hhel
12.08.09,10:02
Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
mzdarka renca
12.08.09,08:57
Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
Píšu len o starobnom dôchodku......t.z., že ak ide o predčasného starobného dôchodcu a priznanie invalidného dôchodku, tak na to sa to nevzťahuje.

PS: nie je to diskriminácia starobných dôchodcov?
medzi nami, nesedí mi tam to slovíčko "odmena", lebo odmena to nie je, ale je to odchodné.
Sabadka
12.08.09,09:00
Píšu len o starobnom dôchodku......t.z., že ak ide o predčasného starobného dôchodcu a priznanie invalidného dôchodku, tak na to sa to nevzťahuje.

PS: nie je to diskriminácia starobných dôchodcov?
medzi nami, nesedí mi tam to slovíčko "odmena", lebo odmena to nie je, ale je to odchodné.

Ano máš pravdu, je to odchodné, ale môže dostať aj odmenu pri odchode do dôchodku napríklad peňažné plnenie zo SF a to už odmena je.
veronikasad
12.08.09,09:05
Sociálna poisťovňa oznamuje,že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca.Platí to isté aj pre invalida nad 70%?
ako súvisí stanovisko SP k odmene pri odchode do dôchodku s názvom témy ? Sú to dva rozdielne pojmy ...
mzdarka renca
12.08.09,09:09
Ano máš pravdu, je to odchodné, ale môže dostať aj odmenu pri odchode do dôchodku napríklad peňažné plnenie zo SF a to už odmena je.

Plnenie zo SF nejde do VZ na SP. A to, že odmeny idú vieme predsa.......preto nechápem celkom dobre stanovisko SP, resp. o čo im ide (to, že o prašule, to mi je jasné:D).

Bola by som rada, ak by mi to niekto vysvetlil lopatisticky, lebo to naozaj nechápem.
Sabadka
12.08.09,09:13
Plnenie zo SF nejde do VZ na SP. A to, že odmeny idú vieme predsa.......preto nechápem celkom dobre stanovisko SP, resp. o čo im ide (to, že o prašule, to mi je jasné:D).

Bola by som rada, ak by mi to niekto vysvetlil lopatisticky, lebo to naozaj nechápem.

Myslím, že SP má na mysli ešte nejakú mimoriadnu odmenu mimo odchodného (nakpríklad zamestnávateľ odmení zamestnanca, že už konenčne sa rozhodol odísť na dôchodok :D:D:D a uvolnil miesto mladším :---) Alebo SP nemá ani poňatia o tom, že pri prvom odchode do dôchodku sa platí odchodné a to sa nepovažuje za odmenu.
Nutricia
12.08.09,09:16
ja si tiež myslím, že je to mimoriadna odmena niečo mimo odchodného.Myslím,že keby tým vyjadrením bolo myslené odchodné odvolali by sa na príslušný § ZP.
hhel
12.08.09,09:20
Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?
Sabadka
12.08.09,09:22
Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?

Odmena ide do VZ
Odchodné sa nepočíta do VZ
mzdarka renca
12.08.09,09:22
Takže mám to chápať,že to je odmena a nie odchodné?

ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
mzdarka renca
12.08.09,09:27
Sabadka
12.08.09,09:28
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?

mimotemy Preto, aby bola využitá celá strana A4 a neobvinili ich z plytvania finančných prostriedkov za kancelársky papier. Keď ho už použijú tak musí byť popísaný celý:confused::---:confused:
mzdarka renca
12.08.09,09:30
mimotemy Preto, aby bola využitá celá strana A4 a neobvinili ich z plytvania finančných prostriedkov za kancelársky papier. Keď ho už použijú tak musí byť popísaný celý:confused::---:confused:
mimotemy:D:D:D:D:D
veronikasad
12.08.09,09:52
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?
aby si ju zamestnávatelia nemýlili s odmenou pri jubileu ...
máš prístup do DRAKa, pozri tému od p. Mihála ...

http://www.porada.sk/t109478-ako-zarabat-aby-bol-cisty-prijem-co-najvyssi-a-dane-a-odvody-co-najnizsie.html?highlight=odmena+%BEivotnom+jubileu
Magma
12.08.09,09:55
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?

K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.
mzdarka renca
12.08.09,09:58
K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.

