mmia
09.08.05,14:22
Ahojte, mohli by ste mi niekto poradit.... zamestnankyna poziadala o neplatene volno od septembra v kazdom mesiaci jeden tyzden na skolu....
ako to mam riesit???
Darana
09.08.05,12:28
Ahojte, mohli by ste mi niekto poradit.... zamestnankyna poziadala o neplatene volno od septembra v kazdom mesiaci jeden tyzden na skolu....
ako to mam riesit???
Nevzťahuje sa na ňu § 140 Zvyšovanie kvalifikácie podľa ZP?
Hronská Iveta
09.08.05,12:46
Ahojte, mohli by ste mi niekto poradit.... zamestnankyna poziadala o neplatene volno od septembra v kazdom mesiaci jeden tyzden na skolu....
ako to mam riesit???
Ak sa nejedná o zvyšovanie kvalifikácie, tak bude mať proste každý mesiac 1 týždeň proste to neplatené voľno. Treba ju však upozorniť, že každý mesiac bude mať prerušené rozhodné obdobie pre výpočet priemerky na nemoc. Taktiež mzdárka si musí uvedomiť, že bude musieť posielať RLFO (prerušenie, prihlásenie) z dôvodu neplateného voľna.
mmia
09.08.05,16:09
dakujem
a este maly dotaz...musi si predtym ako nastupi na neplatene volno vycerpat celu dovolenku alebo to je na dohode so zamestnavatelom?
KEJKA
09.08.05,18:28
dakujem
a este maly dotaz...musi si predtym ako nastupi na neplatene volno vycerpat celu dovolenku alebo to je na dohode so zamestnavatelom?ja som tiež čerpala neplatené voľno, ale predtým som si musela celú dovolenku, na ktorú mi vznikol nárok, mať vyčerpanú.
Dnes by som to riešila po obojstrannej dohode ospravedlneným voľnom, mzda by mala byť rozdelená na 75 % pevná časť a 25% pohyblivá časť a pokiaľ by čerpala to voľno, v danom mesiaci by prišla o pohyblivú zložku ale evidovala by som ju, akoby pracovala celý mesiac.... nie je tocelkom košer, ale uštrila by som prácu aj mzdárke.
Hronská Iveta
10.08.05,07:56
dakujem
a este maly dotaz...musi si predtym ako nastupi na neplatene volno vycerpat celu dovolenku alebo to je na dohode so zamestnavatelom?
Vidím to na dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zákonník práce nestanovuje podmienku, že najskôr musí byť vyčerpaná dovolenka, až potom môže byť neplatené voľno (pracovné voľno bez náhrady mzdy). Aspoň som to v Zákonníku práce nikde nenašla.
§141
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy, prípadne mu môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
KEJKA
10.08.05,08:20
už som to tu niekde písala, nechce sa mi to hľadať. mám osobnú skúsenosť, že som si najskôr musela čerpať dovolenku -pomernú časť, na ktorú mi vznikol nárok a až potom som mala neplatené voľno. Je fakt, že som to z pozície zamestnanca vtedy neskúmala, ale mzdárka mi to tak vysvetlila a ja som poslúchla.
Anonymka
11.08.05,07:38
Máme jedného zamestnanca, ktorý bude dlhú dobu na neplatenom volne, lebo odcestoval do Anglicka. Šéf sa ma opýtal, ako je to s dovolenkou, či ju netreba náhodou celú vyčerpať, na ktorú mu vznikol nárok a až potom nevyčerpanú dovolenku. No ale v zákone sa o tom nepíše a mi dávame tak 1,2 dni NV aj keď ešte má dovolenku. Je to v rozpore so zákonom? V tomto prípade by mal vyčerpať celú dovolenku a potom mu dať NV??? Prerušenie sa však už poslalo do SP od 1.8.05 do ... (ešte nevieme) Konala som zle?
Anonymka
11.08.05,09:49
Niekto.................:confused:
Zita4
11.08.05,09:52
Nemyslím, že by si bola urobila nejakú chybu. Podľa mňa neplatené voľno nijako nesúvisí s dovolenkou.
Anonymka
11.08.05,12:14
Dík. Kedysi to určite bolo stanovené v ZP, ale ja som tam nenašla nič také, takže to už asi neplatí.