátkosti - treba predať majetok FO-živnostníka firme xxx s.r.o.
Lianka
12.08.09,15:16
V krátkosti - treba predať majetok FO-živnostníka firme xxx s.r.o.

V tom spociva aj pointa v tych linkoch. Nemusis zrusit zivnost, ak nechces. Podstatne je, ze cinnost prechadza na s. r. o., a teda majetok, ktory vyuzivala SZCO, bude teraz vyuzivat s. r. o.

Este doplnim: Ak SZCO nie je platitelom DPH, majetok fakturuje bez DPH, t. j. s. r. o. si nebude moct odpocitat majetok z takto nabodudnuteho tovaru.

Co sa tyka faktur za telefon, treba vybavit prepis na pobocke prevadzkovatela telefonnej siete, nie je s prepisom problem.
Mária.K.
12.08.09,15:36
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, FO podníka na základe ŽO, tento rok si však založila sro a stala sa štvrťročným platcom dph.

Nakoľko v sro nemá zatiaľ žiadne náklady, iba príjem FO chce preradiť majetok atď z FO na SRO.

Prosím Vás ako sa má postupovať?

Jednalo by sa o vozidlo, aby mohol uplatnovať DPH z PHM, nakoľko ako FO nie je platca DPH.

Faktúry za telefón atď.

A ešte sa chcem spýtať, keď konateľ pracuje doma a má tam zriadenú kanceláriu, v akej výške alebo pomere je možné spolupodielať sa na výške nákladov t.j. akú výšku mu možno uplatniť v nákladoch ako platbu z energií, nájmu a podobne. Kedysi som v EPI čítala 30%, ak máte niekto s týmto skúsenosti, každej cennej rade sa poteším.

Hladala som podobné príspevky a nenašla som.

Ďakujem moc.
Podľa toho, čo tu píšeš, s.r.o. náklady má, len sa nesprávne uplatňujú u fyzickej osoby. Je potrebné to riešiť aj z tohto dôvodu.
dara
13.08.09,06:40
V tom spociva aj pointa v tych linkoch. Nemusis zrusit zivnost, ak nechces. Podstatne je, ze cinnost prechadza na s. r. o., a teda majetok, ktory vyuzivala SZCO, bude teraz vyuzivat s. r. o.

Este doplnim: Ak SZCO nie je platitelom DPH, majetok fakturuje bez DPH, t. j. s. r. o. si nebude moct odpocitat majetok z takto nabodudnuteho tovaru.

Co sa tyka faktur za telefon, treba vybavit prepis na pobocke prevadzkovatela telefonnej siete, nie je s prepisom problem.

Faktúry už sme zažiadali na prepis na s.r.o. , čo sa týka vozidla nechápem presne čo si vyššie písala, aký majetok si nebude môcť odpísať ?

Beriem tak, že keď FO nie je platcom DPH tovar odpredá za zostatokovú cenu (ak nie je doodpisovaný) toto bude pre FO ako príjem OVZD a v s.r.o. to bude náklad. Ale náklady na PHM si bude uplatňovať už s.r.o. a prirodzene aj odpočítavať dph, nie?
dara
13.08.09,06:43
Podľa toho, čo tu píšeš, s.r.o. náklady má, len sa nesprávne uplatňujú u fyzickej osoby. Je potrebné to riešiť aj z tohto dôvodu.


náklady sro teraz nemá, FO mala živnosť dlhší čas, tento rok založila aj sro lebo si to vyžadovali určité okolnosti, stala sa štvrťročným platcom dph, a tak je prirodzené, že určité faktúry, majetok chce previesť do s.r.o. aby potom mohla uplatnovať dph, nakoľko by bola škoda, keď by vozidlo bolo napríklad u FO a tá nakoľko nie je platcom DPH by si ani DPH nemohla uplatnovať.

Preto je potrebné aby niektorí majetok prešiel na sro.
bea
13.08.09,07:13
Len pozor pri tom na § 59a Obchodného zákonníka:

59a

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú na spoločnosť s ručením obmedzeným a na akciovú spoločnosť.

(6) Ustanovenie § 59b sa primerane použije aj na stanovenie alebo určenie hodnoty predmetu zmluvy podľa odseku 1.
dara
13.08.09,08:10
Len pozor pri tom na § 59a Obchodného zákonníka:

59a

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú na spoločnosť s ručením obmedzeným a na akciovú spoločnosť.

(6) Ustanovenie § 59b sa primerane použije aj na stanovenie alebo určenie hodnoty predmetu zmluvy podľa odseku 1.

to znamená, žak by majetok odpredala FO do sro za viac ako 20000 tak už musí mať toto podložené aj znaleckým pousdkom?
dara
13.08.09,10:10
posúvam si
bea
13.08.09,11:14
Tak nám povedal právnik, keď sme o takej možnosti uvažovali.
dara
14.08.09,09:22
to znamená, že ste prizvali k tomu znalca? no ja neviem, zdá sa mi to zvláštne, nikto nemal taký prípad? prosím o radu skúsenejších, lebo by som to rada nejako poriešila
dara
17.08.09,07:42
prosím Vás má ešte niekto s týmto skúsenosti?
dara
17.08.09,10:37
posúvam
Lianka
17.08.09,10:41
Skusenost mam taku, ako je uvedene vo vyssie citovanom zakone.