Myslím si, že si ma nepochopila, ja som písala všeobecne o odmenách.....nemala som žiadnu konkrétnu na mysli, ten § ovládam.
veronikasad
12.08.09,10:01
K Tvojmu príspevku: Nesúhlasím, pretože odmeny vyplácané pri životných jubileách, pracovných a odchode do dôchodku neboli zahrnuté do VZ na sociálne poistenie!!! Tu je citát zo zákona o soc.poistení:

§138
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia ......atď


Inak v našej spoločnosti vyplácame pri odchode do dôchodku odchodné podľa ZP, odmenu zo mzdových nákladov a odmenu zo SF...máme to v kolektívnej zmluve.
Podľa všetkého, odmeny bez odvodov pri odchode do star.dôchodku ste už len vyplácali. Tu je celé znenie Oznámenia SP :

Informácia pre zamestnávateľa: Odmena pri odchode do starobného dôchodku a vymeriavací základ
04.08.2009





Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.
Magma
12.08.09,10:10
Myslím si, že si ma nepochopila, ja som písala všeobecne o odmenách.....nemala som žiadnu konkrétnu na mysli, ten § ovládam.

Aha, tak prepáč, zle som to pochopila.
Magma
12.08.09,10:11
Podľa všetkého, odmeny bez odvodov pri odchode do star.dôchodku ste už len vyplácali. Tu je celé znenie Oznámenia SP :

Informácia pre zamestnávateľa: Odmena pri odchode do starobného dôchodku a vymeriavací základ
04.08.2009





Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.


Áno, samozrejme vieme o tejto informácii...
veronikasad
12.08.09,10:14
Áno, samozrejme vieme o tejto informácii...
Potom nerozumiem tvojmu príspevku č. 15
Iveta Matlovičová
12.08.09,10:46
...myslím, že sa inak v SP vyspinkali :-))

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 04.08.2009
Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 20.01.2009
Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom.
Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.

Pripomínam, že nedošlo k zmene zákona, ale len vyjadrenia Sociálnej poisťovne.
mzdarka renca
12.08.09,10:51
...myslím, že sa inak v SP vyspinkali :-))

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 04.08.2009
Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 20.01.2009
Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom.
Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.

Pripomínam, že nedošlo k zmene zákona, ale len vyjadrenia Sociálnej poisťovne.

nemajú "chybu"........ale prečo ma to neprekvapuje?
majja
12.08.09,11:35
Ked invalid na 70% da vypoved dohodou zamestnavatelovi, tak musi tam uviest že žiada o odchodné? Alebo to ziadat v samostatnej žiadosti? Alebo zamestnavatel ho automaticky vyplatí ? Ma este na nieco narok? Nejake odstupne?
Sabadka
12.08.09,11:40
nemajú "chybu"........ale prečo ma to neprekvapuje?

No a tak teraz som z toho už úplne celá zjeleňovatá! A prosím si to polopatistiky vysvetliť. Odchodné ide do VZ alebo neide. :eek::confused:
veronikasad
12.08.09,11:40
Ked invalid na 70% da vypoved dohodou zamestnavatelovi, tak musi tam uviest že žiada o odchodné? Alebo to ziadat v samostatnej žiadosti? Alebo zamestnavatel ho automaticky vyplatí ? Ma este na nieco narok? Nejake odstupne?
Ak splňa podmienky nároku na odchodné, je povinnosťou zamestnávatela mu ho vyplatiť pri skončení prac. pomeru.
Nutricia
12.08.09,11:42
No a tak teraz som z toho už úplne celá zjeleňovatá! A prosím si to polopatistiky vysvetliť. Odchodné ide do VZ alebo neide. :eek::confused:
odchodné podla §76ZP nejde pozri §138ods.2 zákona o SP
všetky iné odmeny, ktoré tam nie sú vymenované myslím ten §138ods.2 idú do VZ
Iveta Matlovičová
12.08.09,11:46
nemajú "chybu"........ale prečo ma to neprekvapuje?

mimotemynie len teba :-)
Sabadka
12.08.09,11:51
odchodné podla §76ZP nejde pozri §138ods.2 zákona o SP
všetky iné odmeny, ktoré tam nie sú vymenované myslím ten §138ods.2 idú do VZ

