juulyy
12.08.09,08:35
co znamena ze od 01.7.2009 mame preukazovat vyvoz tovaru pre ucely dph elektronickou komunikaciu s colnou spravou? su tam nejake novinky..neviem sa na ich stranke nieco konkretne docitat.. Vsetko je take nejednosznacne a nerozumiem tomu
Viete niekto poradit?
20lucka201
12.08.09,06:38
elektronicky treba podávať hlásenia nad určitý limit,nie?
juulyy
14.08.09,04:35
uz som to zistila..ide o vyvoz mimo krajiny EU..tiez to mohli v clanku tak napisat..
cloves sa len splasi
ErikaDP
14.08.09,05:03
uz som to zistila..ide o vyvoz mimo krajiny EU..tiez to mohli v clanku tak napisat..
cloves sa len splasi
U nás to visi to aj na nastenke Danoveho uradu, tak sa klienti tiež splašili.

Dufam že som dobre pochopila, že intrakomunitárnych dodaní do EU ( to nie je vývoz) sa to netýka a INTRASTAT zasielame po strarom ?
juulyy
14.08.09,07:12
myslim ze ano.. som volala na colnicu.. povedal.ze s to tyka len vyvozu mimo EU..
ErikaDP
14.08.09,07:15
myslim ze ano.. som volala na colnicu.. povedal.ze s to tyka len vyvozu mimo EU..
Ďakujem za reakciu
u.erika
14.08.09,19:48
týka sa to dokladov JCD, pre firmy, ktorý vyvážajú tovar do tretieho štátu.Doklady musia poslať elektronický na CÚ pred opusteným tovaru krajiny EU. Na stránke colnej správy je o tom písané v sekcii EORI. Na úvodnej stránke www.colnasprava.sk vpravo prvý štvorček.
demosvk
27.08.09,09:01
Zdravim,

prosim o radu.
Dovazame material z CH ale nic nevyvazame mimo EU(predavame len do HU a CZ). musime poziadat o EORI?
pretoze raz citam ze to maju mat vsetky subjekty, potom zas len ze tie ktore vyvazaju mimo EU ...

dakujem za pomoc
karpis
27.08.09,10:39
Ano mne na colnici povedali aj keď dovážame musíme mať pridelené EORI
liba2
27.08.09,12:43
Zdravim,

prosim o radu.
Dovazame material z CH ale nic nevyvazame mimo EU(predavame len do HU a CZ). musime poziadat o EORI?
pretoze
raz citam ze to maju mat vsetky subjekty,
potom zas len ze tie ktore vyvazaju mimo EU ...

dakujem za pomocpriznám sa dobrovoľne, že ani ja v tomto nemám vôbec jasno, pritom stránku colnej správy som čítala viackrát....

uvítala by som viac názorov - ako to teda správne je ?
prípadne aj odkaz na konkrétne ustanovenie právneho predpisu.
Aljok
28.08.09,05:47
priznám sa dobrovoľne, že ani ja v tomto nemám vôbec jasno, pritom stránku colnej správy som čítala viackrát....

uvítala by som viac názorov - ako to teda správne je ?
prípadne aj odkaz na konkrétne ustanovenie právneho predpisu.

Vybrala som z priloženého materiálu:

1.1. Kto si bude musieť zaregistrovať číslo EORI?

1.1.1. Hospodárske subjekty so sídlom na colnom území Spoločenstva

V článku 1 ods. 12 VUCK sa uvádza, že „hospodársky subjekt znamená: osobu, ktorá sa v rámci svojej podnikateľskej činnosti zaoberá činnosťami, na ktoré sa vzťahujú colné právne predpisy.“

Podľa článku 4 ods. 1 CK „osoba“ znamená:
— fyzickú osobu,
— právnickú osobu,
— pokiaľ to umožňujú platné predpisy, združenie osôb uznávaných ako osoby, ktoré majú spôsobilosť vykonávať právne úkony, chýba im však právne postavenie právnickej osoby.

Vo vnútroštátnych právnych predpisoch každého členského štátu je vymedzené, kto sa považuje za fyzickú osobu, právnickú osobu alebo združenie osôb uznávaných ako osoby, ktoré majú spôsobilosť vykonávať právne úkony, chýba im však právne postavenie právnickej osoby.
Príklady právnych foriem subjektov, ktoré sú v súlade s vnútroštátnym právom členských štátov právnickými osobami alebo združeniami osôb uznávaných ako osoby, ktoré majú spôsobilosť vykonávať právne úkony, avšak chýba im právne postavenie právnickej osoby, sa uvádzajú v prílohe I k tomuto dokumentu.
Subjekty, ktoré sú právnickými osobami alebo ktoré majú spôsobilosť vykonávať právne úkony, avšak chýba im právne postavenie právnickej osoby, A v rámci svojej podnikateľskej činnosti sa zaoberajú činnosťami, na ktoré sa vzťahujú colné právne predpisy, musia mať pridelené číslo EORI. Každý subjekt môže mať len jedno číslo EORI, ktoré sa podľa požiadaviek používa pri každej komunikácii s akýmikoľvek colnými orgánmi Spoločenstva.

V dôsledku toho dodávateľ so sídlom v ES, ktorý sa nezaoberá činnosťami, na ktoré sa vzťahujú colné právne predpisy a ktorý dodáva suroviny už vo voľnom obehu výrobcovi so sídlom v ES, nemá povinnosť požiadať o číslo EORI. Podobne dopravca, ktorý sa v žiadnom členskom štáte nezaoberá činnosťami, na ktoré sa vzťahujú colné právne predpisy a ktorý len dopravuje tovar vo voľnom obehu v rámci colného územia Spoločenstva, nebude musieť mať číslo EORI.
Excise Duty
02.09.09,07:25
Joana206
14.10.10,17:20
Súrne potrebujem radu!!!
Nebudem otvárať novú tému, lebo sa to týka tiež nákupu tovaru na živnosť z tretích krajín konkrétne USA.
Dala som si poslať 3 zásielky cca v hodnote 1400,- EUR, zrazu mi volajú z colnice, že ak to chcem na živnosť musím požiadať o číslo EORI a potom si vybaviť colné vyhlásenie. S colníkmi som rozprávala cez telefon dlho dlho ale nedozvedela som sa ako sa k tomu colnému vyhláseniu dostanem. Na internetovej stránke nemôžem nájsť bližššie info a nie a nie sa dopátrať....
Prosím teda o radu, ak má s týmto niekto skúsenosť, bojím sa aby mi tovar nevrátili späť dodávateľovi.
Koľko zhruba trvá vybavenie čísla EORI a akým spôbom mám colníkom doručiť to vyhlásenie???