sanyao5
12.08.09,12:22
Dobrý deň,

prosím o radu. Mám doklad (paragón) od českej firmy. Na paragóne je iba pečiatka dodávateľa s jeho obchodným menom, adresou a IČ (nie IČ pre DPH) a na pečiatke je ešte uvedené "DPH 19%".
Tovar uvedený na pargóne je bez DPH. Za tovar sme platili v CZK.
Účtujem v MRP a neviem, čo s DPH? Môžem to zaúčtovať ako neovplyvňujúce DPH? Ak nie, tak ako? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
13.08.09,06:43
Dobrý deň,

prosím o radu. Mám doklad (paragón) od českej firmy. Na paragóne je iba pečiatka dodávateľa s jeho obchodným menom, adresou a IČ (nie IČ pre DPH) a na pečiatke je ešte uvedené "DPH 19%".
Tovar uvedený na pargóne je bez DPH. Za tovar sme platili v CZK.
Účtujem v MRP a neviem, čo s DPH? Môžem to zaúčtovať ako neovplyvňujúce DPH? Ak nie, tak ako? Ďakujem.

overte si či je platiteľ alebo nie...ak je tak potom ide o itrakomunitárne nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH a zdaniť máte vy ako príjemca...potom to musí ísť do DP. Ak je neplatiteľom potom je to mimo režimu DPH.
sanyao5
13.08.09,07:11
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Dodávateľ je platcom DPH v ČR. Takže keď je na paragóne suma napr. 100,-- Kč, ja ju prerátam kurzom na eurá - t. j. 3,84 Eur a táto suma je pre mňa základ dane, teda vpíšem ju do kolonky "suma bez DPH"? Rozumiem tomu správne? ďakujem.
Vladimír Ozimý
13.08.09,07:19
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Dodávateľ je platcom DPH v ČR. Takže keď je na paragóne suma napr. 100,-- Kč, ja ju prerátam kurzom na eurá - t. j. 3,84 Eur a táto suma je pre mňa základ dane, teda vpíšem ju do kolonky "suma bez DPH"? Rozumiem tomu správne? ďakujem.

uvažujete správne...
sanyao5
13.08.09,07:45
Ďakujem :)
sanyao5
13.08.09,08:47
Predsalen mám ešte jednu otázku. Keďže tovar musím zdaniť v SR, pri účtovní tohto paragónu do kolonky DPH vyberiem "nákup tovaru v tuzemsku bez nároku na odpočet DPH"?? Aj napriek tomu, že tovar nie je nakúpený v tuzemsku... ale inú možnosť mi program neponúkol :rolleyes:
Vladimír Ozimý
13.08.09,08:49
Predsalen mám ešte jednu otázku. Keďže tovar musím zdaniť v SR, pri účtovní tohto paragónu do kolonky DPH vyberiem "nákup tovaru v tuzemsku bez nároku na odpočet DPH"?? Aj napriek tomu, že tovar nie je nakúpený v tuzemsku... ale inú možnosť mi program neponúkol :rolleyes:

no neviem aký máte program ale akiste toto nie je správne. Vy tam musíte zadať že ide o intrakomunitárne nadobudnutie aby vykonalo aj zdanenie aj odpočet...
sanyao5
13.08.09,09:08
Účtujem v MRP - win. A program mi pri účtovnaní ponúka nasledovné typy DPH:
1. daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet, bez nároku na odpočet a s čiast. nárokom na odpočet.
2. daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet, bez nároku na odpočet, s čiast. nárokom na odpočet.
3. Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa §45 odst.2
4. vrátenie danie cestujúcim pri vývoze tovaru podľa §60
5. úprava dane odpočítanej pri IM podľa §54
6.úprava dane pri registrácii podľa §55
7. odpočítanie danie - dodanie nového dopravného prostrie. §52
8. rozdiel medzi vypočítanou a odpočítanou daňou podľa §50 odst. 4
9. preddavok na daň za zdaňovacie obdobie podľa §78a

Ešte mi program ponúka DPH pri dodaní tovaru a služby, a pri trojstrannom obchode, ale tieto možnosti som nevypisovala, keďže si myslím, že tie určite nepoužijem.

Účtovala by som potom nasledovne???
Na paragóne je 100 Kč bez DPH - t. j. 3,84 Eur, z toho je 0,73 DPH
účtujem: 3,84 Eur 501/211
0,73 Eur 343/211
Správne?

Ďakujem vopred.
Vladimír Ozimý
13.08.09,09:20
Účtujem v MRP - win. A program mi pri účtovnaní ponúka nasledovné typy DPH:
1. daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet, bez nároku na odpočet a s čiast. nárokom na odpočet.
2. daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet, bez nároku na odpočet, s čiast. nárokom na odpočet.
3. Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa §45 odst.2
4. vrátenie danie cestujúcim pri vývoze tovaru podľa §60
5. úprava dane odpočítanej pri IM podľa §54
6.úprava dane pri registrácii podľa §55
7. odpočítanie danie - dodanie nového dopravného prostrie. §52
8. rozdiel medzi vypočítanou a odpočítanou daňou podľa §50 odst. 4
9. preddavok na daň za zdaňovacie obdobie podľa §78a

Ešte mi program ponúka DPH pri dodaní tovaru a služby, a pri trojstrannom obchode, ale tieto možnosti som nevypisovala, keďže si myslím, že tie určite nepoužijem.

Účtovala by som potom nasledovne???
Na paragóne je 100 Kč bez DPH - t. j. 3,84 Eur, z toho je 0,73 DPH
účtujem: 3,84 Eur 501/211
0,73 Eur 343/211
Správne?

Ďakujem vopred.

účtovanie nie je správne musíte zúčtovať

nákup materiálu - 501/211 - 3,84 EUR
Samozdanenie - 343/A/343/A - 0,73 EUR
sanyao5
13.08.09,09:40
Nerozumiem. Tam bude samozdanenie, aj keď na paragóne z ČR nemám žiadne naše údaje??? Je tam iba pečiatka dodávateľa.
Vladimír Ozimý
13.08.09,09:44
Nerozumiem. Tam bude samozdanenie, aj keď na paragóne z ČR nemám žiadne naše údaje??? Je tam iba pečiatka dodávateľa.

no bohužial pre to aby sme hovorili o intrakomunitárnej dodávke je potrebný fyzický presun tovaru medzi plaiteľmi. Doklad nie je podstatný. Takže povinnosť zdaniť máte vy...faktúra je potrebná na to aby si si mohla uplatniť DpH na vstupe podľa § 51 ods. 1 písm. c). Ak v ČR sú povolené paragony (u nich sú) tak potom je to faktúra a treba postupovať +/-
sanyao5
13.08.09,10:30
Tu na Porade som našla príspevok, kde písali práve o tom, že pokiaľ sa nakupuje tovar v zahraničí na bloček z ERP (a bloček by bol bez DPH), na tom bločku nie sú údaje o odperateľovi a teda nie je možnosť uplatniť samozdanenie. Preto som si myslela, že na uplatnenie samozdenenia musia aj doklady spĺňať určité veci - teda musia obsahovať identifikačné údaje dodávateľa aj odberateľa (hlavne IČ pre DPH).

A ku tomu paragónu z ČR nemám ani žiadne vyhlásenie, že sme tovar
prepravili z ČR do SR...