Tie § mám naštudované, lenže keď SP používa "zvláštny" výkladový slovník tak je to ťažké.
Nutricia
13.08.09,10:31
tak si vytlač to usmernenie a prilož si ho k výplatám a ked bude niekedy problém povieš aha ale toto ste si vymysleli vy.
Pepa
16.08.09,12:17
Chcem upozorniť že:
Zákonom č 449/2008 z 30.10.2008, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 bol upravený § 138 ods. 2 - slová odmeny pri odchode do starobného dôchodku boli vypustené a v zmysle § 138 ods. 1 písm. a) sa považuje za VZ zamestnanca.
Podľa mňa nejde o príjem za vykonanú prácu a odmena pri odchode do starobného dôchodku by do VZ nemala ísť, ale o to sa mi teraz nejedná. Chcela som len upozorniť na zmenu, ktorú zrejme niektorí nepostrehli a zároveň by som rada vedela prečo je v zákone o sociálnom poistení prilepenom tu na porade farebne zvýraznená zmena v par. 138 s rovnakým znením raz červenou a raz zelenou farbou tzn. nič sa nemení. Alebo zle chápem?
Zo stránky porady:
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)
jankasm
19.08.09,11:32
ja to tak chápem, že odmena nie je odchodné, len stále nerozumiem jednému, veď vždy išli odmeny do VZ na SP, tak načo to tam ešte píšu?

No všetky odmeny nie, práve táto jedna "odmena pri odchode do dôchodku" do VZ nešla. No a túto odmenu napr. určuje zákon o štátnej službe, ten určuje zamestnávateľovi vyplatiť odchodné pri odchode do dôchodku a zároveň odmenu pri odchode do dôchodku. Možno práve túto odmenu mali v zákone o SP na mysli. :o
mzdarka renca
19.08.09,11:40
No všetky odmeny nie, práve táto jedna "odmena pri odchode do dôchodku" do VZ nešla. No a túto odmenu napr. určuje zákon o štátnej službe, ten určuje zamestnávateľovi vyplatiť odchodné pri odchode do dôchodku a zároveň odmenu pri odchode do dôchodku. Možno práve túto odmenu mali v zákone o SP na mysli. :o

áno, tak to je
Aljok
25.08.09,06:48
...myslím, že sa inak v SP vyspinkali :-))

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 04.08.2009
Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.

Informácia Sociálnej poisťovne zo dňa 20.01.2009
Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom.
Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.

Pripomínam, že nedošlo k zmene zákona, ale len vyjadrenia Sociálnej poisťovne.

Vysvetlenie zo stránky SP:

Odmeny pri odchode do starobného dôchodku – prečo sme zmenili výklad?
24.08.2009 Od 1. januára 2009 bol zákonom č. 449/2008 Z. z. novelizovaný zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. V § 138 ods. 2 zákona boli z okruhu príjmov, ktoré sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu zamestnanca, vylúčené odmeny pri odchode do starobného dôchodku. Napriek tomu Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke do augusta 2009 prezentovala stanovisko, že uvedený príjem netreba započítavať do vymeriavacieho základu na platenie sociálnych odvodov. K tomuto výkladu viedla Sociálnu poisťovňu skutočnosť, že nejde o plnenie poskytnuté zamestnancovi za vykonanú prácu.
Ministerstvo vo svojom oficiálnom stanovisku uviedlo, že výklad pojmu vymeriavací základ vo vzťahu k podmienke „príjem zamestnanca za vykonanú prácu“ je potrebné realizovať do praxe rozširujúcou metódou. Bez jej použitia by niektoré druhy príjmov nemohli byť kvalifikované ako vymeriavací základ. Na základe takéhoto prístupu ministerstvo potvrdilo názor, že odmena pri odchode do starobného dôchodku je vymeriavacím základom pre platenie sociálnych odvodov.
Po obdržaní tohto stanoviska Sociálna poisťovňa začala v aplikačnej praxi postupovať v jeho intenciách. Preto na jej webovej stránke došlo dňa 4. augusta 2009 k uverejneniu opačného výkladu, podľa ktorého odmeny pri odchode do starobného dôchodku treba započítavať do vymeriavacieho základu pre sociálne poistenie.
Skutočnosť, že Sociálna poisťovňa do augusta 2009 odporúčala nezahŕňať uvedené odmeny do vymeriavacieho základu, sa v žiadnom prípade negatívnym spôsobom nedotkla dôchodkových nárokov poistencov, ktorí požiadali o dôchodok od 1. januára 2009. U týchto poistencov je posledným rokom, z ktorého sa zohľadňujú príjmy pre sumu dôchodku, rok 2008.
Sociálna poisťovňa postup podľa stanoviska ministerstva uplatní spätne od 1. januára 2009. To znamená, že tí zamestnávatelia, ktorí v období od 1. januára 2009 takúto odmenu zamestnancovi poskytli, zahrnú ju do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa, predložia príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne opravný výkaz poistného a príspevkov a doplatia rozdiel medzi pôvodne zaplateným poistným a poistným vykázaným v opravnom výkaze. Sociálna poisťovňa súčasne upozorňuje zamestnávateľov na skutočnosť, že odmena pri odchode do starobného dôchodku nie je odchodným podľa § 76 Zákonníka práce, ktoré ani po 1. januári 2009 nie je vymeriavacím základom zamestnanca a zamestnávateľa.
Sociálna poisťovňa sa zamestnancom a zamestnávateľom za vzniknuté nedorozumenie ospravedlňuje.
mzdarka renca
25.08.09,07:04
To znamená, že tí zamestnávatelia, ktorí v období od 1. januára 2009 takúto odmenu zamestnancovi poskytli, zahrnú ju do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa, predložia príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne opravný výkaz poistného a príspevkov a doplatia rozdiel medzi pôvodne zaplateným poistným a poistným vykázaným v opravnom výkaze.

