elmajka
12.08.09,09:26
Pracovník si uplatňuje DB na 21 ročného syna vysokoškoláka, ktorý sa cez prázdniny zamestnal na dobu určitú od 7.7.2009-31.10.2009 na pracovnú zmluvu, ktorej súčasťou je "Dohoda o dočasnom pridelení na ktorej sa podľa § 58 Zákonníka práce dnešného dňa dohodli".
Môžem pracovníkovi vyplatiť daň.bonus za uvedené mesiace, môžu mu vyplatiť RP?
Prosím poraďte lebo sa neviem pohnúť ďalej....:confused:
Nutricia
12.08.09,07:37
ak je aj nadalej nezaopatreným dietatom,čiže stále študuje tak áno.To že sa zamestnal nemá vplyv na uplatnenie DB.
veronikasad
12.08.09,07:40
Pracovník si uplatňuje DB na 21 ročného syna vysokoškoláka, ktorý sa cez prázdniny zamestnal na dobu určitú od 7.7.2009-31.10.2009 na pracovnú zmluvu, ktorej súčasťou je "Dohoda o dočasnom pridelení na ktorej sa podľa § 58 Zákonníka práce dnešného dňa dohodli".
Môžem pracovníkovi vyplatiť daň.bonus za uvedené mesiace, môžu mu vyplatiť RP?
Prosím poraďte lebo sa neviem pohnúť ďalej....:confused:
Má nárok na DB aj PnD. Obmedzenie práce na prac. zmluvu sa vzťahuje len na obdobie školských prázdnin medzi ukončením štúdia na strednej škole a nástupu na vysokú školu.
Nutricia
12.08.09,07:49
Má nárok na DB aj PnD. Obmedzenie práce na prac. zmluvu sa vzťahuje len na obdobie školských prázdnin medzi ukončením štúdia na strednej škole a nástupu na vysokú školu.

dovolím si nesúhlasit nakolko ak dieta začne študovat bezprostredne po skončení strednej školy na vysokej škole ide o tzv.sústavnú príparvu na budúce povolanie.Za sústavnú prípravu sa považuje obdobie od konca školského roka (spravidla august), v ktorom bolo skončené štúdium na strednej škole (napr.maturita) do zápisu na vysokú školu.Nesmie byt však evidované na úrade práce.
veronikasad
12.08.09,07:51
dovolím si nesúhlasit nakolko ak dieta začne študovat bezprostredne po skončení strednej školy na vysokej škole ide o tzv.sústavnú príparvu na budúce povolanie.Za sústavnú prípravu sa považuje obdobie od konca školského roka (spravidla august), v ktorom bolo skončené štúdium na strednej škole (napr.maturita) do zápisu na vysokú školu.Nesmie byt však evidované na úrade práce.
S tým čo píšeš súhlasím, ale pozri si § 4 odst. 6 písm. a/ Zákona o prídavku na dieťa.
Nutricia
12.08.09,08:05
zárobkovou činnostou som myslela práve dohody nie PP.Sorry,zle som si prečítala tvoj prípevok.
Nutricia
12.08.09,08:25
Minule som mala taký prípad: syn zamestnanca mal prerušené štúdium na VŠ od 20.6.2008 do 19.6.2009.Ked som sa ho pýtala či na neho dostáva prídavky povedal,že áno.Ja som mu znova dala bonus od 1.7.2009 nakolko mi doniesol potvrdenie o návšteve školy že od 20.6.2009 je znova študentom VŠ.
veronikasad
12.08.09,08:45
Minule som mala taký prípad: syn zamestnanca mal prerušené štúdium na VŠ od 20.6.2008 do 19.6.2009.Ked som sa ho pýtala či na neho dostáva prídavky povedal,že áno.Ja som mu znova dala bonus od 1.7.2009 nakolko mi doniesol potvrdenie o návšteve školy že od 20.6.2009 je znova študentom VŠ.
Toto sa mi nezdá - ak k tomu došlo, tak len nepozornosťou pracovníčky úradu práce. Ak by aj nedoniesol potvrdenie o prerušení štúdia, ak do konca oktobra 2008 nedoniesol potvrdenie o návšteve školy, mala mu výplatu PnD zastaviť ...
Nutricia
12.08.09,08:47
aj mne to bolo čudné ale v každom prípade u mna má nárok až od 7/09.
nicolet
21.08.09,05:21
Zamestnankyňa bola celý mesiac PN, teda nemala zdaniteľný príjem. Program mi ale vypočítal daňový bonus Nie som si istá, či jej ho mám vyplatiť teraz alebo až pri ročnom zúčtovaní dane.
drobeceva
21.08.09,05:29
Zamestnankyňa bola celý mesiac PN, teda nemala zdaniteľný príjem. Program mi ale vypočítal daňový bonus Nie som si istá, či jej ho mám vyplatiť teraz alebo až pri ročnom zúčtovaní dane.
Ak nemala príjem, nemalo Ti dať DB. V príslušnom mesiaci nespĺňa podmienku na priznanie. Ten sa doplatí pri splnení podmienok v RZD.
nicolet
21.08.09,05:47
Ak nemala príjem, nemalo Ti dať DB. V príslušnom mesiaci nespĺňa podmienku na priznanie. Ten sa doplatí pri splnení podmienok v RZD.

