Darana
09.08.05,14:25
Len teraz som prišla na to, že v 11/2004 som zamestnancovi nesprávne vypočítala výšku náhrady za PN. Ako to mám zaúčtovať, suma je vyššia ako mala byť. Má to vrátiť- stále u nás pracuje. Alebo ako to mám spasiť zo sveta?
ormika
09.08.05,12:33
Je to veľká suma? Ja už by som to asi nechala tak. Výpočet PN-ky ti nikto kontrolvať nebude (overené na sociálnej poisťovni), iba ak šéf alebo zamestnanec. Neviem ti v tomto poradiť.
janka37
09.08.05,12:38
Napadá mi jedna možnosť - skús vyčísliť rozdiel a zamestnanec by ho mohol vrátiť napríklad do pokladne. Ale pri takomto riešení sa predpokladá ochota zamestnanca pochopiť situáciu a spolupracovať.
Alebo mu ten rozdiel zraz z ďalšej mzdy. Malo by to byť priechodné, keďže mu táto suma bola vyplatená neprávom.
Zatiaľ by som to zaúčtovala ako pohľadávku voči zamestnancovi.
Darana
09.08.05,12:38
Práveže u známej boli teraz zo SP na kontrole a kontrolovali jej aj správnosť výšky PN. Práve preto som objavila chybu...
Evaman
09.08.05,12:43
Myslím, že ak je to suma vyššia ako mala byť, mohlo by ti to prejsť, v podstate si zamestnanca neukrátila a socka kontroluje, či bol dodržaný minimálny nárok.
janka37
09.08.05,12:46
Myslím, že ak je to suma vyššia ako mala byť, mohlo by ti to prejsť, v podstate si zamestnanca neukrátila a socka kontroluje, či bol dodržaný minimálny nárok.
Tu by som ešte zvážila ďalšiu vec - ak bola zamestnancovi vyplatená PN vyššia, ako je nárok, mal by to byť pre neho zdaniteľný príjem, čím sa to trochu komplikuje. Asi by bolo najjednoduchšie, keby rozdiel vrátil.
kacena
09.08.05,12:46
Len teraz som prišla na to, že v 11/2004 som zamestnancovi nesprávne vypočítala výšku náhrady za PN. Ako to mám zaúčtovať, suma je vyššia ako mala byť. Má to vrátiť- stále u nás pracuje. Alebo ako to mám spasiť zo sveta?
Ja mám podobný problém ako Ty ale nie je to len jedna PN - ka / je ich viac /.
Naša ekonómka mi poradila , vypočítať náhradu podľa správnosti a preplatok aby zamestnanec vrátil do pokladne.
Vravela tiež že to môže kontrola napadnúť z toho dôvodu , že z PN - ky sa neplatí poistné a môžu to dodatočne spoistniť.
Takže idem opravovať ..... kacena
Johanka
09.08.05,12:50
Ďalší problém je, že máš v nákladoch roka 2004 vyššiu sumu. Ale ako by na to DÚ prišiel ?

Len taká poznámočka - zo zásady neprepočítavam nič v uzatvorených rokoch. V opačnom prípade by som sa musela zblázniť.
Darana
10.08.05,03:20
To máš pravdu, asi to už viac neurobím.

Myslím si, že DÚ by na to prišiel len poriadne hĺbkovou kontrolou a im asi o takéto maličké sumy nejde, preto hľadajú úplne inde v účtovníctve. Ja to spravím asi cez tú pokladňu, to bude najrozumnejšie.

Keď sme pri tom, aby som sa už viac nepomýlila, napísal by mi niekto presný postup, aby som dospela už k správnej výške. Postupujem podľa zákona, ale pre istotu, ako som na niečo zabudla.
Ďakujem