Tak toto je sila, ešte si to budú spätne nárokovať a mzdárky aby opravovali a opravovali chybu, ktorú nespôsobili. Nemám slov. Nech si to skúsia pracovníci SP, lebo to nie je len SP, ale DÚ. Ak zamestnanec odišiel, čo je zrejmé, kto ho bude naháňať, aby vrátil poistné z tejto sumy?

Dopriala by som im aspoň mesiac praxe..........
tancok
25.08.09,11:47
ja sa tu tiez teraz na to kukam, co som tento rok vyplatila...:-)
myslim si, ze je to aj vec obhajoby a "dodatocne" dorobenych faktov...nedalo by sa to riesit tak, ze ak by som vyplatila tu "odmenu" v minulosti bez zaplatenych odvodov, dorobila by som mzdovy predpis so zamestnaneckou radou tak,
ze je to sucastou odchodneho vyplyvajuceho z § 76 ZP, nakolko je tam pisane, ze odchodne je najmenej vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku...

...a je fakt, ze teraz po X-mesiacoch nebudem nahanat nejakeho "dochodcu", aby mi doplatil odvody....hmmm?
mzdarka renca
25.08.09,11:56
ja sa tu tiez teraz na to kukam, co som tento rok vyplatila...:-)
myslim si, ze je to aj vec obhajoby a "dodatocne" dorobenych faktov...nedalo by sa to riesit tak, ze ak by som vyplatila tu "odmenu" v minulosti bez zaplatenych odvodov, dorobila by som mzdovy predpis so zamestnaneckou radou tak,
ze je to sucastou odchodneho vyplyvajuceho z § 76 ZP, nakolko je tam pisane, ze odchodne je najmenej vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku...

...a je fakt, ze teraz po X-mesiacoch nebudem nahanat nejakeho "dochodcu", aby mi doplatil odvody....hmmm?

Ak si vyplatila odchodné v zmysle § 76 ZP, tak to našťastie nejde do VZ na SP. Kuk ich výklad.

Sociálna poisťovňa súčasne upozorňuje zamestnávateľov na skutočnosť, že odmena pri odchode do starobného dôchodku nie je odchodným podľa § 76 Zákonníka práce, ktoré ani po 1. januári 2009 nie je vymeriavacím základom zamestnanca a zamestnávateľa.
tancok
25.08.09,12:13
ja viem...ale myslim, ze aj ta odmena by sa dala obhajit ako sucast odchodneho v zmysle ZP...nakolko je tam to slovicko "najmenej" jedneho priemerneho mesacneho platu...a ked to bude napisane v mzdovom predpise ako odmena, ktora je sucastou odchodneho...podpisanom kompetentnymi ludmi...???...vzdy sa da predsa spekulovat...ved aj oni to robia...
mzdarka renca
25.08.09,14:06
ja viem...ale myslim, ze aj ta odmena by sa dala obhajit ako sucast odchodneho v zmysle ZP...nakolko je tam to slovicko "najmenej" jedneho priemerneho mesacneho platu...a ked to bude napisane v mzdovom predpise ako odmena, ktora je sucastou odchodneho...podpisanom kompetentnymi ludmi...???...vzdy sa da predsa spekulovat...ved aj oni to robia...