Ďakujem, za odpoveď. Mám však taký tech. problém. Keď tu 5 min. nepozerám hneď ma odhlási a stále sa musím nanovo prihlasovať. Neviete mi poradiť?
danielko
21.08.09,05:48
Zamestnanec poberá daňový bonus do 7/2009 na deti a od 8/2009 bude daňový bonus poberať jeho manželka. Mám vydať zamestnancovi nejaké potvrdenie o tom, že už nepoberá daňový bonus pre zamestnávateľa jeho manželky?
Tweety
21.08.09,05:48
Ďakujem, za odpoveď. Mám však taký tech. problém. Keď tu 5 min. nepozerám hneď ma odhlási a stále sa musím nanovo prihlasovať. Neviete mi poradiť?
Keď sa prihlásiš, klikni si na zapamätať.
drobeceva
21.08.09,05:49
Ďakujem, za odpoveď. Mám však taký tech. problém. Keď tu 5 min. nepozerám hneď ma odhlási a stále sa musím nanovo prihlasovať. Neviete mi poradiť?
Ak sa nahlásiš, je tam okienko - zapamätať si - odškrtni to
drobeceva
21.08.09,05:51
Zamestnanec poberá daňový bonus do 7/2009 na deti a od 8/2009 bude daňový bonus poberať jeho manželka. Mám vydať zamestnancovi nejaké potvrdenie o tom, že už nepoberá daňový bonus pre zamestnávateľa jeho manželky?
Vo vyhlásení treba poznamenať zmenu, ak z-ľ manželky bude žiadať, tak vystavíš, odkedy dokedy poberal u Teba a manželka u svojho z-ľa podpíše vyhlásenie, odkedy požaduje poberanie
Ančika
21.08.09,05:56
Prosím, aké tlačivá Potvrdenia o návšeteve školy používate. Tie čo aj vlani? Nebola dajaká zmena? :confused:
drobeceva
21.08.09,06:00
Prosím, aké tlačivá Potvrdenia o návšeteve školy používate. Tie čo aj vlani? Nebola dajaká zmena? :confused:
V podstate sú tie isté, len je tam doplnené - Študent je/nie je v prípravnej štátnej službe.
danielko
21.08.09,06:03
Zmenu vo vyhlásení som urobila, zamestnanec zmenu podpísal, to je o.k. Položím otázku inak : keďže tej byrokracie máme dosť - som povinná vydávať nejaké tlačivo, resp. píšem sa o tom v niektorom predpise, alebo je to iniciatíva účtovníčky ?
abel
21.08.09,06:13
Zmenu vo vyhlásení som urobila, zamestnanec zmenu podpísal, to je o.k. Položím otázku inak : keďže tej byrokracie máme dosť - som povinná vydávať nejaké tlačivo, resp. píšem sa o tom v niektorom predpise, alebo je to iniciatíva účtovníčky ?
Nie, žiadny zákon neprikazuje vydať ešte potvrdenie, dokedy si zamestnancovi vyplácala bonus. Dôležité je jeho podpísané vyhlásenie. Ale často sa stretávam s tým, že niektoré účtovníčky to - tak ako píšeš - z vlastnej iniciatívy, alebo ešte lepšie z neznalosti zákona - vyžadujú, a bez toho nechcú druhému z rodičov bonus vyplatiť.
elmajka
21.08.09,08:51
Ešte mám jeden problém s DB. Syn pracovníčky navštevoval SOU 4-ročné, ale robí opavnú matur. skúšku v 9/09. Má nárok na DB za sept.?
abel
21.08.09,09:07
Ešte mám jeden problém s DB. Syn pracovníčky navštevoval SOU 4-ročné, ale robí opavnú matur. skúšku v 9/09. Má nárok na DB za sept.?
Za september mu nárok na bonus už nevzniká. Citujem zo stránky epi.sk
Podľa § 25 ods. 3 školského zákona (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=2970330&FragmentId2=2970330) (zákon č. 29/1984 Zb.) platí, že ak žiak v určenom termíne úspešne nevykonal maturitnú skúšku alebo na stredných odborných školách na štúdiu kratšom ako štyri roky záverečnú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roku, v ktorom mal štúdium skončiť. Príklad č. 8:


Dieťa zamestnanca v júni 2008 nespravilo úspešne maturitnú skúšku na strednej škole. Ak opravnú skúšku vykoná napr. 24. augusta 2008, tak nárok na bonus bude mať rodič do konca augusta 2008, t. j. za rok 2008 celkovo za osem mesiacov.
Rovnaký postup bude i v prípade, ak by opravnú skúšku žiak vykonal v priebehu mesiaca septembra 2008 alebo aj neskôr, pretože len do konca školského roku, v ktorom malo byť štúdium ukončené, je možné považovať dieťa za nezaopatrené (tzv. sústavná príprava je považovaná len do tejto lehoty). Uvažovali sme s tým, že školský rok skončil na tejto škole v auguste 2008.
elmajka
21.08.09,09:48
Díky moc, myslela som že to tak bude, ale radšej som si to dala potvrdiť. Ď
31Jankal
02.09.09,07:12
Pekný den, zamestnankyna mi mala dovolenku celý mesiac má nárok na DB? Lebo počítač mi vyhodil že áno. Dakujem
Iwett
02.09.09,07:13
Pekný den, zamestnankyna mi mala dovolenku celý mesiac má nárok na DB? Lebo počítač mi vyhodil že áno. Dakujem
Ak dosiahla príjem v danom mesiaci vo výške polovice minimálnej mzdy, tak áno, aj keď mala dovolenku.
31Jankal
02.09.09,07:24
Dakujem, pekný den
ADA35
02.09.09,15:14
Pekný deň,chcem sa spýtať či má nárok na daňový bonus dohodár, ak jeho príjem za mesica bol 230 € brutto a podpísal vyhlásenie?
veronikasad
02.09.09,15:49
Pekný deň,chcem sa spýtať či má nárok na daňový bonus dohodár, ak jeho príjem za mesica bol 230 € brutto a podpísal vyhlásenie?
podmienku príjmu splnil. Ak splňa podmienku poberania bonusu na nezaopatrené dieťa - ano má nárok.
jales
03.09.09,04:19
Ja by som sa chcela spýtať. Mám zamestnankyňu, ktorej syn študuje na VŠ. Prvý ročník ukončil na jednej VŠ. Potom sa rozhodol prestúpiť na inú VŠ, ale znova začal od 1. ročníka. Teraz by mal nastúpiť do 3. ročníka (posledného) na 1. stupni. Na tej druhej škole má riadne ukončené všetky ročníky, nič neopakoval. Skrátka tu neprekročí štandardnú dĺžku štúdia. Má ďalej nárok na daňový bonus, či tým, že bol 1. ročník niekde inde sa to ráta, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia?
drobeceva
03.09.09,04:26
Ja by som sa chcela spýtať. Mám zamestnankyňu, ktorej syn študuje na VŠ. Prvý ročník ukončil na jednej VŠ. Potom sa rozhodol prestúpiť na inú VŠ, ale znova začal od 1. ročníka. Teraz by mal nastúpiť do 3. ročníka (posledného) na 1. stupni. Na tej druhej škole má riadne ukončené všetky ročníky, nič neopakoval. Skrátka tu neprekročí štandardnú dĺžku štúdia. Má ďalej nárok na daňový bonus, či tým, že bol 1. ročník niekde inde sa to ráta, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia?
Áno, má nárok /ak nepresiahol vek 25 rokov/
milanr
03.09.09,07:30
Vie niekto, kde je uverejnený aktuálny vzor tlačiva "Potvrdenie o návšteve školy" platné pre šk. rok 2009/2010, ktoré majú predložiť zamestnávateľovi zamestnanci uplatňujúci si daňový bonus. Ďakujem.
VERONIKA6
03.09.09,07:40
Aj tu je jedno:
KAMENAK
03.09.09,08:29
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
ivka70
03.09.09,08:34
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem

Ano, za jul mala este narok, staci, ze je podmienka splnena cast mesiaca.
drobeceva
03.09.09,08:35
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
Ak má nárok na RP, má nárok na DB.
Ani jednotlivé ÚP nie sú jednotní v tom, či takéto deti sa majú evidovať, či nie. Podobné prípady sme riešili aj u nás vo firme. Záver -ÚP bol, že nárok majú.
atka4
03.09.09,10:08
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#hore)

(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.

(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
b) potvrdením príslušného územného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
c) predložením dokladu o tom, že mladistvý zamestnanec nadobudne plnoletosť131c) alebo sa považuje za invalidného rozhodnutím o priznaní invalidného dôchodku alebo o odňatí invalidného dôchodku.

(3) Doklady uvedené v odseku 1 písm. a) a b) platia dovtedy, kým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Platnosť dokladov uvedených v odseku 1 písm. b) je podmienená tým, že zamestnanec každoročne potvrdí podpisom vo vyhlásení (§ 36 ods. 6) platnosť rozhodnutia o priznaní dôchodku. Doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane [§ 11 ods. 3] a daňového bonusu.


Takže podľa môjho názoru zamestnankyňa mala nárok na DB
milanr
04.09.09,09:44
Ako správne zapísať do Vyhlásenia začiatok uplatnenia DB na vyž. deti od 01.08.2009 ? Zamestnanec pri nástupe podpísal vo Vyhlásení, že DB si uplatňovať nebude, teraz to chce zmeniť. Stačí do tabuľky zmeny zapísať Druh zmeny: Začiatok uplatnenia DB + mená deti Zmena nastala dňa: 01.08.2009 s tým, že doklady predložil a zmenu podpísal ešte v júli 2009 ? Bude to tak správne ?
drobeceva
04.09.09,09:47
Áno, ale žiadaj rod.list, a potvrdenie o návšteve školy./záleží od veku dieťaťa/
margaretka71
04.09.09,11:09
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na svojho syna, ktorý toho roku ukončil 4.ročník strednej školy a od 24. 8. 2009 sa zamestnal na dohodu o vykonaní práce. Patrí mu za 8/2009 DB?
drobeceva
04.09.09,11:13
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na svojho syna, ktorý toho roku ukončil 4.ročník strednej školy a od 24. 8. 2009 sa zamestnal na dohodu o vykonaní práce. Patrí mu za 8/2009 DB?
áno, ak sa nezaevidoval na ÚP a nemá PZ, patrí mu
margaretka71
04.09.09,11:19
Ďakujem pekne, pekný deň;)
milanr
04.09.09,12:22
Áno, ale žiadaj rod.list, a potvrdenie o návšteve školy./záleží od veku dieťaťa/
Deti navštevujú ZŠ, takže mi dal iba RL detí. Zapíšem deti aj na 1. stranu Vyhlásenia alebo stačí iba do tabuľky zmeny ?
drobeceva
04.09.09,12:24
Deti navštevujú ZŠ, takže mi dal iba RL detí. Zapíšem deti aj na 1. stranu Vyhlásenia alebo stačí iba do tabuľky zmeny ?
Do tabuľky zmien.
elmajka
09.09.09,04:22
Toto potvrdenie sa dáva na UP /RP/ a do práce ako doklad na výplatu DB. Môže byť v zamestnaní založená kópia, alebo musí byť originál? Ďakujem
VERONIKA6
09.09.09,04:28
Toto potvrdenie sa dáva na UP /RP/ a do práce ako doklad na výplatu DB. Môže byť v zamestnaní založená kópia, alebo musí byť originál? Ďakujem
Mal by byť originál. Dávam zamestnancom na potvrdenie 2 tlačivá, jedno na bonus a 2. na rodinné prídavky.
drobeceva
09.09.09,04:44
Toto potvrdenie sa dáva na UP /RP/ a do práce ako doklad na výplatu DB. Môže byť v zamestnaní založená kópia, alebo musí byť originál? Ďakujem
Mal by byť originál, ale ak má iba jeden originál, ofotím a napíšem, overené podľa originálu /dúfam, že pri kontrole obstojím/.
mzdarka renca
09.09.09,04:51
Mal by byť originál, ale ak má iba jeden originál, ofotím a napíšem, overené podľa originálu /dúfam, že pri kontrole obstojím/.