Ja som vsak uctovnicka a nie konatel, ani spolocnik tej firmy. Spolocnik mi nepredlozil ziaden znalecky posudok, len kupnopredajnu zmluvu, tak pre mna bola uctovnym podkladom ta zmluva. Avsak uctovanie sa deje na zaklade zakona o uctovnictve a vyssie citovany vynatok je z Obchodneho zakonnika.

Sledujem tuto temu a vidim, ze ti nikto neodpovedal. Neviem, aku odpoved cakas, ale podla mna je to v tom paragrafe uvedene jasne.
Mária.K.
17.08.09,11:13
prosím Vás má ešte niekto s týmto skúsenosti?
Súhlasím s názorom Lianky. Akú odpoveď očakávaš? Chceš, že ti niekto odpovie, že nemusíte dodržiavať zákon? A ak aj niekto nepostupoval v súlade so zákonom - je to tak ako v každej inej oblasti. Môže prísť kontrola, alebo nemusí. A ak kontrola príde, môže sa tomu venovať, alebo nemusí. Dôsledky bude znášať ten, kto porušil zákon.
JM1968
17.08.09,11:35
prosím Vás má ešte niekto s týmto skúsenosti?
Zdravím, ja som robila niečo podobné, ale nie s kúpnopredajnou zmluvou medzi FO a SRO, lebo FO tiež nezanikla. Vystavovala som odberat.faktúry za materiál, samozrejme ako spriaznenej osobe, vždy len na ten materiál, ktorý konkrétne potrebovala SRO na opravy(servis áut). Počítač som predala za tú istú cenu SRO ako ho FO kúpila v tom istom roku.
dara
17.08.09,12:10
nečakám a ani nemienim robiť mimo zákon, nemusíte sa do mňa navážať.

očakávam, koretné reakcie a rady ako ste to riešili. Neviem prečo, ale mám poslednú dobu pocit, že ak sa človek opýta tak hne´d dostane na porade po frňáku, všímam si to vo viacerých diskusiách kde sa ani nepripájam, ale niekedy mám sto chutí.

nie každý vie všetko a ja sa držím toho radšej 5 krát preverím ako mám zle urobiť.
dara
17.08.09,12:13
Zdravím, ja som robila niečo podobné, ale nie s kúpnopredajnou zmluvou medzi FO a SRO, lebo FO tiež nezanikla. Vystavovala som odberat.faktúry za materiál, samozrejme ako spriaznenej osobe, vždy len na ten materiál, ktorý konkrétne potrebovala SRO na opravy(servis áut). Počítač som predala za tú istú cenu SRO ako ho FO kúpila v tom istom roku.

Rozumiem tomu tak, že namiesto kúpno predajnej zmluvy si vystavila OF FO a v sro to bola dodávateľská a tou si akože majetok previedla?

Neviem si s tým rady. Kedysi napríklad, keď sme predávali majetok inému podnikateľovi, nakoľko iná FO prestala prevádzkovať jednu zo svojich činností, tak majetok, ktorý tam v danej prevádzke bol sme tiež fakturovali inej FO a v zostatkových cenách (ak neboli odpísané).

Teraz neviem či by to bolo možné urobiť aj takuto formou, potrebujem to vedieť, nakoľko je štvrťročný platca a aspoň za PHM by si mohol daň odpočítať. A prosím, kľudne sa do mňa navážajte.
JM1968
17.08.09,12:38
Rozumiem tomu tak, že namiesto kúpno predajnej zmluvy si vystavila OF FO a v sro to bola dodávateľská a tou si akože majetok previedla? ÁNO, ALE V PREDAJ.CENÁCH. A BOL TO MATERIÁL/TOVAR ZO SKLADU.

Neviem si s tým rady. Kedysi napríklad, keď sme predávali majetok inému podnikateľovi, nakoľko iná FO prestala prevádzkovať jednu zo svojich činností, tak majetok, ktorý tam v danej prevádzke bol sme tiež fakturovali inej FO a v zostatkových cenách (ak neboli odpísané). TO ASI NEBOLA SPRIAZNENÁ OSOBA.

Teraz neviem či by to bolo možné urobiť aj takuto formou, potrebujem to vedieť, nakoľko je štvrťročný platca a aspoň za PHM by si mohol daň odpočítať. A prosím, kľudne sa do mňa navážajte.TO BY SOM NERADA:)[B]
:Odpovede v texte, ja som to poriešila takto. Dúfam, že sa teraz nedozviem, že je to zle.
dara
17.08.09,13:04
[B]
:Odpovede v texte, ja som to poriešila takto. Dúfam, že sa teraz nedozviem, že je to zle.

no spriaznená osoba to veru nebola:), ďakujem aj za takúto reakciu.