áno, tiež by som to riešila v KZ s odchodným vo výške x násobku priemerného platu. Zamestnávateľ si môže ešte určiť aj podmienky, ako, komu a koľko. Napr., ak zamestnanec odpracoval v spoločnosti 10 rokov, tak 2.násobok, ak 15 rokov, tak 3. násobok......... Môžete si zvoliť aj iné kritéria, ušité na mieru u vás.
Pepa
31.08.09,17:39
Odmena pri odchode do starobného dôchodku je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení od 1. januára 2009 ale odchodné poskytnuté zamestnávateľom podľa § 76 Zákonníka práce a podľa § 105a zákona o štátnej službe nie je odmena pri odchode do starobného dôchodku. Odchodné sa naďalej aj po 31. decembri 2008 nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca podľa § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení.

Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí podľa § 76 ods. 6 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení. Obdobná právna úprava o odchodnom je ustanovená aj v § 105a zákona č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe v znení neskorších predpisov.

Podľa § 94 ods. 1 písm. d) zákona o štátnej službe štátnemu zamestnancovi možno poskytnúť odmenu pri prvom skončení štátnej služby po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok najviac v sume trojnásobku jeho posledného funkčného platu.
Zamestnávateľom vyplatená odmena pri príležitosti prvého skončenia štátnej služby po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok podľa § 94 ods. 1 písm. d) zákona o štátnej službe štátnemu zamestnancovi v rozhodujúcom období trvania štátnej služby, má charakter odmeny pri odchode do starobného dôchodku a zahŕňa sa do vymeriavacieho základu zamestnanca.

Zamestnávateľ je povinný rozlišovať, ktorú formu peňažného plnenia v súvislosti s odchodom do starobného dôchodku zamestnancovi poskytne a vyplatí. Ak vyplatí odchodné podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce a podľa § 105a zákona o štátnej službe, takto poskytnuté peňažné plnenie sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca. Ak zamestnávateľ vyplatí v súvislosti s odchodom do starobného dôchodku zamestnancovi odmenu podľa osobitného predpisu alebo podľa vlastného vnútorného predpisu, takto poskytnuté peňažné plnenie je vymeriavací základ zamestnanca.
Ančika
02.09.09,08:31
ja sa tu tiez teraz na to kukam, co som tento rok vyplatila...:-)
myslim si, ze je to aj vec obhajoby a "dodatocne" dorobenych faktov...nedalo by sa to riesit tak, ze ak by som vyplatila tu "odmenu" v minulosti bez zaplatenych odvodov, dorobila by som mzdovy predpis so zamestnaneckou radou tak,
ze je to sucastou odchodneho vyplyvajuceho z § 76 ZP, nakolko je tam pisane, ze odchodne je najmenej vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku...

...a je fakt, ze teraz po X-mesiacoch nebudem nahanat nejakeho "dochodcu", aby mi doplatil odvody....hmmm?
Možno pomôže aj takéto riešenie: my máme odmenu pri prvom skončení PP po nároku na dôchodok zakotvenú v Smernici o odmenách pri pracovných a životných jubileách už 5 rokov. Túto odmenu sme vyplatili aj v máji tohoto roku. Tiež som sa zľakla, že to budem musieť doplácať, ale p. Mihál ma upokojil a upozornil, že jubilejné odmeny sa nezahŕňajú do VZ;). Skúste so zástupcami zamestnancov vypracovať takúto smernicu:--- samozrejme so spätnou účinnosťou.:)
Pepa
02.09.09,11:49
Podľa § 94 ods. 1 písm. d) zákona o štátnej službe štátnemu zamestnancovi možno poskytnúť odmenu pri prvom skončení štátnej služby po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok najviac v sume trojnásobku jeho posledného funkčného platu.
Zamestnávateľom vyplatená odmena pri príležitosti prvého skončenia štátnej služby po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok podľa § 94 ods. 1 písm. d) zákona o štátnej službe štátnemu zamestnancovi v rozhodujúcom období trvania štátnej služby, má charakter odmeny pri odchode do starobného dôchodku a zahŕňa sa do vymeriavacieho základu zamestnanca.


Celé to je viac menej o zvýraznenom hore ..........