obstojíš Evička, aj ja to presne takto riešim, tak isto aj s rodnými listami detí, len ja tam píšem, že súhlasí s originálom, ale to je v podstate jedno, podpíšem to a opečiatkujem.
lenchie
11.09.09,05:07
Ahojte, tak aj ja pripajam jednu otazku k danovym bonusom.
Zamestnanec ma dve deti - dvojicky, ktore tento rok ukoncili nadstavbu.. Prve dieta sa zaevidovalo na urade prace a druhe sa v auguste zamestnalo na zmluvu. Ako je to prosim s DB za mesiac august? Ma narok na DB za prve dieta, ale za druhe nie?
Barbara
11.09.09,05:35
Ahojte, tak aj ja pripajam jednu otazku k danovym bonusom.
Zamestnanec ma dve deti - dvojicky, ktore tento rok ukoncili nadstavbu.. Prve dieta sa zaevidovalo na urade prace a druhe sa v auguste zamestnalo na zmluvu. Ako je to prosim s DB za mesiac august? Ma narok na DB za prve dieta, ale za druhe nie?



To záleží od toho, či sa zamesnalo od 1.8.2009, a či je vedené od 1.8.2009, v obidvoch prípade by mal nárok na DB, keby sa zamesnalo napr. od 2-ého augusta to isté platí aj v druhom prípade. Zákon hovorí, že podmienky sledujeme k 1. dňu v mesiaci. Teda keby sa zamestnalo a bolo by vedené od 1.8.2009 v tomto prípade by nemal nárok na DB

tuším sa to sem hodí, teraz od nás odišla daňová kontrola.Povedali, že RL nemusia byť, iba ak DB poberá slobodný, rozvedený, druh / je to jeho dieťa/a + majú priniesť čestné prehlásenie, že žijú v jednej domácnosti.

mimotemy :D nič nenašli:--- myslím tí daňováci. ;)
veronikasad
11.09.09,05:53
Zamestnankyňa bola celý mesiac PN, teda nemala zdaniteľný príjem. Program mi ale vypočítal daňový bonus Nie som si istá, či jej ho mám vyplatiť teraz alebo až pri ročnom zúčtovaní dane.
podmienkou nároku na DB je príjem vo výške 1/2 min.mzdy. Ak tento príjem nedosiahla, nemá nárok na DB. V RZD môže požiadať o doplatenie DB ak jej ročný príjem presiahol 6-násobok min.mzdy
Airam25
11.09.09,07:00
Pekný deň, mám tiež otázočku k DB:
Zamestnanec mi dnes prišiel oznámiť zrušenie nároku na DB na jednu dcéru(nar.10.09.1989).Tento rok 2009 ukončila strednú školu.Na otázku odkedy je evidovaná na ÚP povedal,že nie je na ÚP,že ide na materskú. Mala som mu vyplatiť DB za 8.mesiac??
K akému dátumu uviesť vo Vyhlásení zmenu-zrušenie nároku na DB ??

Druhá dcéra je študentka VŠ, potvrdenie o návšteve školy som ešte nedostala.Za 7,8.mesiac bol DB vyplatený.Som povinná preverovať si dennú formu štúdia, alebo má zamestnanec nárok na DB keby dcéra bola aj na externom štúdiu??
Barbara
11.09.09,07:16
Pekný deň, mám tiež otázočku k DB:
Zamestnanec mi dnes prišiel oznámiť zrušenie nároku na DB na jednu dcéru(nar.10.09.1989).Tento rok 2009 ukončila strednú školu.Na otázku odkedy je evidovaná na ÚP povedal,že nie je na ÚP,že ide na materskú. Mala som mu vyplatiť DB za 8.mesiac??
K akému dátumu uviesť vo Vyhlásení zmenu-zrušenie nároku na DB ??

