codinko
12.08.09,17:56
Zdravim Vás.
Mam taky problem.Pracujem v jednej firme mam zmluvu na neurčito a potrebujem dať vypoved k 31.08.2009
Ale mam taky dojem že ma šefka ani za svet nebude chcieť pustiť.
Čo stym?
Dakujem za info:)
Tweety
12.08.09,15:58
Zdravim Vás.
Mam taky problem.Pracujem v jednej firme mam zmluvu na neurčito a potrebujem dať vypoved k 31.10.2009
Ale mam taky dojem že ma šefka ani za svet nebude chcieť pustiť.
Čo stym?
Dakujem za info:)
Ak dáš výpoveď, nepotrebuješ súhlas žiadnej šéfky, výpoveď končí výpovednou dobou, ktorá bude v tvojom prípade dvojmesačná. Ale k 31.8.09 to už nestíhaš, ostáva jedine skončenie PP dohodou k 31.8.09. Tak ako to je s tým dátumom?
Stanislav 1975
12.08.09,16:00
Zdravim Vás.
Mam taky problem.Pracujem v jednej firme mam zmluvu na neurčito a potrebujem dať vypoved k 31.08.2009
Ale mam taky dojem že ma šefka ani za svet nebude chcieť pustiť.
Čo stym?
Dakujem za info:)

Neviem, ale téma v nadpise je v rozpore s tým čo píšeš dolu- k 31.10. výpoveď stíhaš dať( stíhaš tie 2 mesiace), k 1.9.- jedine dohodou s majiteľkou, ale ako vravím nadpis odporuje téme...
Stanislav 1975
12.08.09,16:01
Neviem, ale téma v nadpise je v rozpore s tým čo píšeš dolu- k 31.10. výpoveď stíhaš dať( stíhaš tie 2 mesiace), k 1.9.- jedine dohodou s majiteľkou, ale ako vravím nadpis odporuje téme...

OK, už si to opravil-takže jedine dohodou, ak majitelka bude robiť problémy,tak si nepomožeš...
codinko
12.08.09,16:02
Neviem, ale téma v nadpise je v rozpore s tým čo píšeš dolu- k 31.10. výpoveď stíhaš dať( stíhaš tie 2 mesiace), k 1.9.- jedine dohodou s majiteľkou, ale ako vravím nadpis odporuje téme...

Prepač to bol preklep už som to opravil!:)
veronikasad
12.08.09,16:04
Zdravim Vás.
Mam taky problem.Pracujem v jednej firme mam zmluvu na neurčito a potrebujem dať vypoved k 31.08.2009
Ale mam taky dojem že ma šefka ani za svet nebude chcieť pustiť.
Čo stym?
Dakujem za info:)
Ak to máš dohodnuté v prac.zmluve, môžeš využiť § 62 odst. 3 Zákonníka práce.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Tweety
12.08.09,16:04
Prepač to bol preklep už som to opravil!:)
Takže ostáva jedine tá dohoda, ak s ňou nebude šéfová súhlasiť, tak ostáva jedine podať výpoveď s výpovednou dobou.
codinko
12.08.09,16:08
Tak to som si aj myslel.Ale chcel som si to overiť.
A čo ak nepridem do roboty 1.9.09.Mam lepšiu pracu zamestnaju ma tam ked nebudem mať vystupny list s terajšej prace?Asi nie že?
Stanislav 1975
12.08.09,16:13
Tak to som si aj myslel.Ale chcel som si to overiť.
A čo ak nepridem do roboty 1.9.09.Mam lepšiu pracu zamestnaju ma tam ked nebudem mať vystupny list s terajšej prace?Asi nie že?

Tak zamestnať ťa možu aj bez výstupnéhp listu( to už ani tuším neexistuje, iba zápočet rokov)-ale šéfka ti može dať k náhrade prípadné škody , ktoré jej vznikli tvojím nedodržaním zákonníka...:mad:
Tweety
12.08.09,16:20
Tak to som si aj myslel.Ale chcel som si to overiť.
A čo ak nepridem do roboty 1.9.09.Mam lepšiu pracu zamestnaju ma tam ked nebudem mať vystupny list s terajšej prace?Asi nie že?
A už si so šéfovou hovoril, že chceš skončiť PP dohodou? Ako vieš, že nebude s tým súhlasiť?
codinko
14.08.09,08:58
No ak som tomu teda dobre pochopil, ja dam vypoved k 31.8.09 ale 1.9. uz nepridem cize vypovednu dobu ja uz nebudem vo firme ale zamestnám sa uz u nového zamestnávatela a ona by mi mohla dať"pokutu" ze som nebol v práci počas vypovednej doby, ale ja v zmluve nemam nikde uvedené náhradu za nedodrzanie vypovednej lehoty, mam iba spomenuté ze vypovedaná doba sa plní ako v urcuuje zákonník práce.Ale zase ja sa chcem odvolat na paragraf 62 odsek 3 zakonika práce.
majoneza
17.08.09,20:27
K 31.8.9 by bola neplatna vypoved. Musis ju dat k 31.10.2009 aby bola platna. Budes mat 2 pracovne pomery na raz. Nie som expert ale pokial viem to nie je zakazane - uz neexistuje koncept "hlavny a vedlajsi pracovny pomer" (len nemozete mat podpisane vyhlasenie k dani v dvoch firmach naraz).