Možno pomôže aj takéto riešenie: my máme odmenu pri prvom skončení PP po nároku na dôchodok zakotvenú v Smernici o odmenách pri pracovných a životných jubileách už 5 rokov. Túto odmenu sme vyplatili aj v máji tohoto roku. Tiež som sa zľakla, že to budem musieť doplácať, ale p. Mihál ma upokojil a upozornil, že jubilejné odmeny sa nezahŕňajú do VZ;). Skúste so zástupcami zamestnancov vypracovať takúto smernicu:--- samozrejme so spätnou účinnosťou.:)
Odmena pri prvom skončení PP, číže odchode do dôchodku - patrí do VZ
jubilejná odmena - dosiahne 50,60 .... rokov nepatrí do VZ.

2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)
alaya1
14.09.09,16:45
podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP?
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN?
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva?
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?
Tweety
14.09.09,17:04
podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP?
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN?
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva?
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.

jankasm
14.09.09,17:53
podla par.63,ods.1, pism.c bude rozviazany pracovny pomer- no s dohodou.
Ide o to, zeby mohol vzniknut po prehodnoteni na SP narok na odchodne.
a.je nutne ziadat o odchodne pisomne, este pred ukoncenim PP? o odchodné žiadať netreba, zamestnávateľovi táto povinnosť vyplýva zo zákona
b.odchodne sa vypocitava z hrubej mzdy viď predchádzajúci príspevok
c.co ak pracovnik poslednych 12 mesiacov bol na PN? to nárok na odchodné neovplyvňuje
ak bude priznany ID nad 70% od 3.9. a PP skonci az 30.9. moze sa ziadat o odchodne, aj ked pride rozhodnutie zo SP niekedy o mesiac-dva? je na Vás či odchodné vyplatíte hneď, bez toho aby ste mali v ruke papier, alebo môžete počkať až na písomné rozhodnutie od SP a odchodné vyplatiť dodatočne
Poprosila by som este nejakeho personalistu, ci by vedel urcit vysku odchodneho, ked mzda bola cca 13000hruhe?

odpovede v texte ;)
alaya1
15.09.09,17:42
Dakujem vam, hoci prispevku 44 absolutne nerozumiem. Som laik.
Melnick
21.09.09,16:23
Dakujem vam, hoci prispevku 44 absolutne nerozumiem. Som laik.
alaya1 text písaný červenou farbou je odpoveďou na Tvoje otázky.:)
SILVIA54
22.09.09,09:30
Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
VERONIKA6
22.09.09,09:38
Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
Pozri príspevok 44. Žiadať netreba a ani nič priniesť. Vyplýva zo zákona.
SILVIA54
22.09.09,09:43
Ďakujem
VERONIKA6
22.09.09,09:46
Ahojte,chcela by som sa len uistiť-zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2008.Dôchodkový vek dosiahol už v júli 2005,ale si o neho nepožiadal.Teraz prišiel so žiadosťou(ktorú si napísal)o vyplatenie odchodného.Papier zo sociálnej poisťovne nemám a on tvrdí že dôchodok mal vyplatený spätne od 2.1.2009.Odchodné mu vyplatím v najbližšej výplate.Potrebujem aj papier zo sociálnej poisťovne?(kedy mu priznali dôchodok?)Nemám s odchodným ešte skúsenosť.Ďakujem
Ešte ma napadlo, že ten výmer o priznanie dôchodku by mal priniesť, nakoľko je mu potrebné upraviť odvody od toho 2.1.2009, nakoľko poberateľ starobného, predčasného starobného a invalidného dôchodku nad 70% neplatí odvody na nezamestnanosť a úrazové poistenie - zamestnanec ani zamestnávateľ.
SILVIA54
22.09.09,10:22
Áno máš pravdu v prípade keby ešte stále bol našim zamestnancom,ale už nieje.Ja som sa na to potvrdenie pýtala preto,aby som mala na papieri, že o starobný dôchodok požiadal bezprostredne po skončení pracovného pomeru.
SILVIA54
14.10.09,12:52
Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem
veronikasad
14.10.09,12:55
Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem
Ak zamestnanec končil v decembri 2008, odstupné počítaš z priemerného zárobku za 3. štvrťrok 2008
mzdarka renca
14.10.09,12:57
Ahojte,ešte by som sa chcela opýtať na sumu odchodného.Podľa zákona sa riadim priemernou mzdou.Keď ale vyplatím odchodné až v októbri 2009 a zamestnanec u nás skončil už v decembri 2008 tak počítam to stále tak že beriem do úvahy október,november a december 2008 a skutočne vyplatené mzdy na výpočet alebo iba fixnú mesačnú mzdu na zmluve?Keby ste mi niekto odpovedali prosím Vás,lebo nemám v tom jasno.Ďakujem

