hhel
12.08.09,12:45
Sociálna poisťovňa si ešte vymyslela,že ak niekomu spätne priznajú starobný dôchodok,posiela sa sociálnej poisťovni žiadosť na vrátenie poistného.Dámy zo sociálky tvrdili,že už vo výkaze netreba nič robiť.
Vrátené poistné ako vykážeme zamestnancovi vo výplate?Ide to do úhrnu zúčtovaných príjmov a poistné?
Nutricia
12.08.09,10:47
nie treba postupovat podobne ako pri vrátenom poistnom z RZZP.Žiadne poistné len dan.
hhel
12.08.09,11:10
Jasne zdanime to.Mna zaujímalo potvrdenie o príjme.
Nutricia
12.08.09,11:12
v potvrdení o príjme to vykážeme v prvom riadku a potom v riadku poistné
UctAm
24.09.09,08:56
prosím Vás ako presne ste mysleli že sa suma vráteného poistného zo SP vykáže v prvom a súčasne v treťom riadku?
gven75
02.10.09,10:04
Prosím, pri vrátení poistného zo SP (predčasný dôchodok priznaný spätne) sumu, ktorá patrí zam-covi. Zadala som mu to do výplaty a ten preplatok sa zdaní a ide z neho aj odvod do ZP, do SP nie. Je to správne? Lebo soft. prac. mi dala kod, ktorý mám uviesť a takto mi to spravilo.:)
gven75
19.10.09,05:51
Prosím nikto mi k tomu neviete pomôcť? prosím zadala som preplatok na poistnom zo SP zam-covi a započítalo mu to aj do HM! z toho ide odvod na ZP a zdaní sa to. Prosím má to tak byť? prosííííííííííííííííííííííí m tak mi to poradili na softe, no mne sa nezdá, že to má sa rátať aj do HM!!!!!
UctAm
20.10.09,06:18
Ak sa jedná o vrátené poistné zaplatené v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, tak áno. Jedná sa o príjem podľa §5 ods.1 písm. i) zákona o dani z príjmov. A tento príjem je aj súčasťou vymeriavacieho základu na ZP (§13 zákona o zdravotnom poistení).
gven75
21.10.09,07:29
Ide o poistné za mesiace 2/09 až do 6/09 takže všetko v r. 2009. Prosím ale mne to zarátalo aj do HM, nemalo sa to započítať len k čistému príjmu? neviem, ale nemám to teraz 2x v HM?????? prosííím vyjadrite sa k tomu prosííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííííííííííííí íííííííííím!!!!!!!!
UctAm
23.11.09,12:20
V prípade, že poistné bolo vrátené v bežnom zdaňovacom období, zamestnávateľ má postupovať v zmysle § 40 ods. 3
písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Čiže....vrátené poistné nie je žiadny príjem...a už vôbec započítaný do HM. V tomto prípade vy vlastne len "opravujete" preddavky na daň...musíte vyčísliť preddavky za jednotlivé mesiace bežného zdaňovacieho obdobia z príjmu zníženého o správnu výšku poistného , vyčísliť rozdiel medzi zrazenými preddavkami (vyčíslenými z príjmu zníženého o pôvodnú výšku poistného) a vypočítanými preddavkami a vyčíslený nedoplatok na preddavku sa odvedie na DÚ. Toto mi potvrdili aj na DÚ.
kaška
24.11.09,01:59
Zadám opravu preddavkov a čo so samotným vráteným poistným, to mu ako zúčtujem, keď do výkazu poistného sa to už nemá uvádzať.
Nutricia
24.11.09,06:37
ja mám v softe položku vrátené poistné zo SP,určite mu to musíš dat ako plusovú položku aby ju dostal k čistej mzde očistenú o dan a preddavok na ZP.
kaška
24.11.09,08:00
Ďakujem. A kde sa táto plusová položka objaví na Potvrdení o zdaniteľnom príjme?
Nutricia
24.11.09,08:41
v prvom riadku ako úhrn príjmov.
kaška
24.11.09,10:52
a do sumy zrazeného poistného sa to nezapočíta?
Nutricia
24.11.09,11:33
už to tam raz zarátané máš,toto je vrátené poistné,ktoré tam nemalo byt.
kaška
24.11.09,12:34
no ved som myslela, že by sa to malo odpočítať
Nutricia
24.11.09,12:40
nebudeš nič odpočítavat
kaška
24.11.09,13:20
dík, ale nerozumiem tomu postupu, prečo neznížiť poistné, keď ho vraciam zamestnancovi.