Druhá dcéra je študentka VŠ, potvrdenie o návšteve školy som ešte nedostala.Za 7,8.mesiac bol DB vyplatený.Som povinná preverovať si dennú formu štúdia, alebo má zamestnanec nárok na DB keby dcéra bola aj na externom štúdiu??


1.Keď ukončila strednú školu a nie je vedená na úrade, tak na august má nárok., zrušenie ku dňu 31.8.2009, teda od 1.9.09 nemá nárok .
2. na 7/09 a na 8/09 má nárok, keď Ti donesie potvrdenie zo školy, že pokračuje od 9/09 dennou formou, keď Ti nedonesie potvrdenie, tak pri VS by som ten DB za 7/09 a 8/09 zrazila.
pri externom štúdiu nemá nárok na DB.
Airam25
16.09.09,15:37
ĎAKUJEM
elmajka
07.10.09,09:46
K príspevku by som pridala ešte otázočku. Študent VŠ o ktorom som písala, má vlastne prac. zmluvu a rozhodol sa, že štúdium na VŠ na 1 rok preruší, zostane pracovať a potom bude pokraačovať v štúdiu. Čo v takom prípade? Myslím si, že DB za 7,8,mesiac som mu síce vyplatila, ale mu neprináleží a taktiež za ostatné mesiace až do 9/10 kedy donesie potvrdenie o návšteve školy /ak začne študovať znova/.
drobeceva
07.10.09,09:48
K príspevku by som pridala ešte otázočku. Študent VŠ o ktorom som písala, má vlastne prac. zmluvu a rozhodol sa, že štúdium na VŠ na 1 rok preruší, zostane pracovať a potom bude pokraačovať v štúdiu. Čo v takom prípade? Myslím si, že DB za 7,8,mesiac som mu síce vyplatila, ale mu neprináleží a taktiež za ostatné mesiace až do 9/10 kedy donesie potvrdenie o návšteve školy /ak začne študovať znova/.
Nech Ti donesie potvrdenie, kedy štúdium prerušil.
Odkedy vlastne má pracovnú zmluvu.
elmajka
07.10.09,10:13
Pracovnú znluvu má od 7.7.2009-31.10.2009 ako je uvedené v tejto téme v prvom príspevku.
zuzanask
07.10.09,11:54
Ak zamestnanec v mesiaci pracoval 3 dni (kratsi pracovny uvazok 20h, pri minimalnej mzde = 178,- €) a zvyšok bol PN, čím jeho hrubá mesačná mzda bez náhrady PN bola 24,28 €, tak nemá nárok na DB?
veronikasad
07.10.09,11:57
Ak zamestnanec v mesiaci pracoval 3 dni (kratsi pracovny uvazok 20h, pri minimalnej mzde = 178,- €) a zvyšok bol PN, čím jeho hrubá mesačná mzda bez náhrady PN bola 24,28 €, tak nemá nárok na DB?
nárok na mesačnú výplatu DB má iba v prípade, ak jeho príjem dosiahne 1/2 min. mzdy.
Ak má ročný príjem vo výške 6-násobku min.mzdy, môže požiadať o doplatenie DB v RZD alebo si sám podá do 31.3. daňové priznanie
elmajka
08.10.09,04:09
Prosím o pomoc čo s DB a aký doklad potrebujem. Upresním svoju otázku, zrejme som nebola dosť presná:
Pracovník má 21 ročného syna, študenta VŠ, od 7.7.2009-31.10.2009 sa zamestnal na pracovnú zmluvu,ktorej súčasťou je "Dohoda o dočasnom pridelení na ktorej sa podľa § 58 ZP dnešného dňa dohodli" t.j. DB som vyplatila za júl,august.
Ale mládenec sa rozhodol zostať pracovať a na 1 rok štúdium prerušil. Prináleží mu DB na mesiace júl, august, alebo nie? Musí mi priniesť kópiu prac.zmluvy, alebo stačí že nedoniesolk potvrdenie o návšteve školy? Ak nastúpi v 9/2010 DB mu bude patriť až od septembra?
drobeceva
08.10.09,04:36
Prosím o pomoc čo s DB a aký doklad potrebujem. Upresním svoju otázku, zrejme som nebola dosť presná:
Pracovník má 21 ročného syna, študenta VŠ, od 7.7.2009-31.10.2009 sa zamestnal na pracovnú zmluvu,ktorej súčasťou je "Dohoda o dočasnom pridelení na ktorej sa podľa § 58 ZP dnešného dňa dohodli" t.j. DB som vyplatila za júl,august.
Ale mládenec sa rozhodol zostať pracovať a na 1 rok štúdium prerušil. Prináleží mu DB na mesiace júl, august, alebo nie? Musí mi priniesť kópiu prac.zmluvy, alebo stačí že nedoniesolk potvrdenie o návšteve školy? Ak nastúpi v 9/2010 DB mu bude patriť až od septembra?
za 8/09 -mu nepatrí,do spisusi dolož kópiu PZ. Ak nedonesie potvrdenie o návšteve školy, tak mu nedáš ani za 09/ 09
Airam25
13.10.09,05:34
Pekny deň,
zamestnancovi sa narodila dcera 29.9.2009, prisiel poziadat o DB s rodnym listom vystavenym 1.10.2009.Vyplata za 9.mesiac este nebola, ma narok na DB uz na tento mesiac - teda od 1.9.2009 ??
mzdarka renca
13.10.09,05:38
Pekny deň,
zamestnancovi sa narodila dcera 29.9.2009, prisiel poziadat o DB s rodnym listom vystavenym 1.10.2009.Vyplata za 9.mesiac este nebola, ma narok na DB uz na tento mesiac - teda od 1.9.2009 ??

