ucetni_fantozzi
12.08.09,10:11
Ahoj poradaci!

Co si myslite o takomto pripade:
1/ prijal som preddavok na dodavku tovaru, tento som podla §19 ods. 4 v den prijatia riadne zdanil DPH,
2/ k dodavke tovaru nedoslo (definitivne)
3/ aby to bolo este zaujimavejsie, kedze k dodavke nedoslo z dovodu na strane odberatela (nesplnil zmluvne platobne podmienky), zaplatena suma sa podla zmluvy stava zmluvnou pokutou a zostava dodavatelovi,

takze, z prijatej platby bola odvedena DPH, k dodavke vsak nedoslo, DPH preto nemala byt odvedena (zmluvna pokuta nie je predmetom dane). Ako to vyriesit dokladovo a vo vztahu k danovemu uradu? Doslo k naplneniu §25? V §25 pism. a) sa hovori o oprave zakladu dane pri uplnom alebo ciastocnom zruseni dodavky tovaru - je to podla vas tento pripad, aj ked dan bola odvedena zo zalohy, nie z dodavky, a aj ked k spatnej platbe preddavku nedoslo? Osobne sa domnievam, ze ano, ale tento pripad je kazdopadne specificky, preto by som rad pocul nazor inych kolegov...
alušik
12.08.09,08:27
Ja by som to asi vyriešila tak, že by som vyhotovila výdavkový doklad, ktorým vraciam sumu prijatého preddavku a urobila k tomu doklad o oprave základu dane. Potom by som vyhotovila faktúru a príjmový doklad k zmluvnej pokute.;)
ucetni_fantozzi
12.08.09,08:34
Ja by som to asi vyriešila tak, že by som vyhotovila výdavkový doklad, ktorým vraciam sumu prijatého preddavku a urobila k tomu doklad o oprave základu dane. Potom by som vyhotovila faktúru a príjmový doklad k zmluvnej pokute.;)

dakujem za reakciu, je mi jasne, ze taketo "riesenie" by to ulahcilo, ale nie je realizovatelne. prebehlo to presne podla toho, ako som uviedol - peniaze prepadli ako zmluvna pokuta a vazne pochybujem, ze odberatel, ktory vlastne "prisiel o peniaze" s usmevom pride podpisovat nejake dodatocne vydavkove/prijmove doklady...
Vladimír Ozimý
12.08.09,08:50
dakujem za reakciu, je mi jasne, ze taketo "riesenie" by to ulahcilo, ale nie je realizovatelne. prebehlo to presne podla toho, ako som uviedol - peniaze prepadli ako zmluvna pokuta a vazne pochybujem, ze odberatel, ktory vlastne "prisiel o peniaze" s usmevom pride podpisovat nejake dodatocne vydavkove/prijmove doklady...

sú jasne dané zmluvné podmienky. V čase úhrady preddavku ide o preddavok pri ktorom vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 čo je správne. Daň bola nárokovaná. V čase kedy došlo k nesplneniu podmienok mala strana ktorá vystavila faktúru na prijatý preddavok vystaviť faktúru na opravu základu dane. Daň sa vysporiadá u vystavovateľa v tom zdaňovacom obodbí kedy bol doklad vystavený a u prijímateľa dokladu v deň jeho prijatia. Následne treba prijatý preddavok preúčtovať na zmluvnú pokutu.

a) 11 900 EUR - poskytnutý preddavok - 314/221
b) vyúčtovacia faktúra k preddavku
- 10 000
- 1 900 - zaúčtovaná bude len DPH 343/314
- 11 900
c) odberateľ nedodržal zmluvné podmienky a na základe prijatého preddavku sa stáva tento preddavok zmluvnou pokutou. Spoločnosť vystavila doklad o oprave základu dane

- mínus 10 000 EUR
- mínus 1 900 EUR - zaúčtuje sa len DPH 343/314 (mínusom)
- mínus 11 900 EUR
d) preúčtovanie poskytnutého preddavku na pokutu -

11 900 - 544/314 (zmluvná pokuta bude daňovým výdavkom v čase úhrady, čiže hneď pri zúčtovaní)
ucetni_fantozzi
12.08.09,08:57
dakujem za reakciu a potvrdenie mojho nazoru.

v mojom pripade sice ide o prijaty preddavok, kde je mechanizmus opacny (prijaty preddavok 221/324+343, stornovanie tak isto len s minusom a preuctovanie na zmluvne pokuty prijate 324/644) - mna ale hlavne zaujimalo danove hladisko...
Vladimír Ozimý
12.08.09,08:59
dakujem za reakciu a potvrdenie mojho nazoru.

v mojom pripade sice ide o prijaty preddavok, kde je mechanizmus opacny (prijaty preddavok 221/324+343, stornovanie tak isto len s minusom a preuctovanie na zmluvne pokuty prijate 324/644) - mna ale hlavne zaujimalo danove hladisko...

nooo ale hlavne že si rozumieme :)