záleží aj od toho, či ste súkromný, alebo verejný sektor, ak súkromný, platí to, čo napísala Veronika, ak verejný, tak je to funkčný - zmluvný plat.
SILVIA54
14.10.09,12:59
Ďakujem,myslím odchodné.Chcem sa ešte opýtať ten priemer za 3.Q/2009 sa počíta ako priemer za dovolenku?
veronikasad
14.10.09,13:02
Ďakujem,myslím odchodné.Chcem sa ešte opýtať ten priemer za 3.Q/2009 sa počíta ako priemer za dovolenku?
3.Q.2008 - priemer na dovolenku
SILVIA54
14.10.09,13:14
Problém je v tom že som vyplatila zmluvný plat :( Ďakujem
ada159
03.01.10,20:45
dobrý, chcem sa opýtať, máme zamestnanca na pp, ktorý je dlhodobo pn a oznámil nám, že čaká na uznanie invalidného dôchodku, ktorý by mu mal byť uznaný. Samozrejme že sme počas jeho pn museli zamestnať niekoho iného na jeho miesto a radi by sme s ním po ukončení pn rozviazali pp. Nemám ale jasno v tom, pokiaľ by bolo ukončenie pp dohodou, je povinnosť zamestnávateľa tiež vyplatiť odchodné podľa ZP §76 ODS.6? Dakujem
ada159
04.01.10,10:51
vie sa niekto vyjadriť k mojej otázke?
ecompka
04.01.10,11:05
Pri uznani invalidneho dochodku nad 70% - t.j. plný invalidný dochodok mu patri odchodne. Pri uznani menej ako 70%-t.j. ciastony invalidny dochodok odchodne mu nepatri.
ada159
04.01.10,12:17
a v prípade že je ukončenie dohodou alebo zo strany zamestnanca má tiež nárok na odchodné ?
uct2007
04.01.10,16:33
Aj keď je pracovný pomer starobného dôchodcu,alebo zamestnanca,ktorému je priznaný ID nad 70% ukončený dohodou má nárok na odchodné.
ada159
04.01.10,19:27
a ešte otázka. rozhodnutie o invalidite zasiela soc.p.aj zamestnávateľovi, ale je povinnosť zamestnanca aby ho predložil?
drobeceva
04.01.10,19:30
a ešte otázka. rozhodnutie o invalidite zasiela soc.p.aj zamestnávateľovi, ale je povinnosť zamestnanca aby ho predložil?
SP z-ľovi neposiela, musí Ti to predložiť zamestnanec
ada159
04.01.10,19:41
takže ked zamestnanec nepredloží, pp ukončí zamestnanec alebo ukončenie dohodou, nie je povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odchodné. Rozumiem tomu správne. Pretože náš zamestnanec má problém predkladať aj pokračovanie pn.
veronikasad
04.01.10,19:54
takže ked zamestnanec nepredloží, pp ukončí zamestnanec alebo ukončenie dohodou, nie je povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odchodné. Rozumiem tomu správne. Pretože náš zamestnanec má problém predkladať aj pokračovanie pn.
Tomu čo si napísala absolutne nerozumiem. Dosiahnutie dôchodkového veku a požiadanie zamestnanca o dôchodok nie je dôvodom na ukončenie pracovného pomeru.
Odchodné vyplácaš až pri prvom skončení prac. pomeru po odchode na starobný alebo ID nad 70 %.
ada159
04.01.10,20:04
asi som sa nevyjadrila presne, jedná sa o invalidný dôchodok. Zamestnanec sa evidentne nechce vrátiť späť po ukončení pn, bez rozdielu na to, kolko % invalidity mu bude určené. Vzhladom k tomu, že má problém predkladať aj doklad o pokračovaní pn predpokladám, že nedoručí ani rozhodnutie o invalidite. Preto ma zaujíma, či aj tak bude mať nárok na odchodné, pokial sa nepreukáže rozhodnutím a výpoved bude podaná z jeho strany resp. dohodou