áno, nárok má už za september
Airam25
13.10.09,05:49
DAKUJEM, zaciatok naroku na DB vo Vyhlaseni bude teda od 1.9.2009 alebo od 29.9.2009 ?
mzdarka renca
13.10.09,05:52
DAKUJEM, zaciatok naroku na DB vo Vyhlaseni bude teda od 1.9.2009 alebo od 29.9.2009 ?
do vyhlásenia daj 29.9., veď je to stále september
Hansa
13.10.09,10:30
-dcéra zamestnankyne študovala nasledovne:
rok 2006/2007 VŠ - bakalárske, druhý rok
rok 2007/2008 VŠ - magisterské, tretí rok /zrejme prestúpila na novú školu a/
rok 2008/2009 VŠ v Prahe - bakalárske, prvý rok
rok 2009/2010 VŠ v Prahe - bakalárske, druhý rok

- v práci zamestnankyni bol neustále uplatňovaný daňový bonus /na základe doložených potvrdení/. Bol to správny postup?
eby
13.10.09,10:48
-dcéra zamestnankyne študovala nasledovne:
rok 2006/2007 VŠ - bakalárske, druhý rok
rok 2007/2008 VŠ - magisterské, tretí rok /zrejme prestúpila na novú školu a/
rok 2008/2009 VŠ v Prahe - bakalárske, prvý rok
rok 2009/2010 VŠ v Prahe - bakalárske, druhý rok

- v práci zamestnankyni bol neustále uplatňovaný daňový bonus /na základe doložených potvrdení/. Bol to správny postup?
Radila by som zavolať ÚPSVaR, ak oni vyplácali RD, bol nárok aj na daňový bonus. To je najjednoduchšie.
ekofin
16.10.09,04:42
Prosím o radu. Zamestnankyňa si upatňuje DB na dcéru, ktorá študuje na VŠ. V šk. r. 2009/2010 je študentkou 2. ročníka. Je to riadne denné štúdium. Potvrdenie mám, ale je problém v tom, že 1.10.2009 má 25 rokov. Patrí jej daňový bonus ešte v októbri? Ďakujem.
katka50
16.10.09,04:44
Prosím o radu. Zamestnankyňa si upatňuje DB na dcéru, ktorá študuje na VŠ. V šk. r. 2009/2010 je študentkou 2. ročníka. Je to riadne denné štúdium. Potvrdenie mám, ale je problém v tom, že 1.10.2009 má 25 rokov. Patrí jej daňový bonus ešte v októbri? Ďakujem.
Nie.
ekofin
16.10.09,04:55
Vrelá vďaka.