ivodrno
12.08.09,16:02
Prenajímam chalupu a už sa mi to celkom rozbehlo,tak by som tuto činnosť chcel od roku 2010 už aj nahlásiť na úrady,len neviem aký je najlepší a naj jednoduchší spôsob.Až niekto prenajíma prosím poradte mi,lebo ľudia sú kadejakí a myslia si že z tohto prenájmu sa z človeka stane milionár
Lianka
12.08.09,14:44
9. Otázka:
Vlastním chatu v rekreačnej oblasti, ktorú v zimnej sezóne príležitostne prenajímam, resp. v nej poskytujem ubytovanie. S ľuďmi, ktorým tieto služby poskytujem, nemám uzatvorenú žiadnu písomnú zmluvu. Aj na mňa sa vzťahuje registračná povinnosť ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba poskytuje vo svojej chate ubytovanie, podľa z. č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov ubytovanie je živnosťou a osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú sú povinné registrovať sa. Táto povinnosť im vyplýva z ustanovenia § 31 ods. 1 zákona o správe daní, t.j. nie z dôvodu prenajímania nehnuteľnosti (§ 31 ods. 2). Ak fyzická osoba svoju chatu prenajíma (je uzatvorený nájomný vzťah), vzťahuje sa na ňu registračná a oznamovacia povinnosť podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní (poznamka: registracia na Danovom urade).

Zdroj: drsr
Prislusne zakony najdes na prvej strane Porady.
Candy
12.08.09,16:09
Ak sústavne prenajímaš čokoľvek okrem pozemkov, musíš sa prihlásiť na DÚ, dostaneš DIČ, ak ešte nemáš, a po skončení roku urobíš daňové priznanie, kde si z príjmov môžeš odpočítať 5-násobok životného minima a ešte 40% paušálne náklady a zvyšok zdaníš. Asi by si nemal zabudnúť ani na miestnu daň, platí sa za osobu a deň, ale to neviem presne, ako.
V prílohe je informácia o registrácii pri prenájme, otázky a odpovede a prihláška FO na DÚ, možno už bude stará.
Lianka
13.08.09,09:24
Prihlasku najdes aj na www.drsr.sk v kolonke Tlaciva - Dan z prijmu - prihlaska k registracii FO.