UctAm
14.12.09,08:54
Ak sa jedná o vrátené poistné ktoré bolo zrazené (aj vrátené) v bežnom zdaňovacom období, tak sa nezapočíta do príjmu...ale zníži (opraví) sa odvod poistného.
tonkat
21.03.11,17:19
Zamestnanec má viacej príjmov zo závislej činnosti (PP), požiadal sociálnu poisťovňu o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Poisťovňa mu v 05/2010 vrátila čiastku poistného za rok 2009. Zamestnanec si podáva DP A, tam to zahrnie do príjmov a zdaní. Tým to považujeme za vybavené z hľadiska dane. Ale ako treba postupovať pri RZZP? Tiež to treba zahrnúť do príjmov? Zamestnanec si podáva RZZP sám. Do akého riadku to zahrnie, ak to má zahrnúť. Ďakujem pekne za odpoveď.
tonkat
22.03.11,17:37
Zamestnanec má viacej príjmov zo závislej činnosti (PP), požiadal sociálnu poisťovňu o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Poisťovňa mu v 05/2010 vrátila čiastku poistného za rok 2009. Zamestnanec si podáva DP A, tam to zahrnie do príjmov a zdaní. Tým to považujeme za vybavené z hľadiska dane. Ale ako treba postupovať pri RZZP? Tiež to treba zahrnúť do príjmov? Zamestnanec si podáva RZZP sám. Do akého riadku to zahrnie, ak to má zahrnúť. Ďakujem pekne za odpoveď.
Prosím, neviete mi poradiť?
Ďakujem moc.
dobrava
28.03.11,09:38
Pekný deň, prosím môžete mi poradiť?
Ako zaúčtujem v peň. denníku, ak SZČO uhradila za celý mesiac november 2010 odvody do SP a SP jej vyplatila čerpanú PN za uvedený mesiac v decembri 2010. Následne jej ešte vrátila preplatok zo SP /celý rok uhrádzala odvody do SP v predpísanej výške a 3 krát za rok čerpala OČR-ku, takže jej vznikol nejaký preplatok, ktorý SP vrátila.
1. Ako zaúčtujem v peň denníku vyplatenie PN?
2. Ako zaúčtujem v peň. denníku vrátenie preplatku, ktorý jej vznikol počas roku z čerpania OČR?
Ďakujem, ak mi odpoviete.
alušik
28.03.11,09:43
Pekný deň, prosím môžete mi poradiť?
Ako zaúčtujem v peň. denníku, ak SZČO uhradila za celý mesiac november 2010 odvody do SP a SP jej vyplatila čerpanú PN za uvedený mesiac v decembri 2010. Následne jej ešte vrátila preplatok zo SP /celý rok uhrádzala odvody do SP v predpísanej výške a 3 krát za rok čerpala OČR-ku, takže jej vznikol nejaký preplatok, ktorý SP vrátila.
1. Ako zaúčtujem v peň denníku vyplatenie PN?
2. Ako zaúčtujem v peň. denníku vrátenie preplatku, ktorý jej vznikol počas roku z čerpania OČR?
Ďakujem, ak mi odpoviete.
Podľa mňa si PN nemal nechať uhrádzať na podnikateľský účet. Ak tak urobil, určite do dáš len ako príjem neovyplvňujúci základ dane, keď to už musíš zaúčtovať.
Vrátenie preplatku poistného zaúčtuješ rovnako, ako účtuješ samotné poistné - t.j. VOZD - platby do fondov, ale s mínusom.;)
dobrava
28.03.11,11:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď, myslel som takisto, chcel som to mať len potvrdené od "fundovaných odborníkov".
Adiks
29.03.11,07:39
Prosím, neviete mi poradiť?
Ďakujem moc.
Vrátené sociálne poistenie zaplatené bez právneho dôvodu nie je príjmom, z ktorého sa platia preddavky na ZP a nevstupuje do výpočtu RZZP.
Magma
13.04.11,06:59
Teda ak vrátila SP poistné z roku 2010 až v roku 2011, zamestnancovi to vyplatím s tým, že sa mu vrátené poistní iba zdaní.
euro5
04.05.11,10:35
mozem to teda chapat tak, ze vratene poistne zo SP sa zamestnancovi nezarata do hrubej mzdy, zdani sa mu a nezaratava sa ani do vymeriavacieho zakladu na ZP a SP?
dakujem za odpoved