Asi musím stále pátrať ešte po podobnej téme.
Mária.K.
17.08.09,13:42
nečakám a ani nemienim robiť mimo zákon, nemusíte sa do mňa navážať.

očakávam, koretné reakcie a rady ako ste to riešili. Neviem prečo, ale mám poslednú dobu pocit, že ak sa človek opýta tak hne´d dostane na porade po frňáku, všímam si to vo viacerých diskusiách kde sa ani nepripájam, ale niekedy mám sto chutí.

nie každý vie všetko a ja sa držím toho radšej 5 krát preverím ako mám zle urobiť.
Dara, ak si ako "navážanie sa do teba" pochopila moju reakciu v príspevku č. 18, tak sa ospravedlňujem, ale vôbec som to nemyslela v zlom. Môj názor je, že relevantnú odpoveď, na čo si pri prevode majetku dať pozor, si už dostala. V príspevku č. 10 máš citovaný aj príslušný paragraf z hľadiska Obchodného zákonníka.Ty sama musíš vedieť, či sa práve na vás ustanovenie zákona citované v príspevku č. 10 vzťahuje, alebo nie a či by ste mali podľa neho postupovať. Diskutujúci naznačili, že obdobné prípady riešili s právnikom (čím je náležite naznačené, že sa nejedná o banálnu záležitosť). Z tvojich otázok nie sú jasné žiadne detaily, z ktorých by bolo možné situáciu jednoznačnejšie posúdiť. Každý prípad je iný a nemusí byť identický s tým vašim. Ja som ti chcela len povedať, že vždy má firma na výber - konať v súlade, alebo v rozpore so zákonom, ale aby bolo možné objektívne posúdiť zákonnosť postupu, potrebné je situáciu poznať detailnejšie a pozrieť sa na ňu z právnej, daňovej aj účtovnej stránky. Zároveň som ti napísala, že ak nebudete postupovať v súlade so zákonom, následky nebudú niesť diskutujúci, ale firma, pre ktorú účtuješ. Viem, že každý chce najradšej dostať takú odpoveď, aká mu vyhovuje, ale nie vždy je to bohužiaľ možné.
Lianka
17.08.09,14:39
dara, pozri aj tu, najma posledne prispevky: http://www.porada.sk/t115524-p5-auto-v-podnikani.html.
dara
18.08.09,06:21
dara, pozri aj tu, najma posledne prispevky: http://www.porada.sk/t115524-p5-auto-v-podnikani.html.

lianka, ďakujem Ti pekne. pozriem
dara
18.08.09,06:24
Dara, ak si ako "navážanie sa do teba" pochopila moju reakciu v príspevku č. 18, tak sa ospravedlňujem, ale vôbec som to nemyslela v zlom. Môj názor je, že relevantnú odpoveď, na čo si pri prevode majetku dať pozor, si už dostala. V príspevku č. 10 máš citovaný aj príslušný paragraf z hľadiska Obchodného zákonníka.Ty sama musíš vedieť, či sa práve na vás ustanovenie zákona citované v príspevku č. 10 vzťahuje, alebo nie a či by ste mali podľa neho postupovať. Diskutujúci naznačili, že obdobné prípady riešili s právnikom (čím je náležite naznačené, že sa nejedná o banálnu záležitosť). Z tvojich otázok nie sú jasné žiadne detaily, z ktorých by bolo možné situáciu jednoznačnejšie posúdiť. Každý prípad je iný a nemusí byť identický s tým vašim. Ja som ti chcela len povedať, že vždy má firma na výber - konať v súlade, alebo v rozpore so zákonom, ale aby bolo možné objektívne posúdiť zákonnosť postupu, potrebné je situáciu poznať detailnejšie a pozrieť sa na ňu z právnej, daňovej aj účtovnej stránky. Zároveň som ti napísala, že ak nebudete postupovať v súlade so zákonom, následky nebudú niesť diskutujúci, ale firma, pre ktorú účtuješ. Viem, že každý chce najradšej dostať takú odpoveď, aká mu vyhovuje, ale nie vždy je to bohužiaľ možné.

no vzala som to tak, priznávam sa, ale všeobecne už dlhšie pozorujem, že porada nie je čo bývala, nakoľko ak sa niekto opýta hneď sa na neho niekto osopí, to neber osobne, všímam si to ako píšem už dlhšie. Nemám záujem robiť nezákonne, ani čakať na potvrdenie nejakej konkrétnej odpovede, mám záujem o viac názorov na danú problematiku, pretože viac ľudí viac názorov, aby človek mal akú takú predstavu