Asi budes chodit iba do novej, tak asi v prvej robote budes musiet 2 mesiace
1) poziadat o cerpanie dovolenky (ale to neprekrie 2 mesiace)
2) poziadat o neplatene volno.
3) ak odmietnu 2) jednoducho tam nechodit, a mat absencie. Pokial viem, to ze clovek ma absenciu alebo absencie vo vypovednej dobe nema vplyv na platnost samotnej vypovede.

Ako som pisal, nie som expert, ale neviem ci je paragraf, ktore umoznuje zamestnavatelovi dat nahradu skody za to, ze boli absencii - inde na porade, kde sa pise o absenciach, hovoria o okamzitom rozviazani PP (presne to, co chces) a ze sa moze skratit dovolenku, a ze ten clovek, ktory ma absenciu nedostane mzdu za ten den. Z osobneho pohladu, myslim si, ze kazdy zamestnavatel musi mat plan, co bude robit, ak je PN, absencie atd - tak skoda by mala byt minimalna.

No, zaujimava tema, neviem ci mam pravdu alebo nie, ale rad by som sa ucil viac o tom.

PS Neda sa dohodnut s novym zamestnavatelom, ze by ste zacali tam od 1.11.2009?
promont maja
18.08.09,05:10
Mali so aj my podobný problém. Zamestnali sme pána, ktorý takýmto spôsobom "ne"ukončil predchádzajúci pracovný pomer. Predchádzajúci zamestnávateľ ho nahlásil na Inšpektoráte práce, prišla k nám kontrola a dostali sme pokutu 3 000,00 Sk s tým, že ide iba o jediný prípad ... a, že sme si mali žiadať od neho doklad o riadnom ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru ..
ivka70
18.08.09,05:19
Mali so aj my podobný problém. Zamestnali sme pána, ktorý takýmto spôsobom "ne"ukončil predchádzajúci pracovný pomer. Predchádzajúci zamestnávateľ ho nahlásil na Inšpektoráte práce, prišla k nám kontrola a dostali sme pokutu 3 000,00 Sk s tým, že ide iba o jediný prípad ... a, že sme si mali žiadať od neho doklad o riadnom ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru ..

To muselo byt hodne davno, ked clovek nemohol mat sucasne viac pracovnych pomerov.

Dnes to problem uz nie je, ak casovo stiha, moze mat 1 clovek sucasne uzatvorenych aj viac TPP, bez problemov.
promont maja
18.08.09,06:53
No áno, je tomu už dobrých cca 10 rokov.

Moja úvaha:
Ak u jeho zamestnávateľa odpracuje 8.00 hodín denne a u toho predchádzajúceho tiež .... ?
codinko
18.08.09,08:16
Takze cisto teoreticky by sa to aj dalo a este vyjadrenie k nástupu keby sa to dalo posunut urcite to riesim tak a hotovo ale neda sa jedna sa o dost specialnu robotu na ktoru je uz teraz 25 ludi a ja mam to stastie ze som na 1mieste a bol by som nerad keby mi to nevyjde za to ze ma niekto nepusti teraz ale az o 2 mesiace.

Este sa chcem spytat ked dám k 31.8.09 vypoved preco bude neplatná????

Dakujem vsetkym za zaujem;)
ivka70
18.08.09,09:15
Takze cisto teoreticky by sa to aj dalo a este vyjadrenie k nástupu keby sa to dalo posunut urcite to riesim tak a hotovo ale neda sa jedna sa o dost specialnu robotu na ktoru je uz teraz 25 ludi a ja mam to stastie ze som na 1mieste a bol by som nerad keby mi to nevyjde za to ze ma niekto nepusti teraz ale az o 2 mesiace.

Este sa chcem spytat ked dám k 31.8.09 vypoved preco bude neplatná????

Dakujem vsetkym za zaujem;)

Pretoze s vypovedou je automaticky spojena vypovedna doba.
Aby si mohl dat vypoved k 31.8., musel by si ju dorucit zamestnavatelovi najneskor 30.6., aby v juli a auguste prebehla vypovedna doba.

Teda u teba prichadza do uvahy jedine dohoda o ukonceni PP.
aldora
18.08.09,13:28
V podstate, ak sa rozhodneš dať výpoveď, musíš rátať s výpovednou dobou, ak výpovednú dobu nedodržíš, okrem toho že je to nekorektné, čaká ťa absencia a okamžité skončenie PP, ak máš nového zamestnávateľa si z toho viac menej vonku. Dokážem pochopiť, že sa na novú prácu tešíš, čo nedokážem pochopiť je, že nejdeš za šéfkou a nepovieš jej čo je vo veci, neviem síce aká je ako zamestnávateľ, ale ak aspoň troška premýšľa, nebude ti robiť zbytočné problémy a pristúpi na dohodu. Načo držať zamestnanca ktorý chce preč? Neviem na akej pozicii pracuješ a koľko firma do teba investovala, ale aj tak by som to riešila dohodou so šéfkou.
U nás v prac. zmluve nárok na náhradu je, ale uplatňujeme ho iba ak niekto (doposiaľ 2) neukončí PP korektne, t.j. nenastúpi do práce, po 3-7 dňoch donesie síce výpoveď ale o výpodnej dobe nechce počuť... Ak niekto normálne príde a povie že sa mu črtá niečo lepšie, dáme dohodu.
pozn.: aj tak sa vráti:-)
majoneza
18.08.09,16:59
čo nedokážem pochopiť je, že nejdeš za šéfkou a nepovieš jej čo je vo veci, neviem síce aká je ako zamestnávateľ,
pozn.: aj tak sa vráti:-)

Nie je to tak, ze ked clovek pracuje na urade, v podstate nie je s kym dohodnut sa, tak moze byt len vypovedou? Nieco take som cital v inej teme dakedy.


Načo držať zamestnanca ktorý chce preč?

Je to smely zamestnavatel, ktory nechava sam s drahym strojom, alebo s akymkolvek klientom zamestnanca, ktoremu odmietol skoncenie dohodou. Neviem predstavit, ze by som trval na dobu dlhsie ako zopar tyzdnov. Samozrejme, ak my zamestnavatelia chceme im dat vypovedou, musime ich zamestnavat dalsie 2 mesiace, o dohode nie je zmienka - a je velmi smely zamestnavatel, ktory nechava sam s drahym strojom, alebo s akymkolvek klientom zamestnanca, ktoremu uz dal vypoved - tak to su 2 mesiace vyhodene peniaze pretoze nemoze nic robit a lepsie ked ma "gardening leave".
codinko
19.08.09,07:01
Jasne mas vo vsetko pravdu tento problem som riesil este pred tym ako som kecal so sefkou na SVK a potom s majitelom v CZ,
aby nebolo vsetkolahke sefka pred mesiacom isla na PN lebo ma rizikové tehotenstvo, no takze sefka tu neni a vcelej firme na SVK som len ja sam.Ale volal som jej a povedala ze nech s tym ani neratam ze ma pustia k 1.9..na ale volal som s riaditelom a ten bol presne taky ako si hovoril ty , vyjadril sa ze sa dohodneme na 99%, ze ma pustia len oni si musia doriesit co teraz.

Takze to vyzera nadejne a dufam ze to aj tak skonci.

DAKUJEM
Lianka
19.08.09,08:08
Nie je to tak, ze ked clovek pracuje na urade, v podstate nie je s kym dohodnut sa, tak moze byt len vypovedou? Nieco take som cital v inej teme dakedy.

Vzdy je s kym sa dohodnut. Ja som odchadzala z uradu (statna sprava) dohodou. Dohodu mi podpisala moja priama nadriadena, dohoda bola personalnym oddelenim akceptovana.

Je pravda, ze to nie je zvykom, ani neviem, preco - asi tymi skostnatelymi strukturami, neznalostou zakonov zo strany zamestnancov a nizkou flexibilitou vsetkych...

PS
Napadlo ma, ze to, co pisem sa udialo pred x rokmi. Odvtedy sa legislativa zmenila, je mozne, ze dnes je to inak a zakon mozno dohodu ani nepripusta - neviem.